, 2 stycznia, 2020, 2 komentarze

Najlepsze aplikacje do nauki języka angielskiego dla dzieci

Jak zaznaczyliśmy w tytule tego artykułu, omówimy tutaj najlepsze aplikacje do nauki języka angielskiego dla dzieci. Z tego względu, że jest ich tak wiele, nie jest łatwo dokonać wyboru pomiędzy nimi. Aplikacje do nauki języka angielskiego dla dzieci wymienione poniżej, są tymi, które przekonały do siebie wielu użytkowników.

Jak nietrudno będzie zauważyć, część aplikacji rekomendowanych przez nas, tych u góry strony, jest jednojęzycznych. To znaczy, że cały kontekst językowy jest przedstawiany po angielsku, bez używania tłumaczeń na język polski. Aplikacje u dołu strony są dwujęzyczne, angielsko – polskie.

Brak tłumaczeń na język polski, nie zawsze będzie problemem, z dwóch powodów: po pierwsze, aplikacje te (z niektórymi wyjątkami) zostały zaprojektowane z myślą o dzieciach, dla których angielski jest językiem obcym; po drugie, dzieci – szczególnego te młodsze – zazwyczaj nie uczą się języka drogą tłumaczeń, ale imersji językowej.

To, co jest najważniejsze, aby dziecko przyswajało język angielski, jest kontakt z dobrej jakości treściami, które będą dla nich zrozumiałe. Zrozumienie tych treści nie musi odbywać się drogą tłumaczenia (i jak o tym wspomniałem, w przypadku małych dzieci nie działa to najlepiej), lecz może być nabywane z „kontekstu” w którym te informacje są prezentowane.

 

Timmy’s First Words in English

Jest to aplikacja stworzona przez British Council, brytyjską organizację zajmującą się promowaniem brytyjskiej kultury i języka angielskiego na całym świecie. Jest ona pierwszą z trzech częściowej serii Learning Time with Timmy.

Nazwę „Timmy’s First Words in English” możemy przetłumaczyć, jako pierwsze słowa Timmy’ego po angielsku. Aplikacja ta jest przeznaczona dla dzieci w wieku 2 – 6 lat.

Główną postacią tej aplikacji jest baranek Timmy i jego przyjaciele, znane dzieciom z bajki Timmy Time, której odcinki można oglądać w Internecie na stronie BBC. Z aplikacją tą dzieci nauczą się liczb w języku angielskim, kolorów, kształtów oraz nazw jedzenia, zwierząt, zabawek i przedmiotów w klasie.

Aby wypróbować tą aplikację pobierz ją z: Apple store, Google Play, Amazon.

 

Timmy’s Learning New Skills

Jest to druga aplikacja, z trzech częściowej serii Learning Time with Timmy, stworzonej przez British Council.

„Timmy’s Learning New Skills”, to w tłumaczeniu, Timmy uczy się nowych umiejętności. Jest ona przeznaczona dla dzieci w wieku 3 – 6 lat.  Jest to kontynuacja materiału prezentowanego w pierwszej wersji, na trochę wyższym poziomie. Dziecko ma możliwość nauczenia się tutaj do 60 słów i zwrotów w języku angielskim.

Aby wypróbować tą aplikację pobierz ją z: Apple store , Google Play, Amazon.

 

W obu tych aplikacjach, czyli „Timmy’s First Words in English” i „Timmy’s Learning New Skills”, język angielski jest prezentowany w formie trzech gier:

w Balloon Pop dziecko ćwiczy liczenie, rozpoznawanie kształtów, przedmiotów i kolorów, przy tym dobrze się bawiąc przebijając balony.

w Magic Box dziecko uczy się kategoryzowania przedmiotów, według rodzajów i kolorów, poprzez umieszczanie ich w pudełku.

w Rub-a-Dub dziecko musi rozmieść pióra lub guziki, albo zmyć farbę, aby zidentyfikować ukryte przedmioty. Zaczynając od prostych słów, dziecko uczy się coraz bardziej złożonych fraz.

 

Również obie te aplikacje posiadają system nagród, które dzieci otrzymują po ukończonej sesji nauki. Nagrodą może być krótkie wideo do obejrzenia, albo naklejka. Ma to na celu zachęcić dzieci do częstego z nich korzystania, czyli do częstej nauki.

 

Timmy’s Starting to Read

Jest to trzecia aplikacja od British Council, z tej samej serii Learning Time with Timmy. Nazwę „Timmy’s Starting to Read” możemy przetłumaczyć, jako Timmy zaczyna czytać.

Z tą aplikacją dzieci nauczą się ponad 60 nowych angielskich słów, oraz przypomnią sobie słownictwo z poprzednich dwóch serii (Timmy’s First Words in EnglishTimmy’s Learning New Skills). Aplikacja ta jest przeznaczona dla dzieci w wieku 3 – 6 lat.

W tej, trzeciej części, pojawiają się dwie nowe gry.

Jedna z nich to Hatch Match, w której dziecko uczy się czytania prostych słów. Dziecko potrzebuje przeczytać słowo, aby połączyć je z odpowiednim obrazkiem. Na przykład słowo „fox” musi być połączone z obrazkiem lisa, a „dog” z obrazkiem psa, itd. Inna rzecz, którą jest łączenie słów w pary, poprawia pamięć dziecka. Na początku dziecko dopasowuje trzy, potem cztery, a następnie sześć par w grze, która staje się coraz bardziej trudniejsza!

W grze I-Spy dziecko musi znaleźć ukryte przedmioty na plaży, takie jak wiadro, szpadel lub ryby, przy czym uczy się wymowy nazw tych przedmiotów w języku angielskim. W miarę postępu przedmioty stają się coraz trudniejsze do znalezienia. To rozwiązanie jest zastosowane, aby oprócz języka angielskiego, uczyć dzieci lepszej koncentracji.

Trzecia gra to Rub-a-Dub, która jest znana ze wcześniejszych wersji.

Aby wypróbować tą aplikację pobierz ją z: Apple store, Google Play, Amazon.

 

LearnEnglish Kids: Playtime

Jest to jeszcze jedna aplikacja od British Council, przeznaczona dla dzieci w wieku 6-11 lat. Wraz z tą aplikacją dzieci uzyskają dostęp do ponad 100 materiałów, wśród których będą animowane piosenki i historyjki. Materiały te zostały stworzone przez ekspertów z British Council, z myślą o dzieciach uczących się języka angielskiego, jako języka obcego. Każde wideo zawiera napisy (które można włączyć lub wyłączyć), jeżeli dziecko potrzebuje pomocy w zrozumieniu języka mówionego.

Aplikacja jest dostępna na Apple store, Google Play.

 

Drops

Drops, czyli krople, jest to aplikacja, z którą nauka języka angielskiego przypomina zabawę.

Jedną z jej wyróżniających cech jest 100% wizualne uczenie.

Dziecko uczy się nowych słów przede wszystkim łącząc ich pisownię z ilustracją ich znaczenia. Na dalszych etapach nauki pojawiają się różnego rodzaju zadania wielokrotnego wyboru, gdzie najczęściej trzeba przeciągnąć słowa we właściwe miejsca.

Drugą cechą wyróżniającą Drops jest ograniczenie czasu nauki do 5 minut dziennie.

Może brzmi to dziwne, ale przyjmuje się tutaj, że jest to idealny czas, aby dziecko pozostawało zmotywowane do nauki. Pięciominutowe sesje sprawiają, że nauka języka angielskiego jest bardziej zabawą niż uciążliwym zajęciem.

Wszystkie słowom towarzyszą profesjonalne nagrania wymowy, których słucha się z przyjemnością.

Aplikacja ta uczy ponad 1700 słów w 99 tematach. Jest ona bezpłatna dla standardowych 5-minutowych dziennych sesji. Aby móc korzystać z niej bez limitu trzeba wykupić abonament.

Z pewnością jest to ciekawa aplikacja, którą warto wypróbować. Uczenie się przy pomocy obrazków oraz krótkie sesje nauki mogą być tym, co zainteresuje dzieci.

Aplikację Drops można pobrać na Google Play oraz App Store.

 

EWA English: Nauka języka

Uczenie się języka obcego poprzez czytanie opowiadań, historyjek może być jedną z najskuteczniejszych metod przyswajania języka obcego, szczególnie w przypadku starszych dzieci i dorosłych. Jest to opinia wielu lingwistów, wśród których możemy wymienić Stephena Krashena.

Na EWA English znajdziemy ponad 1000 angielskich książek do czytania wraz z opcją audio. Potrzebujemy wybrać tą, która odpowiada obecnemu poziomowi znajomości angielskiego przez nasze dziecko i rozpocząć czytanie, lub czytanie z jednoczesnym słuchaniem narratora!

Aby zobaczyć tłumaczenie nieznanego słowa na język polski, wystarczy je dotknąć palcem. Nieznane słowa można również dodać do listy słówek do nauki, aby je później ćwiczyć przy pomocy fiszek.

Ale EWA English to nie tylko książki do czytania i słuchania, ale również kursy do nauki języka angielskiego z polskiego dla różnych poziomów zaawansowania. Wśród nich możemy wymienić kursy takie jak: Kurs Początkowy, 350 podstawowych angielskich słów, Gramatyka, Do podróży, Czasowniki frazowe, Angieslki w pracy, oraz inne.

Kolejną rzeczą dostępną na tej aplikacji to sekcja gier, gdzie dziecko nie tylko się bawi, ale przy tym uczy się języka angielskiego.

Aplikację tą można wypróbować za darmo, jednakże dostęp do wszystkich książek i kursów wymaga wykupienia subskrypcji.

EWA English jest dostępna na Apple store, Google Play.

 

CBeebies Storytime

CBeebies Storytime jest kolejną aplikacją do czytania książek w języku angielskim.

Po zainstalowaniu CBeebies Storytime na naszym urządzeniu otrzymamy dostęp do biblioteki darmowych materiałów do czytania. Każde z opowiadań dziecko może czytać samo (Read by myself), lub może wybrać opcję, aby zostało one przeczytane przez narratora (Read to me).

Read to me jest to świetnym rozwiązaniem, ponieważ dziecko nie tylko widzi tekst, ale zarazem może słuchać prawidłowej wymowy w języku angielskim. W czasie czytania, słowa, które są aktualnie wymawiane, są zaznaczane innym kolorem, co pomaga dziecku w podążaniu za narratorem.

Jednakże czytanie to nie wszystko, aplikacja ta zawiera również pewne interaktywne rozwiązania. Od czasu do czasu dziecko jest proszone o zrobienie czegoś na ekranie.

Po skończeniu czytania jakiejś książki możemy ją zwrócić, i w miejscu „Add story” pobrać inną. Naprawdę polecam tą aplikację, szczególnie dzieciom w wieku szkolnym i starszym.

Aplikacja ta jest  bezpłatna i można ja pobrać na Apple store, Google Play, Amazon.

 

English with Memo the Dragon

Seria English with Memo the Dragon to dwa animowane kursy języka angielskiego, przeznaczone dla dzieci w wieku 4-6 lat.

Dziecko poznaje tutaj nowe słówka podczas zabawy z 20 kolorowymi planszami, a następnie utrwala je poprzez wykonywanie interaktywnych ćwiczeń, których łącznie w obu kursach jest aż 400.

Twórcą tej serii jest znana polska firma SuperMemo. Jednakże SuperMemo to również nazwa metody przyswajania wiedzy, która umożliwia szybkie uczenie się, dzięki specjalnemu systemowi powtórek materiału.

Animowane plansze i interaktywne ćwiczenia sprawią, że nauka języka angielskiego staje się zabawą.

Przerabiając ten kurs, dziecko ma możliwość osłuchania się z naturalną angielską wymową, zaś system inteligentnych powtórek SuperMemo zapewni to, że uczyni ono realne postępy w nauce.

Kurs ten jest dostępna zarówno na telefonach z Androidem i iOS oraz tabletach, po pobraniu aplikacji SuperMemo, ale również online (w przeglądarce).

Zakupu tego kursu można dokonać na stronie SuperMemo. Aplikację SuperMemo można pobrać na Apple storeGoogle Play.

 

SuperMemo Young Learners 

Kurs SuperMemo z serii Young Learners jest przeznaczony dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Kurs ten został zaprojektowany, jako uzupełnienie do tego, co dziecko uczy się w szkole. Jednocześnie dostarcza dziecku wysokiej jakości materiału do samodzielnej nauki języka angielskiego w domu.

Seria Young Learners to komplet 3 kursów dla dzieci:

– Young Learners 1: Start with English

– Young Learners 2: Move with English

– Young Learners 3: Fly with English

Kursy te umożliwiają naukę języka angielskiego od podstaw i przygotowanie do egzaminu Cambridge English: YLE (czyli Young Learners English Tests) na poziomach Starters, Movers i Flyers.

Wraz z tymi kursami dziecko otrzyma dostęp do interaktywnych animowanych ćwiczeń, dialogów i nagrań brytyjskich lektorów. Pozna ono tutaj 550 angielskich słówek.

Gramatyka i słownictwo nauczane w programie odpowiadają wymaganiom międzynarodowego certyfikatu Cambridge English: Young Learners na poziomach Starters, Movers i Flyers, wydawanego przez Uniwersytet Cambridge.

Kurs ten jest dostępna zarówno na telefonach z Androidem i iOS oraz tabletach, po pobraniu aplikacji SuperMemo, ale również online (w przeglądarce).

Zakupu tego kursu można dokonać na stronie SuperMemo. Aplikację SuperMemo można pobrać na Apple storeGoogle Play.

 

Rosetta Stone

Chociaż nie jest to aplikacja zaprojektowana specjalnie dla dzieci, gdyż zazwyczaj korzystają z niej dorośli, to dzieci będą używać jej z przyjemnością. Na forum Rosetty Stone można przeczytać opinie rodziców, których dzieci aż tak małe jak 5 lat, używają tej aplikacji i czynią postępy w nauce.

Rosetta Stone to profesjonalnie zaprojektowana aplikacja, z którą nauka jest naprawdę przyjemna. Kolorowe obrazki, dobrej jakości dźwięki, oraz zadania wielokrotnego wyboru, sprawiają że dziecko przerabia lekcje z zainteresowaniem. Do tego dochodzi zaawansowany system rozpoznawania mowy. Dzieci zazwyczaj lubią powtarzać na głos słowa oraz frazy za programem, który sprawdza poprawność ich wymowy.

Rosetta Stone jest świetną aplikacją do nauki podstawowego słownictwa języka angielskiego (przy czym materiału wystarcza na przynajmniej rok, a zazwyczaj dłużej, intensywnej nauki).

Aplikacja ta nie używa tłumaczeń na język polski, ani na żaden inny. Nie ma tam również wyjaśnień gramatycznych w tradycyjnym sensie.

Nauka słówek odbywa się tu na zasadzie skojarzeń słówek (ich nazw oraz wymowy) z obrazkami ilustrującymi ich znaczenie. W podobny sposób uczymy się gramatyki, to znaczy z kontekstu, w jakim pojawiają się słowa, oraz ilustracji.

Jak widzimy, Rosetta Stone, jest również jedną z tych aplikacji, które próbują stworzyć podstawy do imersji językowej.

Nauka z aplikacją Rosetty Stone jest płatna (w formie jednorazowej opłaty lub subskrypcji miesięcznej), jednakże jest to cena, którą warto zapłacić. (Rosetta Stone bardzo często organizuje różnego rodzaju promocje, umożliwiając zakup kursu języka angielskiego nawet za pół ceny.)

W przypadku dzieci poniżej 10 roku życia, nauką z tą aplikacją sprawdza się najlepiej przy asyście rodziców.

Po pobraniu aplikacji i wyborze kursu, można ją używać bezpłatnie w limitowanej wersji.

Aplikacja jest dostępna na Apple storeGoogle Play, Amazon.

 

Khan Academy Kids

Jest to aplikacja stworzona przez Khan Academy, czyli Akademię Khana, edukacyjną organizację non-profit, której celem jest „zapewnienie wysokiej jakości edukacji każdemu i wszędzie”.

Chociaż aplikacja Khan Academy Kids jest przeznaczona głównie dla anglojęzycznych dzieci w wieku 2 – 6 lat, to z powodzeniem mogą z niej korzystać dzieci w Polsce. Starsze dzieci, które mają kontakt z językiem angielskim w szkole, mogą używać tej aplikacji, aby pogłębić swój poziom zrozumienia języka angielskiego.

Aplikacja ta, poprzez to, że dostarcza prostych, przedstawianych w zrozumiały sposób, treści językowych, jest świetnym narzędziem do praktykowania znajomości języka angielskiego.

Można znaleźć tam ogromną ilości materiałów edukacyjnych, książek, piosenek i gier dla uczniów, małych dzieci oraz przedszkolaków.

Grupa uroczych postaci przeprowadza dzieci przez kolejne lekcje. Dzieci uczą się tu języka, czytania, pisania, oraz innych przedmiotów w języku angielskim, chociażby matematyki.

Aplikacja ta jest całkowicie bezpłatna. Można ja pobrać na Apple store, Google Play, Amazon.

 

Duolingo

Aplikacja, którą chyba wszyscy znają, a która umożliwia naukę języka angielskiego z polskiego. Jest ona rekomendowana dla dzieci w wieku 13 lat i powyżej.

Jednakże Duolingo to nie tylko aplikacja, ale przede wszystkim, bezpłatny portal internetowy do nauki języków obcych.

Aplikacja Duolingo jest oparta na systemie grywalizacji. Grywalizacja, lub gamifikacja (od ang. game, czyli gra) to wykorzystywanie schematów i mechanizmów znanych z gier, poza ich kontekstem, na przykład, do nauki języków obcych. Z tego też powodu, Duolingo zostało zaprojektowane tak, aby wyglądać na grę. Metoda nauki stosowana tutaj bazuje na przyjemności, jaka płynie z pokonywania kolejnych wyzwań, zdobywania punktów, nagród, oraz rywalizacji z innymi.

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy, po wejściu do tej aplikacji, to tzw. „drzewko”.

Drzewko to przedstawia wszystkie lekcje tego kursu. Na początku jest ono całe szare, ale wraz z czynieniem postępów w nauce, jego poszczególne elementy stają się kolorowe. W ten sposób łatwo dziecku śledzić jego osiągnięcia.

Z tą aplikacją, nauka słówek oraz fraz, odbywa się głównie metodą tłumaczeń, zarówno z języka angielskiego na polski, jak i z polskiego na angielski. Rozwiązując różnego rodzaju zadania, dziecko uczy się słownictwa, gramatyki, wymowy oraz pisania w języku obcym.

Za ukończenie kolejnych etapów są dawane wirtualne monety (lingoty) lub klejnoty, za które można „kupić” różne dodatkowe opcje.

Jest tam również szereg innych rzeczy, aby motywować do nauki, takie jak „osiągnięcia” do zdobycia, lub „korony”, które są przyznawane po zakończeniu kolejnego poziomu dowolnego tematu.

Duolingo jest całkowicie darmowy, ponieważ jest on tworzony przez społeczność użytkowników.

Aplikacja ta jest dostępna na Apple store, Google Play

 

Tinycards

Tinycards to nowoczesne fiszki, których twórcami są ci sami ludzie, którzy stworzyli Duolingo.

Jak wszystkie fiszki, tak samo i te, stosowane w tej aplikacji, posiadają dwie strony, czyli stronę „przednią” i stronę „tylną”.

Oczywiście, tak by to wyglądało, gdyby były one fizycznymi karteczkami, ale jak wiemy, nie są.

Na stronie przedniej zawsze znajduje się tylko część informacji, na przykład słowo w języku angielskim. Na stronie tylnej, może na przykład znajdować się, jego tłumaczenie, wskazówki co do jego wymowy, przykłady z użyciem, itd.

Możemy powiedzieć, że fiszki działają na zasadzie odpytywania. Pierwsza strona fiszki testuje naszą znajomość tego, co znajduje się na jej drugiej stronie.

W Tinycards są zastosowane również powtórki w interwałach. Mówiąc inaczej, aplikacja rejestruje progres nauki dziecka i przypomina o tym, kiedy jest czas na powtórkę materiału.

Sama aplikacja jest przyjemna w użyciu. Problem pojawia się ze znalezieniem dobrej jakości materiałów do nauki.

Fiszki na Tinycards są tworzone przez użytkowników tej aplikacji, dlatego też ich jakość nie zawsze jest wysoka.

Aby znaleźć materiały do nauki języka angielskiego, w okienku wyszukiwania należy wpisać „język angielski” lub podobną frazę.

Tinycards, podobnie jak Duolingo, jest całkowicie darmowa.

Aplikacja ta jest dostępna na Apple store, Google Play.

 

Inne materiały

Chociaż nie są to aplikacje, to na tych stronach znajdują się wartościowe materiały do nauki języka angielskiego dla dzieci.

 

100 najczęściej używanych słów w języku angielskim

Tutaj dziecko będzie miało możliwość poznania 100 najczęściej używanych angielskich słów wraz z ich wymową. Każemy słowu towarzyszą przykłady ilustrujące jego użycie w zdaniach. Materiał ten jest dostępny pod tym linkiem.

 

Angielski przez skojarzenia dla uczniów

Tutaj dziecko będzie miało możliwość nauczenia się tego, jak zapamiętywać angielskie słowa używając skojarzeń. Materiał ten jest dostępny pod tym linkiem.

 

*             *             *

Mam nadzieję, że omówione w tym artykule najlepsze aplikacje do nauki języka angielskiego dla dzieci, okażą się rzeczywiście pomoce.


Kategorie: Aplikacje do nauki językówJęzyk angielski dla dzieci Tagi: ,

2 komentarze to “Najlepsze aplikacje do nauki języka angielskiego dla dzieci”

 1. Andrzej

  Fajna nauka

  Odpowiedz


 2. Maria

  Khan jest do 8 lat.
  Niektóre aplikacje już nie istnieją :/

  Odpowiedz


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *