, 15 września, 2017, brak komentarzy

Jak nauczyć się języka obcego w sześć miesięcy? Chris Lonsdale o szybkiej nauce języków.

Jak nauczyć się języka obcego w sześć miesięcy? Dla wielu samo to pytanie wydaje się być niepoważne. Ale czy rzeczywiście tak jest?

Chris Lonsdale, psycholog, lingwista i edukator z Nowej Zelandii, twierdzi, że języka obcego można nauczyć się naprawdę szybko. Mówi on o tym na konferencji TED Talk, który to wykład możemy obejrzeć na YouTube.

Szybka nauka była tym zagadnieniem, które zawsze nurtowało Chrisa. Po spędzeniu wielu lat analizując ten temat i dostępne badania w tej dziedzinie, sformułował on pięć zasad i siedem akcji, których zastosowanie pozwoli nam nauczyć się języka obcego w sześć miesięcy.

W dalszej części tego artykułu przedstawię owe pięć zasad i siedem akcji, o których mówi Chris Lonsdale.

 

Pięć zasad

Postulowane przez Chrisa Lonsdale pięć zasad szybkiej nauki języka obcego, brzmią w ten sposób:

 

  1. Skoncentruj się na treści w języku obcym, która ma dla Ciebie znaczenie.

Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego chcesz nauczyć się mówić w drugim języku? Spójrz na te dwa przykłady:

– Uczysz się języka włoskiego, aby móc lepiej rozumieć operę? Jeśli tak, to skoncentruj się na słowach i frazach, które można usłyszeć w operach Pucciniego.

– Uczysz się języka chińskiego, aby być w stanie komunikować się ze swoimi partnerami biznesowymi w Chinach? W takim razie skup się na nauce słów i zwrotów w języku chińskim, które są związane z twoim biznesem.

 

  1. Używaj nowego języka, jako narzędzia do komunikowania się.

Zamiast po prostu nauki języka, jako przedmiotu akademickiego, wystaw się na sytuacje, które zmuszą cię do posługiwania się tym językiem w komunikacji z innymi.

 

  1. Jeżeli najpierw zrozumiesz przekaz, podświadomie przyswoisz język.

To znaczy, kiedy próbujesz uczyć się nowego języka, zamiast starać się zrozumieć poszczególne słowa, które ktoś wypowiada w rozmowie z tobą, staraj się raczej zrozumieć ogólny sens tego, o czym on mówi, obserwując jego gesty, mowę ciała i mimikę twarzy.

Oznacza to, że na początku swoje zrozumienie czerpiesz nie tyle z języka, co z interakcji. To jest coś, co nazywa jest „comprehensional input”, i jest to dobrze udokumentowane.

 

  1. Nauka języka obcego nie polega na zdobywaniu wiedzy. Zamiast tego, pod wieloma względami, dotyczy ona fizjologicznego treningu.

W naszych umysłach mamy filtry, które filtrują dźwięki dochodzące do nas, przepuszczając te, z którymi jesteśmy zaznajomieni, i nie przepuszczając tych, z którymi nie jesteśmy. I jeżeli nie możesz czegoś usłyszeć, nie możesz się tego nauczyć. Dlatego też potrzebujemy nieustannie słuchać dźwięków języka, którego staramy się nauczyć, aby wytrenować swój mózg do ‘wpuszczania’ nowych dźwięków.

Ponadto mówienie wymaga używania mięśni twarzy. Mamy 43 mięśnie twarzy. Musimy nauczyć się koordynować te mięśnie w sposób, który sprawi, że dźwięki wydawane przez nas, będą zrozumiałe dla innych.

 

  1. Nasz psychologiczny stan ma znaczenie.

Jeśli jesteśmy smutni, źli, zdenerwowani lub zmartwieni, nie będziemy w stanie uczyć się nowego języka. Jeśli jesteśmy szczęśliwy, spokojni i zaciekawieni, będziemy w stanie uczyć się nowego języka szybko. Ponadto, trzeba być tolerancyjnym wobec niejednoznaczności. Na początku, kiedy ludzie będą mówić do ciebie w języku obcym, którego starasz się nauczyć, nie będziesz zrozumieć zbyt wiele. Ale to jest OK.

 

Siedem akcji

Na owych pięciu zasadach, które zostały wyjaśnione powyżej, bazuje siedem akcji, które trzeba podjąć, aby szybko i skutecznie nauczyć się nowego języka.

Postulowane przez Chrisa Lonsdale siedem akcji, aby nauczyć się języka obcego w sześć miesięcy, brzmią w ten sposób:

 

  1. Słuchaj; bardzo dużo słuchać.

Chris Lonsdale nazywa to nasiąkaniem umysłu. Nie ma to znaczenia, że na początku nie będziesz rozumieć tego, co słyszysz. Słuchasz po to, aby rozpoznawać wzory, słowa, które powtarzają się, i rzeczy, które wyróżniają się. Ponadto przysłuchujesz się rytmowi języka.

 

  1. Skup się na zrozumieniu przekazu w pierwszej kolejności, nawet zanim zrozumiesz słowa.

Możesz zrozumieć wiele z samej mowy ciała. Będziesz nabywać język przez tzw. comprehensional input.

 

  1. Zacznij mieszać.

Jeśli znasz dziesięć czasowników, dziesięć rzeczowników, i dziesięć przymiotników w nowym języku, przy ich pomocy możesz powiedzieć 1000 różnych rzeczy. Język jest procesem twórczym. Szukaj sposobów na przekazanie tego, co chcesz powiedzieć, używając słów, które znasz.

 

  1. Skup się na głównych słowach języka.

W każdym języku różne słowa posiadają różną częstotliwość użycia. Na przykład, nauczenie się pierwszych 1000 najczęściej używanych słów w języku angielskim, da nam możliwość zrozumienia prawie 85% wszystkiego, co usłyszymy w życiu codziennym. 3000 słów zwiększy nasze zrozumienie do 98%. Wszystkie pozostałe słowa w języku angielskim są tylko wisienką na torcie.

 

  1. Znajdź sobie „rodzica językowego”.

Kiedy zaczniesz uczyć się języka twój postęp najprawdopodobniej będzie wyglądać w ten sposób:

Tydzień 1:

Ciągle pytaj „Co to jest?”, „Jak powiedzieć …?”, „Czy możesz to powtórzyć”? Zawsze zadawaj te pytania w języku, którego starasz się nauczyć.

Tydzień 2 i 3:

Powinieneś używać prostych rzeczowników, czasowników i zaimków („ty”, „mnie”, „tamto”, „gorąco”, „daj”, i tak dalej).

Tydzień 4:

Przechodzisz do „słów sklejających”, takich jak „i”, „ale”, „chociaż”, „dlatego”, i tak dalej. Są to operatory logiczne, które wiążą ze sobą części zdań, pozwalając nam tworzyć złożone wypowiedzi.

W tym momencie mówisz w nowym języku.

 

To jest też moment, w którym powinieneś sobie znaleźć „rodzica językowego”. To znaczy kogoś, kto będzie traktować cię w ten sam sposób, w jaki rodzić traktuje swoje dziecko, gdy uczy się ono mówić. Taki rodzic językowy może zrozumieć, co ty mówisz, nawet jeżeli inni nie są w stanie. On stwarza przyjazne środowisko dla ciebie, w którym możesz poczuć się bardziej pewny w twoich krokach przyswajania nowego języka.

 

Istnieją cztery zasady dobrego rodzica językowego:

– ten ktoś stara się zrozumieć, co masz na myśli, nawet jeżeli trudno ci to zakomunikować;

– on nigdy nie poprawia twoich błędów;

– odpowiada na to, co zrozumie z twoich słów, używając prawidłowego języka;

– używa słów, które ty znasz, oraz komunikuje się z tobą przy pomocy gestów i mowy ciała.

 

  1. Kopiuj ruchy twarzy

Musisz zmusić mięśnie twojej twarzy do poprawnego ułożenia, aby móc mówić w zrozumiały sposób. W tym celu powinieneś oglądać i kopiować ruchy twarzy osób posługujących się tym językiem.

 

  1. Ostatnią rzeczą jest „połączenie bezpośrednie”.

Większość osób ucząc się języka obcego, to co robi, to sporządza listę słów z ich odpowiednikami w języku obcym, a następnie próbuje nauczyć się ich na pamięć przy pomocy wielokrotnych powtórek. Sposób ten jest bardzo nieefektywne.

To, co powinniśmy zrobić to uświadomić sobie, że wszystko to, co wiemy jest obrazem lub uczuciem w naszym umyśle.

Na przykład, jeżeli mówimy o ogniu, możemy poczuć zapach dymu, usłyszeć spalające się drewno, zobaczyć płomienie.

Tak więc, ucząc się tego słowa, to co powinniśmy zrobić to przywołać ten obraz w naszym umyśle, ze wszystkimi naszymi wspomnieniami, i dodać do niego kolejną ścieżkę, która prowadzi od tego obrazu do słowa „ogień”, w języku którego się uczymy.

 

Wniosek

Czy nauczenie się nowego języka jest jedną z rzeczy, którą chciałbyś osiągnąć? Jeśli tak, użyj reguł i zasad przedstawionych powyżej, i rozpocznij naukę nowego języka.

Mam nadzieję, że porady Chrisa Lonsdale, o tym jak nauczyć się języka obcego w sześć miesięcy,  okażą się dla ciebie pomocne.

 

Opracował Artur P.


Kategorie: Jak się uczyćTechniki zapamiętywania Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *