, 28 listopada, 2021, brak komentarzy

Jak uczyć się angielskiego

W ciągu ostatnich kilku lat udało mi się nauczyć języka angielskiego. Nie mówię w nim biegle czy bezbłędnie, ale czytam ze zrozumieniem oryginalne teksty i gdy oglądam filmy w oryginale, wiele rozumiem.

Ucząc się języka korzystałem naprawdę z wielu różnych metod (prawdopodobnie ze zbyt wielu) i w dzisiejszym wpisie chciałem podzielić się tymi, które moim zdaniem są najbardziej skuteczne.

 

Jak się nie uczyć

Wspomnę może od razu o aplikacji, która jest bardzo popularna i z której korzystają miliony uczących się, a która moim zdaniem jest zupełnie nieskuteczna. Chodzi oczywiście o Duolingo.

Z technicznego punktu widzenia, jest to zdecydowanie świetny produkt z przyjaznym interfacem i fajną gamifikacją, jednak sama metoda jest w mojej ocenie chybiona. Duolingo stara się nas uczyć języka za pośrednictwem oderwanych od kontekstu słówek. Ludzie jednak w taki sposób się nie uczą. Uczymy się w kontekście, całych wyrażeń, które są ważne w danej sytuacji.

Wiele osób nie zgodzi się z moją opinią, ale o trafności mojej opinii można się przekonać prosząc kogoś, kto uczył się wyłącznie z duolingo aby powiedział kilka zdań w danym języku. Niech przedstawi się, opowie czym się interesuje i dlaczego uczy się języka. Gwarantuję, że nie będzie w stanie tego zrobić.

 

Jak uczyć się języka angielskiego?

Co powinniśmy więc robić? Jak się uczyć żeby się nauczyć? Moim zdaniem najlepszą metodą nauki angielskiego i innych języków obcych jest czytanie opowiadań i słuchanie w tym samym czasie nagrań. Oczywiście stopień zaawansowania tych opowiadań powinien być adekwatny do naszego poziomu.

Nauka powinna być przyjemnością, nie powinniśmy się męczyć i powinniśmy rozumieć około 85-95% tekstu. Jeżeli to nam się uda, mamy naprawdę duże szanse na zapamiętanie nowego materiału i szybkie postępy.

Zastanówmy się, czy łatwiej będzie nam zapamiętać 5% przeczytanego materiału czy 20%? Oczywiście, że łatwiej nam skupić swoją uwagę na kilku wybranych wrażeniach, a nie na kilkudziesięciu.

Wiele osób ucząc się angielskiego popełnia błąd polegający na tym, że są zbyt ambitni, chcą nauczyć się kilkudziesięciu słówek dziennie. To o wiele za dużo, mózg ludzki w normalnych warunkach nie jest w stanie przyswoić sobie aż tylu nowych
informacji. Może przez jeden lub dwa dni, ale później jest to zdecydowanie niemożliwe.

Osoby zbyt ambitne szybko się wypalają i nie widząc postępów w ogóle rezygnują z nauki. Lepszą strategią jest poznanie kilku całych wyrażeń dziennie. Niech to będzie 3-4 wyrażenia, ale rzeczywiście zapamiętane i używane. Po tygodniu będziemy pamiętać 20-25 wyrażeń i z pewnością zauważymy postęp. Unikniemy frustracji, nauka będzie też przyjemnością i są większe szanse, że będzie kontynuowana.

Kolejna kwestia, o której muszę wspomnieć podpowiadając jak uczyć się angielskiego to systematyczność. Jeżeli tylko możemy uczmy się każdego dnia, albo nawet róbmy krótsze sesje dwa razy dziennie. Każdą sesję podzielony na dwie części. W pierwszej powtórzymy przerobiony już materiał (jeśli uczymy się z opowiadaniami, przeczytajmy po raz kolejny wcześniejsze opowiadanie). W drugiej części wprowadźmy nowy materiał. Wiele osób popełnia błąd, polegający na braku powtórek. Uczą się wyłącznie nowego materiału i w rezultacie niewiele pamiętają (niestety ten błąd był i moim udziałem).

Ostatnia kwestia o której muszę wspomnieć to mówienie. Część osób sądzi, że można doskonalić umiejętność mówienia przez słuchanie lub czytanie. Niestety jest to nieprawdą. Jednym sposobem na lepsze mówienie po angielsku jest… mówienie w
tym języku. Jeżeli więc naszym celem jest konwersacja, to początkowym etapie nauki z opowiadaniami, w którym poznajemy słownictwo, powinniśmy próbować rozmawiać po angielsku. W dobie Internetu znalezienie partnera do rozmowy jest bardzo łatwe.

Spróbujmy zebrać te informacje w postaci prostej bardziej czytelnej listy.

 

Jak skutecznie uczyć się angielskiego

1. czytaj proste angielskie opowiadania i słuchaj nagrań
2. stosuj materiały zgodne z poziomem, na którym jesteś (powinieneś rozumieć
około 85% czytanego tekstu)
3. używaj wyłącznie metod i materiałów, które sprawiają Ci przyjemność
4. nie bądź zbyt ambitny, ucz
5. ucz się codziennie
6. nie zapominaj o powtórkach, poświęć im co najmniej 50% nauki
7. jeżeli chcesz zacząć mówić po angielsku, znajdź partnera do rozmowy

 

Strony, które pomogą nam w nauce

Wiemy już jak uczyć się angielskiego ale jeszcze nie wiemy gdzie. Na zakończenie kilka źródeł, które pomogą nam w nauce. Jeśli chodzi o naukę z opowiadaniami, polecam dwie strony. Pierwszą jest strona Steve’a Kaufmanna LingQ, drugą Repeto. Na obu odnajdziemy sporo różnych materiałów, w tym opowiadań do nauki angielskiego i innych języków obcych (sam uczę się teraz francuskiego z kursu french short stories ).

Jeśli chodzi o konwersacje po angielsku, to mamy do wyboru dwie różne drogi. Możemy zrobić tzw. language exchange, uczyć kogoś języka polskiego i w zamian uczyć się angielskiego. W internecie jest wiele serwisów na których możemy znaleźć zainteresowane osoby, jedną z nich jest aplikacja Tandem.

Jeżeli jednak mamy pieniądze, możemy zatrudnić kogoś i rozmawiać z nim wyłącznie po angielsku. Prawdopodobnie najlepszym serwisem, z którego warto skorzystać jest iTalki.

To wszystko tym razem. Mam nadzieję, że wiecie już jak bardziej skutecznie uczyć się języka angielskiego. Zachęcam do dzielenia się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzach poniżej.

Autor: Paweł

 


Kategorie: Jak się uczyćJęzyk angielski Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *