, 2 stycznia, 2020, 3 komentarze

Najlepsze programy do nauki języka niemieckiego

Jak zaznaczyliśmy w tytule tego artykułu, omówimy tutaj najlepsze programy do nauki języka niemieckiego.

Dla osób mogących się uczyć języka niemieckiego z angielskiego wybór programów jest o wiele większy, niż ten dostępny dla użytkowników polskojęzycznych. Jednakże, nawet dla użytkowników posługujących się wyłącznie językiem polskim, istnieje wiele dobrych programów.

W artykule tym przedstawimy programy, które uczą języka niemieckiego z polskiego, oraz kilka tych, które nie używają języka polskiego.

 

Super Memo

Zachęcam do wypróbowania produktów Super Memo. Podstawową ich zaletą jest to, że są relatywnie tanie. Pomijając kwestię ceny, są to generalnie dobre programy, z którymi możemy wiele nauczyć się.

Super Memo wykorzystuje metodę „inteligentnych powtórek”, która polega na powtarzaniu materiału w odpowiednich odstępach czasowych. W założeniu twórców tej metody, powtórki są przewidywane w ten sposób, aby przerabiany materiał był powtarzany tuż przed jego zapomnieniem przez nas.

Interfejs programu jest czytelny i przyjazny oraz łatwy w użyciu.

Wszystkim tekstom towarzyszą nagrania audio wykonane przez native speakerów języka niemieckiego. Co jest niezwykle istotne, gdyż słuchanie i powtarzanie za native speakerami prawidłowej wymowy słów oraz fraz powinno być pierwszym krokiem w nauce języka obcego.

Programy oferowane przez Super Memo mogą być używane na urządzeniach mobilnych działających na Androidzie oraz iOS. Opcja to jest dosyć wygodna, gdyż zapewnia wszechstronny dostęp do programu, niezależnie od miejsca przebywania.

Wadą, którą znalazłem jest to, że często kontekst graficzny nie odpowiada treści. Czyli to, że obrazki pojawiające się w tle często nie mają nic wspólnego z treścią materiału.

Pomimo tej ujemnej cechy uważam, że produkty Super Memo są warte zakupu.

Godne polecenia są szczególnie te dwa produkty:

Niemiecki. Kein Problem! Wszystkie poziomy A1-C1

Jest to kompleksowy kurs języka niemieckiego, który umożliwia naukę od podstaw (A1-A2) przez poziom średni (B1-B2), aż po zaawansowany (C1).

Kurs ten pozwala na opanowanie gramatyki i słownictwa umożliwiające porozumiewanie się w języku niemieckim na tematy związane z niemal wszystkimi aspektami życia – sferą prywatną, zawodową oraz społeczną.

Niemiecki z lektorem online

Jest to kurs języka niemieckiego z indywidualnymi konwersacjami na żywo. W ramach kursu Niemiecki z lektorem online otrzymamy dostęp do całego katalogu PREMIUM w SuperMemo.com oraz wybraną przez nas liczbę konwersacji z lektorem online przez Skype.

Na stronę Super Memo możesz przejść tutaj.

 

Babbel

Twórcy Babbel obiecują, że używając tego programu, zaczniemy mówić w języku niemieckim od samego początku.

Chcą oni to osiągnąć poprzez trzy rzeczy: interaktywne dialogi, ćwiczenia wymowy oraz inteligentne powtórki.

– Dialogi z życia wzięte

Dialogi występujące w tym programie, zostały utworzone w ten sposób, aby odzwierciedlać codzienne sytuacje komunikacyjne. To właśnie one mają sprawić, że nauczymy się prowadzić proste konwersacje, już od pierwszych dni naszej nauki.

Są one interaktywne w tym sensie, że będą one wymagać naszego udziału, poprzez wstawianie lub wpisywanie w puste miejsca poznanych przez nas słów.

W ten sposób nie tylko uczymy się prowadzić proste rozmowy, ale również praktykujemy użycie słów, które staramy się zapamiętać.

– Ćwiczenia wymowy

Babbel zawsze stawiał duży nacisk na praktykowanie prawidłowej wymowy. Jest to możliwe dzięki funkcji rozpoznawania głosu, która natychmiastowo weryfikuje nasze wypowiedzi. Powtarzanie słów za narratorem, których wymowa jest sprawdzana przez program, pomaga nam w tym, aby nasze wypowiedzi brzmiały podobnie do native speakerów.

– Inteligentne powtórki

Oczywiście Babbel, jak większość dobrych programów do nauki języków, stosuje „spaced repetition”, czyli powtórki w interwałach. Powtórki w interwałach są jedną z tych technik, które pomagają „włożyć” słowa do naszej pamięci długotrwałej.

Lekcje w tym programie są zaprojektowane tak, aby zajmowały w przybliżeniu 15 minut. W ten sposób próbuje się zmotywować użytkowników do krótkiego, ale przy tym codziennego używania tego programu.

Podsumowując, można powiedzieć, że Babbel jest dosyć przyjemnym w użyciu programem. Przejrzysty interfejs, kolorowe obrazki ilustrujące słowa oraz dobrej jakości nagrania wymowy, sprawiają że nauka z Babbel nie jest męcząca.

Program ten jest płatny i wymaga wykupienia subskrypcji na okres od 3, poprzez 6, do 12 miesięcy. Jednakże, co jest ważne, można go wypróbować za darmo, i sprawdzić czy sposób nauczania stosowany tam, odpowiada nam czy nie.

Z Babbel można korzystać na stronie internetowej lub jako aplikacji, którą można pobrać na Apple storeGoogle Play.

 

Rosetta Stone

Rosetta Stone jest programem, który jest dobrze znany na całym świecie, przez osoby uczące się języków.

Metoda, która jest stosowana w kursach Rosetty Stone, ma na celu odwzorowanie naturalnego sposobu, w jakim uczyliśmy się naszego języka ojczystego. Czyli, głównie przez interakcję z otaczającym nasz otoczeniem. Rosetta Stone próbuje stworzyć takie sztuczne ‘otoczenie’ na naszym komputerze czy tablecie.

Z Rosettą Stone języka niemieckiego uczymy się bez użycia języka polskiego. Nie używanie tłumaczeń jest częścią metody tutaj zastosowanej. (Należy jednak wspomnieć o tym, że w ostatnim czasie Rosetta Stone zaczyna modyfikować to podejście. Jest już możliwe sprawdzenie tłumaczenia na język angielski, jeżeli potrzebujemy pomocy w zrozumieniu jakiegoś słowa lub frazy.)

Słownictwa uczymy się na zasadzie skojarzeń słów z obrazami i dźwiękami, a gramatyki na przykładach różnych konstrukcji zdań.

Mamy również możliwość ćwiczenia naszej wymowy przy użyciu mikrofonu, której poprawność jest oceniana przez program.

Dodatkową rzeczą oferowaną przez Rosettę Stone jest praktykowanie rozmowy z tutorem. Po zakończeniu określonej porcji materiału, możemy zapisać się na rozmowę z tutorem, która będzie odbywać się przez Skype. Sesje z tutorem trwają 25 minut, i oprócz nas może w nich uczestniczyć nie więcej niż 3 inne osoby. W przypadku subskrypcji online sesje z tutorem są wliczone w cenę kursu.

Ogólnie możemy powiedzieć, że Rosetta Stone jest świetnym programem do nabycia podstawowego słownictwa języka niemieckiego. Prawdopodobnie będziemy musieli od czasu do czasu korzystać ze słownika i być może podręcznika gramatyki, aby zrozumieć bardziej złożone konstrukcje gramatyczne. Jednakże nie powinno to stanowić dużego problemu.

Rosetta Stone jest prawdopodobnie najbardziej profesjonalnym programem z omawianych tutaj, z którym nauka jest prawdziwą przyjemnością. A sesje z tutorem, za które nie trzeba dodatkowo płacić (przy zakupie subskrypcji, w której jest to wliczone!), są jej dodatkowym atutem.

Przed zakupem tego programu, można bezpłatnie wypróbować wersję demo.

Rosetty Stone  można korzystać na stronie internetowej lub jako aplikacji, którą można pobrać na Apple storeGoogle PlayAmazon.

 

Busuu

Busuu jest połączeniem kursu do nauki języka z portalem społecznościowym.

Na Busuu mamy możliwość nauki języka niemieckiego na poziomach: początkujący A1, początkujący A2, średnio zaawansowany B1, średnio zaawansowany B2. Oprócz „Kompletnego niemieckiego”, Busuu oferuje również „Niemiecki w podróży”

Po ukończeniu wszystkich poziomów istnieje możliwość zdobycia oficjalnego certyfikaty znajomości języka niemieckiego od McGraw-Hill Education.

Z programem do nauki języka niemieckiego oferowanym przez Busuu, nowych słów uczymy się przy pomocy interaktywnych fiszek.

Każdemu ze słów towarzyszy przedstawienie graficzne, jego tłumaczenie oraz nagranie z wymową wykonane przez native speakera. W ten sposób uczymy się nie tylko znaczenia słów, ale za razem ich prawidłowej wymowy.

Każde ze słów, które wydaje nam się trudne do zapamiętania, możemy dodać do rubryki „moje słownictwo” i powrócić do niego później w celu powtórzenia materiału.

Gramatyka jest wprowadzana stopniowo, w małych porcjach, wraz z naszym progresem. Odpowiednio skonstruowane ćwiczenia uczą nas budowania zdań i rozumienia zasad gramatycznych.

Dodatkową atrakcją na Busuu jest ogród językowy. Wraz z postępami w nauce zdobywamy różne owoce do naszego ogrodu, których wielkość odzwierciedla nasz progres.

Na Busuu istnieje możliwość dodania do grona przyjaciół osób posługujących się językiem niemieckim, oraz nawiązanie współpracy w ramach tzw. wymiany językowej, gdzie oni pomagają nam w nauce języka niemieckiego, a my im w nauce języka polskiego.

Busuu umożliwia bezpłatny, ograniczony, dostęp do programu. Aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji, będziemy musieli wykupić subskrypcję.

Busuu można korzystać na stronie internetowej lub jako aplikacji, którą można pobrać na Apple storeGoogle Play

 

Memrise

Memrise jest programem wykorzystującym interaktywne fiszki w połączeniu z mnemotechnikami.

W programie tym jest zastosowana, jak oni to nazywają, „adaptacyjna technologia nauczania”, która zasadniczo polega na testach oraz powtórkach materiału w interwałach.

Odpowiednio zaplanowane powtórki materiału są niezwykle istotne dla efektywnego zapamiętywania informacji, lecz podobną pozytywną funkcję pełnią również testy.

Testy, nie tylko wzmacniają naszą pamięć, ale wraz z każdą poprawną odpowiedzią, dają nam dodatkowy impuls energii, motywujący nas do jeszcze intensywniejszej nauki.

Kursy dostępne na Memrise można podzielić na dwie kategorie: płatne oficjalne kursy, tworzone przez Memrise, oraz bezpłatne kursy użytkowników.

Jeżeli chodzi o oficjalne kursy Memrise dla języka niemieckiego, to na dzień dzisiejszy jest tam dostępnych siedem części kursu „Niemiecki”.

Poza standardowymi rozwiązaniami używanymi w kursach Memrise, czyli typową nauką z fiszkami, cechą wyróżniająca tych płatnych kursów są krótkie klipy wideo.

Poznając nowe słowa mamy do wyboru posłuchać narratora lub obejrzeć krótki klip z wymową tego słowa przez jakąś osobę. Ma to za zadanie przyzwyczaić nas od samego początku do autentycznego użycia języka w rzeczywistych sytuacjach.

Przy nowych słówkach oraz frazach pojawia się coś takiego jak „Pomóż mi zapamiętać”. Jest to miejsce na tzn. memy, czyli oparte na mnemotechnikach ‘podpowiedzi’, których zadaniem jest pomóc nam w zapamiętaniu słów.

Pełny dostęp do kursów płatnych na Memrise wymaga wykupienia subskrypcję, która jest oferowana w trzech planach: miesięcznym, rocznym lub dożywotnim.

Osoby, które nie chcą kupować subskrypcji mogą korzystać bezpłatnie z kursów tworzonych przez użytkowników, których jest tutaj dosyć dużo.

Memrise można korzystać na stronie internetowej lub jako aplikacji, którą można pobrać na Apple storeGoogle Play.

 

LingQ

Twórcą LingQ jest poliglota Steve Kaufmann, który posługuje się ponad 17 językami. LingQ jest niejako owocem zebranych przez niego doświadczeń z nauką języków obcych.

Korzystając z LingQ możemy czytać teksty w języku niemieckim, którym najczęściej towarzyszą nagrania audio wykonane przez native speakerów. Tego typu rozwiązanie jest bardzo dobre, gdyż umożliwia nam nie tyko praktykowanie czytania w języku niemieckim, lecz również naukę prawidłowej wymowy słów i fraz w tym języku.

W następną rzeczą ważną w nauce języka obcego są regularne powtórki nowych poznanych słów. W programie tym jest to rozwiązane poprzez możliwość tworzenia tzw. ling-ów. Ling-i tworzymy w ten sposób, że napotykając w tekście nieznane nam jeszcze słowo, sprawdzamy jego możliwe znaczenia i wybieramy to, które w danym kontekście jest według nas najtrafniejsze. Przy wyborze znaczenia danego słowa możemy skorzystać z sugestii wysuniętych przez program, lub sprawdzić jego znaczenie w słowniku, i wpisać jego właściwe znaczenie.

Słowa takie będą od teraz zaznaczone na żółto, i będą widoczne we wszystkich przyszłych lekcjach. Jeżeli natrafimy na jedno z takich słów w kolejnych tekstach, aby przypomnieć sobie jego znaczenie wystarczy, że najedziemy na nie kursorem, a program nam je pokaże.

Nauka z LingQ zasadniczo polega na czytaniu i słuchania lektora, oraz powtarzaniu poznanego słownictwa, czyli utworzonych przez nas ling-ów.

Chociaż LingQ nie jest zasadniczo przeznaczony dla osób, które nie miały żadnego kontaktu z językiem niemieckim, to mimo wszystko można tu znaleźć tekstu od poziomów początkującego do zaawansowanego.

Dostęp do wszystkich funkcji oferowanych przez ten program wymaga wykupienia miesięcznego abonamentu. Jakkolwiek nawet przy bezpłatnym dostępie, możemy wiele skorzystać używając tego programu. Osobiście zachęcam do używania tego programu.

Aby wypróbować LingQ odwiedź stronę internetową lingq.com lub pobierz aplikację na Androida lub iOS.

 

eTutor

Korzystanie z eTutor wymaga wykupienia abonamentu, który daje nam dostęp do wielości materiałów. Kurs języka niemieckiego zawiera 630 lekcji, i jest on przeznaczony dla poziomów od początkującego do zaawansowanego (od A1 do C1).

Znajdziemy tutaj mnóstwo tekstów i dialogów nagranych przez rodzimych użytkowników języka niemieckiego, których naśladowanie pomoże nam w nauce mówienia.

Nauka słówek jest wspomagana kolorowymi zdjęciami, przy wykorzystaniu techniki skojarzeń dźwięku z obrazem, oraz przykładami ich użycia w zdaniach.

W procesie nauki rozwiązujemy interaktywne ćwiczenia oraz mamy dostęp do gier językowych.

Podobnie jak Super Memo również eTutor wykorzystuje specjalnie opracowany system powtórek, które mają zagwarantować, że będziemy się skupiać na tych słówkach i konstrukcjach gramatycznych, które sprawiają nam najwięcej problemów.

Istnieje możliwość darmowego wypróbowania tego programu. Poza okresem próbnym, aby dalej z niego korzystać, będziemy musieli dokonać opłaty.

Na stronę eTutor możesz przejść tutaj.

 

deutsch.info

deutsch.info jest platformą internetową do nauki języka niemieckiego, która wykorzystuje nowoczesne narzędzia dydaktyczne, takie jak interaktywne ćwiczenia i materiały audiowizualne.

Dostępne są tutaj kursy dla czterech poziomów zaawansowania: A1, A2, B1 i B2. Każdy z poziomów podzielony jest na bloki tematyczne, które z kolei dzielą się na lekcje.

Na poziomie A1 uczymy się komunikować o takich zagadnieniach jak: Poznawanie się i przedstawianie, Czas wolny i studia, Ubrania, kolory i pogoda, Zakupy, jedzenie i picie, Mieszkanie i biuro, Miejsca, Urlop i podróże.

Na poziomie A2 uczymy się komunikować o takich zagadnieniach jak: Obchodzenie świąt, Wokół zdrowia, Szkoła i wykształcenie, Zawód i praca.

Na poziomie B1 uczymy się komunikować o takich zagadnieniach jak: Gotowi na dzień powszedni, Urzędy i instytucje, Etapy życia, Rozrywka i media.

B2 to poziom wyższy średnio zaawansowany, na którym znajdziemy bardziej zaawansowane materiały.

Oprócz kursów językowych, pod kategorią „Gramatyka”, znajdziemy omówienie najważniejszych reguł gramatycznych. Pod kategorią „Mediateka” znajdziemy teksty, nagrania wideo i audio w języku niemieckim. Więcej o języku niemieckim i kulturze możemy dowiedzieć się pod kategoriami „Wskazówki” i „Forum”.

Aby wypróbować deutsch.info przejdź tutaj.

 

Glossika

Glossika to nie tylko platforma do nauki języków obcych, wśród których jest język niemiecki, ale również unikalna metoda nauki.

Metoda stosowana w Glossice zasadniczo polega na powtarzaniu pełnych zdań języka niemieckiego w kontekście. Uważają oni, że w ten sposób słownictwo, wymowa i gramatyka będą przyswajane naturalnie.

Celem ich jest odtworzenie tego, co robiliśmy ucząc się naszego języka ojczystego. Jako dzieci powtarzaliśmy za naszymi rodzicami lub opiekunami to, co oni do nas mówili.

Podobnie wygląda to w programie Glossika. Ucząc się będziemy słuchać i powtarzać niewielkie porcje materiału w języku niemieckim, które będą przedstawiane nam wielokrotnie, w odpowiednich odstępach czasowych. Te odstępy czasowe są określane przez algorytm specjalnie opracowany w tym celu.

Nauka z tym programem odbywa się w ten sposób, że na ekranie przedstawiane są nam równocześnie dwa zdania. Jedno z tych zdań będzie w naszym języku ojczystym, a drugie w języku niemieckim. Oba te zdania posiadają dokładnie to samo znaczenie. Następnie program odtworzy nagrania z wymową tych zdań, najpierw w języku polskim, a potem w języku niemieckim. Nasze zdanie polega na powtórzeniu zdania w języku niemieckim.

Po chwili pojawi się następna para zdań, a po niej kolejna, i tak dalej.

Rdzeniem metody zastosowanej w Glossice jest „exposure”, czyli wystawienie się na kontakt z językiem niemieckim poprzez słuchanie i powtarzanie.

W metodzie tej nie uczymy się niczego na pamięć. To wielokrotne słuchanie i powtarzanie, które jest rozłożone w czasie, ma zagwarantować zapamiętywanie języka. Mówiąc inaczej, w Glossice zamiast uczenia się na pamięć, wierzy się w ogromną ilość praktyki.

Wraz z tym programem uzyskamy dostęp do ogromnej liczby autentycznych wypowiedzi w języku niemieckim zarejestrowanych przez natywnych użytkowników tego języka.

Istnieje możliwość bezpłatnego wypróbowania Glossiki przez 7 dni. Więcej informacji na temat tego programu podaję w innym miejscu.

Glossiki można korzystać na ich stronie internetowej.

 

Anki

Anki nie jest kursem językowym, lecz jest programem, który może być wykorzystany do nauki czegokolwiek. Jest to program, który ma za zadanie ułatwić nam zapamiętywanie informacji.

Program ten umożliwia tworzenie elektronicznych fiszek, oraz organizuje ich naukę na bazie naszej zdolności opanowania materiału. Stosowana jest tutaj metoda space repetition, czyli powtórek w interwałach. Podobną metodę wykorzystują wspomniane wcześniej program, na przykład Memrise czy Super Memo.

Anki może być świetnym narzędziem, które wspomoże naszą naukę języka niemieckiego. O tym jak to zrobić mówię tutaj.

 

 

Inne materiały

Chociaż nie są to programy, to na tych stronach znajdziemy bardzo wartościowe materiały do nauki języka niemieckiego.

 

GermanPod101

GermanPod101 jest źródłem świetnych materiałów do nauki języka niemieckiego. Jednakże, z tych materiałów będę mogły skorzystać wyłącznie osoby, które znają język angielski.

To, co ma do zaoferowania GermanPod101 to dialogi, w których jest prezentowana naturalna konwersacja. W ten sposób możemy osłuchać się z językiem niemieckim w „rzeczywstychdym ” sytuacjach.

Problem ze słuchaniem języka niemieckiego z zewnętrznych źródeł takich jak YouTube, telewizja czy radio, tkwi w tym, że materiały te najczęściej nie są dostosowane do naszego poziomu zaawansowania, tym samym nie są dla nas zrozumiałe, i przez to nie zbyt użyteczne.

W materiałach na GermanPod101 próbuje się odtworzyć naturalne konwersacje z najróżniejszych sytuacjach, przy tym prezentując język, który jest „zrozumiały”. Mówiąc, że będzie to zrozumiały język nie mam na myśli tego, że będziemy rozumieć każde słowo w konwersacji (w takim wypadku nie nauczylibyśmy się niczego), ale to, że będziemy w stanie go zrozumieć i uczyć się, przy wykorzystaniu narzędzi tam znajdujących się.

 

Na GermanPod101 jest dostępnych ponad 1400 audio i wideo lekcji, dla poziomów od początkującego do zaawansowanego.

Lekcje audio są prezentowane w stylu podcastu przez kobietę i mężczyznę.

Każda lekcja audio zawiera jej zapis w formie pisemnej, co umożliwia nam równoczesne słuchanie i czytanie dialogów.

Dodatkowo w sekcji „Vocabulary” znajdziemy wyjaśnienia słownictwa użytego w dialogu, a w „Lesson Transcript”, pełną transkrypcję lekcji, czyli dialogu i wszelkich dodatkowych komentarzy.

Program ten umożliwia również praktykę mówienia. Przy każdej linii dialogu, oraz przy słowach w „Vocabulary” znajduje się ikonka mikrofony, gdzie możemy nagrać własną wymowę i porównać z oryginalna wersją.

Wszystkie lekcje są dostępne do pobrania, zarówno w formacie PDF, jak i MP3.

Jest tam również szereg lekcji wideo, w których jest prezentowane podstawowe słownictwo języka niemieckiego, oraz najbardziej popularne frazy. Niektóre lekcje wideo mają na celu przybliżyć nam nie tylko język, ale również kulturę Niemiec.

 

Kilka słów na temat korzystania z GermanPod101:

Pod założeniu bezpłatnego konta, w DASHBOARD, możemy dokonać wyboru audio / wideo kursu, który chcemy przerobić. Jest to możliwe po kliknięciu na „Add a Pathway” (oznaczone dodatkowo symbolem „+”).

I tak, po wyborze kursu, na przykład „Classic GPod101: Absolute Beginner S1”, należy go dodać do naszej strony głównej, czyli „Add to Dashboard”. W ten sposób możemy dodać (lub usunąć) jakikolwiek kurs.

Bezpłatne konto umożliwia obejrzenie / wysłuchanie, każdego z dialogów, jednakże bez dostępu do dodatkowych opcji (między innymi formy pisemnej oraz bardziej szczegółowych wyjaśnień.)

Wykupienie subskrypcji online otwiera dostęp do większej ilości materiałów do nauki. Opcja, którą najbardziej polecam, to Premium. Różni się ona od Premium PLUS tym, że w tym drugim przypadku, otrzymujemy również pomoc nauczyciela.

 

Podsumowując, można powiedzieć, że GermanPod101 to świetny sposób na pogłębianie znajomości języka niemieckiego. Po poznaniu podstaw, dialogi oraz podcasty są naturalnym krokiem wprzód, prowadzącym do opanowania języka.

Aby wypróbować GermanPod101 przejdź tutaj.

 

Repeto

Nauka języków obcych z Repeto polega na czytaniu, słuchaniu i oglądaniu interesujących materiałów.

Wszystkie nagrania audio zostały przygotowane przez profesjonalnych lektorów, będących natywnymi użytkownikami języka.

Do każdego nagrania jest dołączona oryginalna transkrypcja, którą możemy śledzić słuchając nagrania audio.

Z każdego materiału językowego wybrano najbardziej interesujące wyrażenia i stworzono z nich listę najbardziej popularnych słówek i zwrotów.

Pod listą ze słownictwem znajdziemy „Exercise”, czyli ćwiczenia. Łącząc słowa języka niemieckiego z ich definicjami na zasadzie “przeciągnij i upuść”, testujemy naszą znajomość przerobionej porcji materiału.

Autorzy serwisu pracują aktualnie nad nową funkcjonalnością i zapowiadają, że wkrótce będzie można dołączać zwroty do banku słówek i uczyć się ich na pamięć przy użyciu elektronicznych fiszek.

Repeto nie używa języka polskiego i jest jednym z tych serwisów, gdzie wyjaśnienia przedstawiane są po angielsku.

Podsumowując można powiedzieć, że dialogi z transkrypcjami prezentowane przez Repeto są świetnym źródłem „zrozumiałych” materiałów do nauki oraz rozwijania znajomości języka niemieckiego.

Repeto umożliwia naukę za darmo, jednakże przy ograniczonej funkcjonalności. Wykupienie miesięcznego abonamentu umożliwia, między innymi, korzystanie z transkrypcji materiałów audio.

Aby wypróbować Repeto przejdź tutaj.

*             *             *

Mam nadzieję, że ten artykuł okaże się pomocny dla ciebie i znajdziesz tutaj jakieś programy do nauki języka niemieckiego odpowiadające tobie.


Kategorie: Programy do nauki języków Tagi: ,

3 komentarze to “Najlepsze programy do nauki języka niemieckiego”

  1. ofdir

    Duzo tego softu…a ktory wg was jest najlepszy ?

    Odpowiedz


    • Artur

      Trudno w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, od jakiego poziomu znajomości języka zaczynamy, jaką metodę preferujemy, itd.

      Każdy z tych programów ma swoje zalety i wady. Na przykład Rosetta Stone jest bardzo profesjonalnym programem, z którym nauka jest bardzo przyjemna, jednakże nie wykorzystuje ona tłumaczeń (z pewnością nie na język polski) oraz nie uczy gramatyki. Wszystko zależy od tego, czy odpowiada nam taka metoda nauki czy nie.

      Dla innych osób mógłby być lepszy Babbel lub SuperMemo. To również dobre programy, które wykorzystują tłumaczenia i uczą gramatyki. Jednakże, jeżeli znajdujemy się na poziomie bardziej zaawansowanym możemy potrzebować całkowicie innych materiałów, gdzie możemy więcej czytać oraz słuchać języka w kontekście pełnych wypowiedzi.

      Podsumowując, warto wypróbować różne z tych programów i ocenić, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom na dany czas.

      Odpowiedz


  2. Magdalena

    A możecie polecić jakieś sprawdzone programy dla dzieciaków 8-10 lat?

    Odpowiedz


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *