, 22 marca, 2017, 1 komentarz

Bezpłatny kurs języka angielskiego online na Duolingo

Jeżeli chcemy nauczyć się komunikować się po angielsku, warto wziąć pod uwagę rozpoczęcie nauki od Duolingo, gdzie znajdziemy bezpłatny kurs języka angielskiego.

Nauka z Duolingo przypomina trochę grę. Materiał jest podzielony na tak zwane tematy, które wyglądają jak kolejne cele do osiągnięcia.

W starszej wersji programu, przerabiając kolejne zagadnienia, mieliśmy określoną liczbę serduszek, które traciliśmy w przypadku błędnych odpowiedzi. Obecnie zostało to zastąpione wskaźnikami siły, które pokazują na ile opanowaliśmy dany materiał.

Duolingo motywuje nas do dalszej nauki rejestrując liczbę dni, jaką spędziliśmy ucząc się języka i przypominając nam o lekcjach do przerobienia na dany dzień.

Aplikacja na iPhona i Androida zapewnia nam łatwy dostęp do programu niezależnie od naszego miejsca przebywania.

 

Kurs ten jest całkowicie darmowy, gdyż jest tworzony przez społeczność Duolingo. Są to osoby, które opanowały przynajmniej jeden język obcy, i w oparciu o swoje doświadczenie chcą pomóc innym w nauce nowego języka.
Aby rozpocząć naukę z Duolingo potrzebujemy przejść do strony internetowej programu, lub zainstalować aplikację na urządzenie mobilne, którym się posługujemy.

Po zarejestrowaniu się, potrzebujemy wybrać język, którego chcemy się uczyć. W naszym przypadku będzie to „Angielski z polskiego”.

 

Kolejną rzeczą, którą potrzebujemy zrobić to wybrać cel dzienny. To znaczy określić się, ile czasu dziennie możemy poświęcić na naukę.

Dostępne cele to 5 min. dziennie (swobodny), 10 min. (normalny), 15 min. (znaczny) i 20 min. dziennie (szalony).

Cel dziennej nauki możemy zmienić w późniejszym terminie, jeżeli uznamy, że inny wariant będzie bardziej dla nas odpowiedni.

 

Angielskiego możemy zacząć uczyć się od podstaw, lub zdać test poziomujący, który pomoże nam określić, od jakiego poziomu powinniśmy rozpocząć.
Na Duolingo lekcje celowo są zaprojektowane, jako dość krótkie, aby w ten sposób zwiększyć naszą efektywność przyswajania materiału.

Każda lekcja zawiera różne ćwiczenia na mówienie, słuchanie i pisanie.

Ucząc się na stronie internetowej przy niektórymi lekcjach zobaczymy odnośnik „wskazówki i notatki”, gdzie możemy przeczytać krótkie wyjaśnienia gramatyki, odnoszące się do bieżącej partii materiału.

Nasze odpowiedzi są natychmiastowo oceniane. W przypadku niepoprawnej odpowiedzi, program podaje wskazówki, mające nam pomóc odpowiedzieć poprawnie.
Nowych słówek uczymy się na zasadzie tworzenia skojarzeń dźwięków z obrazami.

Klikając na obrazek przedstawiający słowo, którego chcemy się nauczyć, dodatkowo usłyszymy jego wymowę w języku angielskim.

Powtarzając za programem, uczymy się zarazem prawidłowej wymowy słów. Co jest jedną z najistotniejszych rzeczy w procesie przyswajania języka.

Następnie jesteśmy „odpytywani” z przerobionej partii materiału.

  • Po pierwsze, słysząc i widząc słowo lub frazę w języku angielskim, musimy napisać jego tłumaczenie na język polski.
  • Po drugie, widząc słowo lub frazę w języku polskim musimy napisać jego tłumaczenia na język angielski.

  • Po trzecie, potrzebujemy napisać to, co słyszymy w języku angielskim. Do tego rozwiązujemy proste zadania gramatyczne, gdzie wstawiamy lub wpisujemy brakujące słowo.

To rozwiązanie, polegające na tłumaczeniu, jest przez wielu krytykowane, jako przestarzałe. Faktem jest to, że nie jest ono wolne od trudności, wynikających głównie z tego, że nie ma czegoś takiego jak jedno możliwe tłumaczenie czegoś. Zawsze istnieją inne warianty.

Osobiście nie byłbym tak bardzo krytyczne wobec tego. Poniekąd Duolingo próbuje wykorzystać tutaj technikę zwaną „active recall testing”, która zasadniczo polega na odpytywaniu i udzielaniu odpowiedzi na pytania. Zastosowanie metody odpytywania ze znajomości materiału ma pozytywny efekt na proces zapamiętywania, gdyż pomaga w tworzeniu w pamięci silniejszych związków pomiędzy informacjami, niż to ma miejsce w przypadku nauki metodami pasywnymi.

Podobną rolę pełnią również testy, które rozwiązujemy po zakończeniu większych partii materiału.
Po zakończeniu każdego bloku dostajemy również pewną ilość lingot, są to pewnego rodzaju wirtualne monety. Przy użyciu lingot możemy kupować różne dodatki w wirtualnym sklepie.
Zastosowanie metody tworzenia skojarzeń dźwięków z obrazami, wykonywanie zadań wielokrotnego wyboru oraz testowanie siebie, niewątpliwie powinno zaowocować lepszymi efektami w nauce, niż uczenie się tradycyjnymi metodami z podręcznika.

 

Osoby, które są już w miarę zaawansowane w języku angielskim, może popróbować czytanie prawdziwych artykułów dostępnych pod kategorią „Zanurzenie”.

Najeżdżając myszką na dane słowa, zobaczymy podpowiedzi odnośnie ich tłumaczenia na język polski.

 

Bezpłatny kurs języka angielskiego na Duolingo jest rzeczywiście warty wypróbowania. Polecam.

Przejdź do Duolingo.

 

Artur P.

 


Kategorie: Aplikacje do nauki językówStrony do nauki języków Tagi: ,

1 komentarz to “Bezpłatny kurs języka angielskiego online na Duolingo”

  1. Dom

    wg mnie zbyt durze problemy z doborem materiału wg własnego uznania

    Odpowiedz


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *