, 3 sierpnia, 2019, brak komentarzy

Kolejne przydatne angielskie zwroty

Dzisiaj kolejny odcinek naszej mini serii, w której poznajemy przydatne angielskie zwroty, których na co dzień używają Brytyjczycy. Jeśli nie czytałeś pierwszej części, możesz ją odnaleźć tutaj 20 popularnych angielskich zwrotów.

Tak jak poprzednio zamieszczę 20 popularnych zwrotów, ale tym razem szybko omówię kilka z nich, tak aby było wiadomo, w jakich kontekstach są używane. Nie ma sensu moim zdaniem omawiać wszystkich angielskich zwrotów z listy, ponieważ sens niektórych z nich jest oczywisty. Z tego powodu, skupię się wyłącznie na tych, z którymi możemy mieć kłopot.

Całą listę zwrotów odnajdziecie poniżej.

 

I really appreciate it oznacza dosłownie ’Naprawdę to doceniam’ ale niewiele mówi to nam w jakiej sytuacji, użyć tego wyrażenia. Możemy z niego skorzystać, gdy ktoś nam pomaga, wyświadcza jakąś większą przysługę. Z tego, co udało mi się zauważyć, fraza ta jest bardziej popularna w Stanach Zjednoczonych niż w Anglii. Reasumując, powiedzmy, że nasz samochód się zepsuł i ktoś jedzie kilka kilometrów, aby podwieźć nas do pracy. Wchodząc do samochodu, możemy powiedzieć: Hi Jack, it’s good to see you. Thanks a lot for the lift, I really appreciate it. Cześć Jack, dobrze cię widzieć. Wielkie dzięki za podwiezienie, naprawdę to doceniam.

Cheers to zdecydowanie brytyjskie wyrażenie, używane bardzo często. Wielu osobom wydaje się, że używa się go wyłącznie w znaczeniu 'Na zdrowie’, przy okazji stukania się szklaneczkami z alkoholem. Tak, rzeczywiście, używa się tego zwrotu w tej sytuacji, ale chyba częściej Cheers oznacza Dzięki! Przykład? Ktoś jedzie rowerem, a ty idziesz chodnikiem, odsuwasz się aby go przepuścić. Osoba przejeżdża obok i dziękuje mówiąc Cheers!

Pretty good. Słówko pretty ma kilka znaczeń, z których dwa podstawowe to 'ładny’ oraz 'dosyć/całkiem’. I właśnie w tym drugim znaczeniu słówko to pojawia się w naszym wyrażeniu Pretty good. Innymi słowy, zwrot ten oznacza ’dosyć dobrze’ albo ’całkiem nieźle’. Kiedy możemy go użyć? Załóżmy, że ktoś pyta cię How is it going, Adam? odpowiadasz Pretty good, thanks for asking.

No worries, jeśli zwrot występuje w oderwaniu od innch słów, tłumaczę to jako ’Nie ma sprawy’ albo ’W porządku’ choć dosłownie oznacza to raczej 'Brak zmartwień’. Zwrotu tego używamy w sytuacji, gdy ktoś martwi się czymś, a my chcemy go odrobinę uspokoić.

Awesome i Cool mają zbliżone znaczenie i oznaczają, że coś jest atrakcyjne, interesujące, niesamowite, etc. Cool wyraża pozytywne emocje w nico mniejszym stopniu i oznacza ’Fajny’ albo ’Super’. Używając tego słówka pamiętajmy o jego podstawowym znaczeniu 'chłodny’.

By the way oznacza ’Nawiasem mówiąc’ albo ’Przy okazji’. Wyrażenie może być pomocne, jeśli chcemy skierować tory rozmowy na jakiś inny temat. Na przykład rozmawiamy z kimś kilka minut i nagle mówimy By the way, what are you doing on Friday?, czyli Przy okazji, co porabiasz w piątek?

To be honest możemy przetłumaczyć jako ’Prawdę mówiąc’. Zwrot może okazać się przydatny, jeśli chcemy grzecznie nie zgodzić się z jakąś opinią albo wyrazić coś niezbyt przyjemnego. Przykład To be honest, I don’t like spaghetti, czyli Prawdę mówiąc, nie przepadam za spaghetti.

In order to bardzo pożyteczne wyrażenie oznaczające ’aby’ lub ’w celu’. Szybki przykład, który pomoże ci zrozumieć, w jakich sytuacjach możemy użyć tego wyrażenia: You need to practice a lot in order to speak English fluently. Musisz dużo ćwiczyć, aby mówić biegle po angielsku.

Mam nadzieję, że te dodatkowe informacje okażą się pomocne i pomogą ci w poprawnym użyciu tych angielskich zwrotów. Zachęcam do zapamiętania wszystkich wyrażeń, wszystkie są bardzo przydatne i często pojawiają się w języku.

 

Kolejne przydatne zwroty w języku angielskim

 

I don’t understand
Nie rozumiem

      

 

I really appreciate it
Naprawdę to doceniam

      

 

Thanks a lot
Wielkie dzięki

      

 

Cheers
Dzięki

      

 

What do you think?
Co o tym sądzisz?

      

 

Can I help you?
Czy mogę ci pomóc?

      

 

What does it mean?
Co to znaczy?

      

 

What’s up?
Co słychać?

      

 

Pretty good
Dosyć dobrze

      

 

No worries
Nie ma sprawy

      

 

Exactly
Dokładnie

      

 

Awesome
niesamowity

      

 

Cool
fajny

      

 

That’s great
To świetnie

      

 

By the way…
Przy okazji…

      

 

Don’t get me wrong
Nie zrozum mnie źle

      

 

To be honest
Prawdę mówiąc

      

 

In order to
aby

      

 

I hope so
Mam nadzieję

      

 

It doesn’t matter
To nie ma znaczenia

      

 

Opracował Paweł z portalu Repeto.org

Zachęcam do odwiedzenia portalu Repeto.org, gdzie można znaleźć wiele interesujących materiałów do nauki języków obcych.

 


Kategorie: Język angielski Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *