, 8 sierpnia, 2017, 1 komentarz

Najnowsze aplikacje do nauki języka angielskiego

Wykorzystując aplikacje do nauki języka angielskiego, możemy znacznie usprawnić przyswajanie tego języka. Aplikacje na urządzenia mobilne zapewniają wszechstronny dostęp do materiałów edukacyjnych, nieograniczony miejscem i czasem. Oznacza to, że z aplikacjami języka możemy uczyć się praktycznie wszędzie i o każdej porze, czy to w autobusie, w kolejce do lekarza, na przerwie w szkole czy pracy, itd.

Nowe rozwiązania technologiczne sprawiają, że aplikacje edukacyjne są coraz to bardziej zaawansowane, i wszechstronne. Aplikacje do nauki języka angielskiego pomogą nam efektywnie uczyć się nowego słownictwa, wymowy oraz gramatyki. Umożliwiają one nawiązanie kontaktu z native speakerami naszego języka docelowego, a nawet, co jest ostatnio coraz bardziej powszechne, praktykowanie używania języka poprzez rozmowę z chat botami.

 

SuperMemo

Aplikacją, od której chciałbym zacząć jest SuperMemo. SuperMemo ma w swojej ofercie świetny kurs do nauki języka angielskiego Angielski. No problem! Kurs ten jest dostępny dla trzech poziomów zaawansowania – podstawowego (A1-A2), średniego (B1) i zaawansowanego (B2-C1) – i może być używany w aplikacjach na Androida oraz iOS.

Jednym z powodów, dla których warto korzystać z produktów SuperMemo jest to, że stosują oni metodę „inteligentnych powtórek”, która polega na powtarzaniu materiału w odpowiednio zaplanowanych przedziałach czasowych. Program planuje powtórki w ten sposób, aby materiał, który przerabiamy był powtarzany tuż przed jego zapomnieniem przez nas. Dzięki powtórkom w interwałach zapamiętywanie słów oraz fraz języka obcego staje się o wiele łatwiejsze.

Jeżeli chodzi o sam kurs Angielski. No problem! każdy z jego trzech części składa się z 12 obszernych lekcji. Nowe struktury językowe oraz słownictwo są wprowadzane w kontekście w formie tekstu lub dialogu. Jest to bardzo ważny element, który ma wpływa na efektywność przyswajania języka obcego przez nas.

Wielorakie ćwiczenia, którym towarzyszą objaśnienia gramatyczne są dodatkowymi elementami pomagającymi w utrwaleniu w pamięci przerabianego materiału.

Przy wykonywaniu ćwiczeń, jesteśmy pytani o ocenę tego, na ile znamy daną odpowiedź. W ten sposób dostarczamy programowi informacji o naszych postępach w przyswajaniu materiału, pomagając mu dostosować naukę do naszych potrzeb.

Wszystkim tekstom towarzyszą nagrania audio wykonane przez native speakerów języka angielskiego. Jest to niezwykle istotne, gdyż słuchanie i powtarzanie za native speakerami prawidłowej wymowy słów oraz fraz powinno być pierwszym krokiem w nauce języka obcego.

Dodatkowo, zawarte w kursie komentarze kulturowe i językowe, informujące o różnych niuansach występujących w naturalnym języku, mają za zadanie pomóc nam w tym, aby nasz angielski brzmiał naturalnie i autentycznie.

Aby otrzymać dostęp do kursu należy dokonać jego zakupu na stronie internetowej. Po pobraniu aplikacji SuperMemo na nasze urządzenie mobilne, będziemy mogli aktywować produkt, używając kodu, który otrzymamy wraz z zamówionym kursem.

Zachęcam do wypróbowania produktów Super Memo. Oprócz tego, że są one relatywnie tanie to generalnie są to dobre programy, z którymi możemy wiele nauczyć się.

 

Duolingo

Duolingo jest bezpłatną aplikacją do nauki języków obcych. Na Duolingo języka angielskiego możemy uczyć się od podstaw do poziomu średniozaawansowanego.

Aplikacja ta stosuje pewne elementy typowe dla gier komputerowych, których celem jest motywowanie użytkowników do nauki i czynienia postępów.

Wśród wzorowanych na grach komputerowych elementów są takie rzeczy jak to, że materiał do nauki jest przedstawiony w formie kolejnych umiejętności do zdobycia.

Nasz progres w nauce jest widoczny na wskaźniku siły, który rośnie wraz z opanowywaniem przez nas nowego materiału.

Przerabiając kolejne lekcje zdobywamy punkty, a na zakończenie każdego z tematów otrzymujemy w nagrodę lingoty, które są czymś w rodzaju wirtualnych pieniędzy, za które możemy kupować różne dodatki w sklepie programu.

Przechodząc do materiału do nauki, każda lekcja składa się z kilku różnych zadań.

Po pierwsze, uczymy się znaczenia nowych słów na zasadzie tworzenia skojarzeń pomiędzy obrazami i dźwiękami. Klikając na obrazek przedstawiający jakieś słowo w języku angielskim słyszymy jego wymowę oraz widzimy jego pisownię.

Następnym krokiem jest przetłumaczenie słowa lub zdania z języka angielskiego na polski.

Kolejnym krokiem jest podanie tłumaczenia słowa lub zdania z języka polskiego na angielski.

Ostatnim zadaniem jest rozwiązywanie prostych ćwiczeń gramatycznych, gdzie wstawiamy lub wpisujemy brakujące słowa.

Duolingo jest aplikacją, którą warto przetestować. Posiada ona wiele innych zalet, między innymi przyjemny interfejs, łatwość dostępu na urządzeniach mobilnych. Lekcje są celowo zaprojektowane, jako dość krótkie, aby w ten sposób zwiększyć naszą efektywność przyswajania materiału.

Więcej na temat Duolingo znajdziesz tutaj.

Aby pobrać aplikację przejdź do sklepu na twoim urządzeniu i poszukaj „Duolingo” lub skorzystaj z linków na tej stronie.

 

Busuu

Busuu funkcjonuje na zasadzie portalu społecznościowego, który oprócz uczenia języka umożliwia również interakcję z innymi użytkownikami tej aplikacji.

Na Busuu mamy możliwość nauki języka angielskiego od poziomu początkującego do średnio zaawansowanego.

Materiał do nauki jest podzielony na lekcje, które z kolei podzielone są na różnego rodzaju sekcje, gdzie uczymy się nowych słówek przy wykorzystaniu elektronicznych fiszek, budowy zdań i zastosowania gramatyki. Utrwalamy poznawane informacje rozwiązując proste zadania wielokrotnego wyboru.

Społecznościowy aspekt tej aplikacji pozwala nam na nagranie własnych wypowiedzi i przesłanie ich do sprawdzenia przez native speakerów. Podobnie możemy zrobić z naszymi tekstami pisanymi, czyli poprosić osoby, dla których język angielski jest ich językiem ojczystym, o sprawdzenie ich poprawności.

Na Busuu istnieje również możliwość nawiązanie współpracy z innymi użytkownikami tej aplikacji w ramach tzw. wymiany językowej, gdzie oni pomagają nam w nauce ich języka, a my im w nauce naszego.

Dodatkową atrakcją na Busuu jest ogród językowy. Wraz z postępami w nauce zdobywamy różne owoce do naszego ogrodu, których wielkość odzwierciedla nasz progres.

Istnieje możliwość bezpłatnego korzystania z tej aplikacji. Jednakże, aby mieć dostęp do wszystkich opcji programu będziemy musieli kupić subskrypcję, która niestety nie jest zbyt tania.

Więcej na temat Busuu znajdziesz tutaj.

Aby pobrać aplikację przejdź do sklepu na twoim urządzeniu i poszukaj „Busuu” lub kliknij na jeden z tych linków: Android, iOS.

 

Rosetta Stone

Aplikacją do nauki języka angielskiego, której nie można pominąć, jest Rosetta Stone. Produkty Rosetty Stone są dobrze znane na całym świecie i używane przez miliony użytkowników. Obecnie głównym produktem oferowanym przez tą firmę są kursy w abonamencie. Jednakże istnieje również możliwość zakupu kursu Rosetty Stone na aplikację mobilną. Chociaż wybierając kurs na aplikację mobilną nie będziemy mieli dostępu do wielu innych funkcji, które są dostępne w przypadku abonamentu, jak na przykład prywatnych lekcji z nauczycielem, to w tym przypadku cena kursu jest o wiele niższa.

Specyficzne dla Rosetty Stone jest to, że nie używa ona tłumaczeń na języki ojczyste. Tak więc ucząc się języka angielskiego z tą aplikacją, ani słowa ani frazy nie będą tłumaczone na język polski lub na jakikolwiek inny.

Słownictwa uczymy się na zasadzie skojarzeń słów z obrazami i dźwiękami. Frazy i konstrukcje gramatyczne są wprowadzane stopniowo w formie przykładów użycia.

Metoda, która jest stosowana w kursach Rosetty Stone ma na celu odwzorowanie naturalnego sposobu, w jakim uczyliśmy się naszego języka. Czyli, głównie przez interakcję z otaczającym nasz otoczeniem. Rosetta Stone próbuje stworzyć takie sztuczne ‘otoczenie’ na naszym smartfonie czy tablecie.

Rosetta Stone to profesjonalna aplikacja, z którą nauka jest prawdziwą przyjemnością. Zawdzięcza to dobrze wyglądającemu interfejsowi, wraz z jakościowymi grafikami i dźwiękami, i trenerem wymowy.

Jednakże jak już o tym powiedziałem, nie stosowanie tłumaczeń jest odejściem od tradycyjnej metody nauki, i może okazać się problematyczne dla niektórych osób.

Aby pobrać aplikację przejdź do sklepu na twoim urządzeniu i poszukaj „Rosetta Stone” lub lub skorzystaj z linków na tej stronie.

 

Memrise

Memrise jest aplikacją, której współtwórcą jest Ed Cooke, jeden ze światowych mistrzów pamięci i autor książki uczącej zapamiętywania o tytule „Remember, Remember: Learn the Stuff You Thought You Never Could„.

Z Memrise uczymy się korzystając z interaktywnych fiszek w połączeniu z mnemotechnikami. Zastosowana jest tutaj tzw. „adaptacyjna technologia nauczania”, która zasadniczo polega na powtórkach materiału w odpowiednio określonych przedziałach czasowych i testowaniu siebie.

Po pobraniu tej aplikacji, zalogowaniu się do niej i wybraniu języka, którym się posługujemy, pod kategorią „Kursy” znajdziemy najróżniejsze kursy do nauki języka angielskiego. Potrzebujemy wybrać kurs nas interesujący, i rozpocząć naukę.

Oprócz nauki za darmo aplikacja ta umożliwia również dostęp do wersji premium, która jest płatna i poszerzona o dodatkowe funkcje. W płatnej wersji premium będziemy mogli dodatkowo ćwiczyć rozumienie ze słuchu przy pomocy przykładów dźwiękowych i testów. Będziemy mieli również dostęp do spersonalizowanych sesji nauki, które w założeniu mają pomóc w szybszym opanowaniu trudnych słów języka obcego.

Chociaż z założenia program ten może być bardzo pomocny w nauce języka angielskiego, to w praktyce nie zawsze tak jest. Jednym z powodów tego jest jakość dostępnych tam kursów. Ze względu na to, że kursy w większości są tworzone przez użytkowników programu, nie zawsze są one takie, jakbyśmy mogli oczekiwać.

Aby pobrać aplikację przejdź do sklepu na twoim urządzeniu i poszukaj „Memrise” lub lub skorzystaj z linków na tej stronie.

 

Drops

Drops, czyli krople, to aplikacja która, próbuje zamienić naukę języka angielskiego w zabawę. Zamiast uciążliwego uczenia się słów na pamięć, w zapamiętywaniu materiału mają pomóc nam kolorowe obrazki i mini-gry.

Szaloną rzeczą jest to, że na naukę mamy tylko 5 minut dziennie. Jest to częścią metody zastosowanej tutaj.

Inne cechy wyróżniające tą aplikację to:

– 100% wizualne uczenie

Ucząc się języka angielskiego z Drops nie będziemy potrzebować tłumaczyć słów na język polski. Znaczenia nowych słów są przedstawiane w formie graficznej, która jest w pełni zrozumiała.

Tym sposobem próbuje się zapewnić to, aby słowa języka angielskiego były kojarzone przez nas bezpośrednio z ich znaczeniem, bez dokonywania tłumaczeń w głowie.

– 5-minutowe sesje.

Według twórców tej aplikacji krótkie sesje są bardziej motywujące do codziennej nauki niż sesje długie. Z tego powodu, że 5 minut to prawie nic, nie powinniśmy mieć żadnych wymówek do tego, aby przepuścić naukę jakiegokolwiek dnia, nawet jeżeli jesteśmy bardzo zajęci.

– Mini-gry

Gry na Drops są nie tylko zabawne i wciągające, ale również, co jest najważniejsze, dzięki nim przyswajamy słownictwo i zanurzamy się w języku angielskim.

– Tylko słownictwo

Aplikacja ta w ogóle nie uczy gramatyki, tylko starannie dobrane praktyczne słowa. Profesjonalnie opracowane listy zawierają ponad 2600 słów, które obejmują 90% codziennie używanego języka. Dodatkowo wszystkim słowom towarzyszą bardzo dobrej jakości nagrania ich wymowy.

 

Jednym z celów tej aplikacji jest pomóc jej użytkownikom w wyrobieniu nawyku codziennego uczenia się. Wierzą oni, że to ten nawyk będzie gwarantem sukcesu w ich nauce.

Z Drops można korzystać bezpłatnie. Jest również opcja płatna dla osób, które są zainteresowane szybkimi efektami i chciałyby mieć dostęp do nieograniczonego czasu korzystania z tej aplikacji. W tym przypadku trzeba wykupić abonament.

Aplikację Drops można pobrać na Google Play oraz App Store.

 

LingQ

Następną aplikacją, którą możemy wykorzystać w nauce języka angielskiego jest LingQ.

Twórcą LingQ jest Steve Kaufmann, poliglota, który opanował dziesięć języków, jak sam twierdzi, używając metody zastosowanej w tej aplikacji.

Korzystając z LingQ możemy czytać różne teksty w języku angielskim, którym najczęściej towarzyszą nagrania wymowy, wykonane przez native speakerów.

Czytając, tworzymy ling-i, przypisując nieznanym nam słowom języka angielskiego ich właściwe znaczenie. Mamy możliwość skorzystania tutaj z sugestii wysuniętych przez program, lub sprawdzeniu znaczenia słowa w słowniku, i wpisaniu własnej odpowiedzi.

Słowa takie będą od teraz zaznaczone na żółto, i będą widoczne we wszystkich przyszłych lekcjach. Jeżeli natrafimy na jedno z takich słów w kolejnych tekstach, aby przypomnieć sobie jego znaczenie wystarczy, że najedziemy na nie kursorem, a program pokaże nam jego znaczenie.

Nauka z LingQ zasadniczo polega na czytaniu i słuchania lektora, oraz powtarzaniu poznanego słownictwa (ling-ów).

LingQ nie jest przeznaczony dla osób tylko zaczynających naukę języka obcego. Jednakże, jeżeli znasz już podstawy języka angielskiego, aplikacja ta pomoże ci uczynić dalsze kroki.

Dostęp do wszystkich opcji aplikacji wymaga wykupienia miesięcznego abonamentu. Jakkolwiek nawet przy bezpłatnym dostępie, możemy wiele skorzystać używając jej.

Więcej na temat LingQ znajdziesz tutaj. Aby pobrać aplikację przejdź do sklepu na twoim urządzeniu i poszukaj „LingQ” lub kliknij na jeden z tych linków: Android, iOS.

 

Quizlet

Quizlet jest aplikacją, z którą możemy uczyć się słów i fraz języka angielskiego za darmo. Nauka z Quizlet zasadniczo polega na uczeniu się materiału na pamięć przy wykorzystaniu elektronicznych fiszek. Różnorakie testy i gry mają za zadnie dodatkowo wzmocnić naszą efektywność zapamiętywania.

Zastosowana tutaj technologia Text To Speech, która przetwarza teksty na wypowiedzi w postaci dźwiękowej, sprawdza się dosyć dobrze, umożliwiając nam zapoznanie się z wymową wyrażeń w języku angielskim.

 

Nauka na Quizlet odbywa się w sześciu różnych trybach, a mianowicie: flashcards, learn, spell, test, match, gravity.

Flashcards to nic innego jak fiszki. Każda z elektronicznych fiszek posiada dwie strony, z których pierwsza jest widoczna od razu, a druga dopiero po przejściu do niej. W przypadku zestawów do nauki języka angielskiego, zazwyczaj na pierwszej stronie będzie jakieś słowo lub fraza w języku angielskim wraz z nagraniem jego wymowy, a na drugiej jego tłumaczenie na język polski.

W trybie Learn wpisujemy tłumaczenie słowa lub frazy, która pojawiła się na ekranie.

W Spell jest sprawdzana poprawność naszej pisowni wyrażeń języka angielskiego. Polega to na tym, że potrzebujemy napisać to, co słyszymy.

Test może składać się z różnych zadań, takich jak wpisywanie odpowiedzi, wybór z dostępnych opcji, określenie czy coś jest prawdą i fałszem, itp.

W trybie Match łączymy korespondujące ze sobą wyrażenia w pary, w rezultacie czego znikają one z naszej tablicy.

Gravity to gra w której mamy za zadanie ochronę planet przez nadlatującymi asteroidami. Na każdym asteroidzie będzie napisane jakieś słowo lub wyrażenie. Aby zapobiec jego kolizji z naszą planetą, potrzebujemy wpisać jego tłumaczenie lub odpowiedzieć na zadane pytanie.

 

Na Quizlet materiały do nauki tworzone są przez jego użytkowników, wśród których są nauczyciele i studenci. Mamy również mamy możliwość utworzenia własnego zestawu do nauki (Study Set), z którego będą mogli korzystać inni.

Jeżeli jesteśmy studentem, uczniem lub nauczycielem możemy utworzyć ‘klasę’ (Class), gdzie będziemy mogli nawzajem dzielić się materiałami z innymi osobami z naszej grupy czy klasy.

Aplikacje Quizlet można pobrać tutaj.

 


Kategorie: Aplikacje do nauki języków Tagi: ,

1 komentarz to “Najnowsze aplikacje do nauki języka angielskiego”

  1. mario

    W zestawieniu brakuje przede wszystkim aplikacji WordsBucket. Dostępna na Android, iOS oraz Windows i OSX. Z aplikacji próbowałem kilku: DuoLingo, Wordbit i innych. Żadna do końca mnie nie satysfakcjonowała. Najbardziej brakowało mi wprowadzanie własnych słów do nauki po lekcji – ściśle związanych z tym czego się akurat uczę. Ta opcja jest właśnie dostępna w WordsBucket. Zdecydowanie polecam: https://wordsbucket.com

    Odpowiedz


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *