, 1 maja, 2018, brak komentarzy

Kluczowe 100 słów, żeby dziecko mogło czytać w języku angielskim

Aby dziecko mogło czytać książki w języku angielskim, potrzebuje poznać kluczowe 100 słów – taki jest rezultat badań pary brytyjskich naukowców.

Jonathan Solity i Janet Vousden doszli do wniosku, że wystarczy znajomość kluczowych 100 słów, żeby dziecko było w stanie czytać większość pisanych tekstów, włączając w to książki dla dorosłych.

Naukowcy ci przeanalizowali 850,000 słów występujących w różnego rodzaju literaturze, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, z których wyodrębnili główne 100.

Owe kluczowe 100 słów odpowiadało 53% wszystkich słów występujących w analizowanych przez nich tekstach. Mówiąc inaczej, znając te sto słów, dziecko powinno być w stanie zrozumieć ponad połowę słów w większości książek i innych materiałów.

Przed badaniami Jonathan’a Solity i Janet Vousden, w Wielkiej Brytanii przyjmowano, że aby dziecko mogło czytać, musi być wstanie rozpoznawać przynajmniej 150 słów oraz 108 fonemów.

Jonathan Solity i Janet Vousden stwierdzili, że nauczenie się kolejnych 50 słów niewiele zmienia, a właściwie zwiększa zrozumienie tekstu tylko o 2%. Podobnie stwierdzili, że dziecko nie potrzebuje znać więcej niż 61 fonemów.

Oczywiście badania przeprowadzone przez Jonathan’a Solity i Janet Vousden dotyczyły brytyjskich dzieci. To znaczy dzieci, dla których język angielski był ich pierwszym językiem. To tak, jakbyśmy zastanawiali się nad kwestią pomocy polskim dzieciom w czytaniu literatury polskiej.

Pomimo tego, że ich badania nie dotyczyły języka angielskiego jako języka obcego, ich odkrycia mogą być z powodzeniem zastosowane do nauki języka angielskiego przez użytkowników innych języków.

Jeżeli polskojęzyczne dziecko zna ze szkoły podstawy języka angielskiego, przyswojenie wymienionych poniżej kluczowych 100 słów, powinno mu pomóc w sprawniejszym czytaniu po angielsku.

Oczywistym jest to, że te 100 słów nie wystarczy do zrozumienia całego tekstu. Ale przez to, że są one jednymi z najczęściej powtarzających się słów, poznanie ich zwiększy zdolność dziecka do zrozumienia tekstu w języku angielskim.
 

Kluczowe 100 słów w języku angielskim

· a, about, after, all, am, an, and, are, as, at, away

· back, be, because, big, but, by

· call, came, can, come, could

· did, do, down

· for, from

· get, go, got

· had, has, have, he, her, here, him, his

· in, into, is, it

· last, like, little, live, look

· made, make, me, my

· new, next, not, now

· of, off, old, on, once, one, other, our, out, over

· put

· saw, said, see, she, so, some

· take, that, the, their, them, then, there, they, this, three, time, to, today, too, two

· up, us

· very

· was, we, were, went, what, when, will, with

· you

Z wymową tych słów można zapoznać się tutaj.
 

Przedstawione tutaj kluczowe 100 słów języka angielskiego jest listą najczęściej występujących słów w tekstach pisanych. Poznanie ich powinno przełożyć się na zrozumienie połowy słów w większości angielskojęzycznych materiałach.
 


Kategorie: Efektywna naukaJak się uczyć Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *