, 8 kwietnia, 2018, brak komentarzy

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

W odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto uczyć się języków obcych, chcę tu rozwinąć dziesięć powodów, które wymienia Alex Rawlings.

Alex Rawlings jest 27 letnim poliglotą z Wielkiej Brytanii. Zna on przynajmniej 15 języków obcych.

Jest on również autorem wartej przeczytania książki How to Speak Any Language Fluently.

Pisząc o tym, dlaczego warto uczyć się języków obcych, Alex Rawlings podaje następujące argumenty.

 

  1. TRENING DLA MÓZGU

Jedną z podstawowych właściwości naszego mózgu jest neuroplastyczność. Neuroplastyczność to przede wszystkim zdolność układu nerwowego do budowania nowych połączeń neuronalnych oraz regeneracji.

Gdy uczymy się języka obcego, lub czegokolwiek innego, stymulujemy swoje neurony do tworzenia nowych połączeń. W ten sposób rozwijamy masz mózg, czynimy go bardziej wydajnym i produktywnym.

Oczywiście nie koniecznie musimy uczyć się języka obcego, aby rozwijać nasz mózg. Podobne rezultaty możemy osiągnąć poprzez wysiłek intelektualny w innych dziedzinach. Jakkolwiek nauka języka nie tylko dostarcza ważnego treningu dla mózgu, ale również pozwoli nam w przyswojeniu nowego języka. A przyswojenie nowego języka jest samo w sobie osiągnięciem niezwykle cennym.

Nauka języka powinna również wpłynąć na poprawę naszej pamięci oraz koncentracji. Kontynuując naukę w długim okresie czasu, zaobserwujemy, że zapamiętywanie nowego materiały oraz nasza zdolność koncentrowania się ulega poprawie.

 

  1. ZOBACZYSZ ŚWIAT W NOWY SPOSÓB

Ucząc się nowego języka, uczymy się czegoś więcej, niż tylko tego, jak ludzie komunikują się w tym języku. Z czasem będziemy w stanie uchwycić to, jak użytkownicy tego języka myślą oraz czują, w jaki sposób odbierają otaczający nasz świat.

Mówiąc w przenośni, język obcy otworzy nam drzwi do nowego świata. Do świata, do którego nie mieliśmy dostępu, używając tylko naszego języka ojczystego.

 

  1. ZAROBISZ WIĘCEJ PIENIĘDZY

Coraz więcej polskich firm współpracuje z firmami z Unii Europejskiej, oraz innych krajów na świecie. Znajomość odpowiedniego języka obcego może dać nam możliwość zatrudnienia na wysokopłatnym stanowisku.

Umiejętność komunikowania się w językach obcych staje się coraz bardziej niezbędna dla kariery w wielu miejscach pracy oraz biznesie.

Znajomość języków obcych wiąże się również z ułatwieniem wyjazdu do pracy za granicą i znalezienia dobrego zatrudnienia tam.

 

  1. POPRAWISZ SWOJE ZDOLNOŚCI KOGNITYWNE

Istnieją liczne dowody na to, że zdolność posługiwania się językami obcymi czyni nasz mądrzejszymi.

Nauka języka przyspiesza funkcjonowanie mózgu, co z kolei przekłada się na zdolność efektywniejszego przetwarzania skomplikowanych informacji. Wraz z nauką języka rozwiną się nasze zdolności abstrakcyjnego myślenia, planowania, oraz ogólnie pojętego rozwiązywania problemów.

 

  1. OPÓŹNIA DEMENCJĘ ORAZ CHOROBĘ ALZHEIMERA

Wyniki badań naukowych zdają się sugerować, że nauka języków obcych opóźnia pojawienia się demencji oraz choroby Alzheimera o około 4 i pół lat.

 

  1. POMAGA W RADZENIU SOBIE Z PROBLEMAMI NATURY PSYCHICZNEJ

Na przykład nauka języków obcych pomaga w przypadku zmagań z depresją.

Warto tu wspomnieć o historii Krisa Broholma, który jest znany, między innymi ze swojego podcastu „Actual Fluency”.  Kris, który pochodzi z Danii, opowiedział swoją historię, o tym jak będąc w wieku szkolnym, po rozwodzie rodziców, a następnie śmierci ojca, popadł w wieloletnią depresję. W jego przypadku to zafascynowanie się nauką języków obcych, było głównym czynnikiem, który pomógł mu pokonać ten problem.

 

  1. ZWIĘKSZA ŚWIADOMOŚĆ KULTUROWĄ

Nauka języka wiąże się z kontaktem z ludźmi z innych kręgów kulturowych, z którymi z innym przypadku moglibyśmy nie mieć do czynienia.

Ucząc się języków uczymy się zarazem o odmienności kulturowej różnych krajów, o ich obyczajach i sposobie życia.

 

  1. POMAGA BUDOWAĆ LEPSZE RELACJE Z LUDŹMI

Ogólnie mówiąc ludzie wolą komunikować się we własnym języku. Nauka języka innego kraju, otworzy nam możliwości do kontaktu z ludźmi tam mieszkającymi. Mówiąc w ich języku, będziemy w stanie utworzyć o wiele bliższe relacje, niż byłoby to możliwe bez tego języka.

 

  1. NAUKA JĘZYKA OBCEGO, POMOŻE NAM LEPIEJ ZROZUMIEĆ NASZ WŁASNY JĘZYK

Nauka nowego języka sprawi, że będziemy bardziej świadomi gramatyki, pochodzenia słów, struktury wyrażeń, oraz zasad poprawnej pisowni, nie tylko w języku obcym, ale również w naszym języku ojczystym.

 

  1. NAUKA JĘZYKA MOŻE BYĆ SPOSOBEM NA ŻYCIE

Nauka języków może być czymś, co będzie nadawać sens naszemu życiu. W tym sensie, może być ona sposobem na życie.  Jeżeli stanie się to naszą pasją, może ona również trwać całe życie.  Nawet ucząc się jednego języka, niezależnie od tego, ile już wiemy, zawsze pozostanie więcej do nauczenia się.

Gdy zaczniemy poznawać nowy język i poznawać nową kulturę i nowych ludzi, istnieje prawdopodobieństwo, że ‘wciągniemy się w to’. Nie ma przygody bardziej pobudzającej umysłowo i fascynującej niż nauka języka.

 

W artykule tym, odpowiadając na pytanie, dlaczego warto uczyć się języków obcych, odwołałem się do argumentów Alexa Rawlingsa, przedstawionych w jego książce How to Speak Any Language Fluently: Fun, stimulating and effective methods to help anyone learn languages faster.

 


Kategorie: Efektywna nauka Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *