, 18 sierpnia, 2019, brak komentarzy

Jak zacząć mówić po angielsku? O metodzie „shadowing”.

W artykule tym chcę powiedzieć o pewnej, prostej metodzie, która może być pomocna w tym, aby zacząć mówić po angielsku.

Często w nauce języków obcych pojawia się problem przejścia od poziomu, na którym w miarę znamy już język i jesteśmy w stanie jako tako posługiwać się nim, do poziomu bardziej zaawansowanego.

Co zrobić, gdy chcemy mówić w języku angielskim płynnie, poprawnie wymawiając słowa, do tego z właściwą intonacją? Co zrobić, aby mówić płynnie jak native speaker danego języka?

 

Jeżeli chcemy dobrze mówić w języku angielskim, po pierwsze powinniśmy dużo słuchać tego języka. Jest to pierwszy krok. Słuchając przyswajamy ten język, zapoznajemy się z nim, z jego intonacją, rytmem oraz „melodią”.

 

Po drugie niezwykle ważna jest nauka właściwej wymowy słów. Błędy w wymowie nabyte na początkowych etapach uczenia się, są dosyć trudne do wyeliminowania później. Nie jest to niemożliwe, ale znaczenie lepiej jest zacząć od nauki właściwej wymowy od samego początku.

Bardzo często to nieznajomość poprawnej wymowy słów jest jedną z przyczyn, powodującą problemy z płynnością w mówieniu. Jeżeli popracujemy nad poprawną wymową słów, zaobserwujemy również poprawę w mówieniu w języku angielskim. Nie tylko będzie nam łatwiej wymawiać poszczególne słowa, ale również nabierzemy większej pewności w mówieniu.

 

Po trzecie, aby dobrze mówić w języku angielskim, potrzebujemy praktykować rozmowę w tym języku, jak najwięcej jest to możliwe.

Dla wielu z nas, problem tkwi w tym, że często nie mamy wielu możliwości, aby to czynić. Jeżeli nie przeprowadziliśmy się do kraju, którego języka chcemy się uczyć, może być to trudne lub kosztowne, w przypadku wymiany językowej przez Internet.

 

Jednakże możemy zrobić coś innego. Nie zastąpi to praktykowania rozmowy w języku obcym z innymi, ale może nam pomóc w poprawie naszego mówienia.

Tym bardzo prostym rozwiewaniem, które możemy zastosować w naszej nauce języka jest coś, co w języku angielskim nazywa się „shadowing”.

 

Czym jest shadowing?

Najprościej mówiąc shadowing polega na naśladowaniu wymowy native speakera jakiegoś języka. W naszym przypadku jest to język angielski.

Aby to czynić, potrzebujemy mieć tekst w języku angielskim oraz wersję audio tego materiału.

Gdy już będziemy mieli te dwie rzeczy, po pierwsze potrzebujemy przesłuchać wybrany fragment tekstu w wersji audio, jak najwięcej razy możemy.

Następnie przechodzimy do tekstu pisanego, i czytamy go. Jeżeli w tekście są jakieś słowa których nie rozumiemy, możemy skorzystać ze słownika, aby odnaleźć ich znaczenie.

Później wracamy do naszego nagrania audio, aby odsłuchać go ostatni raz.

Po tym, przechodzimy do tego, co nazywa się shadowing.

Czyli, włączamy nasz fragment audio i jednocześnie śledząc nasz tekst, wypowiadamy słowa równocześnie z narratorem.

Ważne jest to, aby powtarzać ten proces wielokrotnie, do uzyskania perfekcji.
Możemy również spróbować czegoś trudniejszego. To znaczy, możemy spróbować powtarzać słowa z narratorem, bez patrzenia w tekst pisany.

Naśladując native speakerów z nagrań trenujemy nasze usta, aby mówiły płynnie w języku obcym. Słuchając nagrań powinniśmy skupić się na intonacji, rytmie, tonie głosu oraz starać się odwzorować te rzeczy jak najdokładniej. Powinniśmy starać się, aby nasz głos brzmiał jak najbardziej podobnie do głosu z nagrania audio.

 

Polecam obejrzenie prezentacji zastosowania tej metody przez Juliana z Doing English.

 


Kategorie: Jak się uczyć Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *