, 3 marca, 2017, brak komentarzy

Quizlet – platforma do bezpłatnej nauki języków obcych i nie tylko

Quizlet jest platformą edukacyjną na której możemy uczyć się języków obcych oraz wielu innych przedmiotów, chociażby historii, chemii, czy matematyki.  Z zasobów tej platformy możnemy korzystać poprzez stronę internetową quizlet.com lub po pobraniu aplikacji na tableta lub smartfona.

Nauka na Quizlet zasadniczo polega na uczeniu się przy wykorzystaniu elektronicznych fiszek. Różnorakie gry i testy mają za zadnie dodatkowo wzmocnić naszą efektywność zapamiętywania.

Zastosowana tutaj technologia Text To Speech, która przetwarza teksty na wypowiedzi w postaci dźwiękowej, ułatwia nam zapoznanie się z wymową wyrażeń w języku obcym.

 

Quizlet w szkole

Specyficzne dla Quizlet jest to, że może on być wykorzystywany przez szkoły, uniwersytety i inne instytucje edukacyjne. Opcja classes, czyli klasy, umożliwia tworzenie specjalnych grup dla rzeczywistych klas szkolnych, roków na uniwersytecie czy całych wydziałów, do których mogą dołączyć ich uczniowie i studenci. Członkowie tej samej klasy mają dostęp do zamieszczanych tam materiałów oraz sami mogą dodawać nowe informacje ważne dla danej grupy.

Nauka na Quizlet jest bezpłatna. Jednakże istnieje płatna wersja Quizlet Plus, która jest rozszerzona o dodatkowe funkcje, które mogą ułatwić naszą naukę i dają nam więcej opcji, jeżeli sami chcemy tworzyć kursy do nauki.

Materiały do nauki wyszukujemy za pomocą okienka wyszukiwarki – wystarczy wpisać w nią interesujące nas zagadnienie i wcisnąć Enter. Wśród dostępnych rezultatów wyszukiwania warto wybierać te, które są oznaczone, jako wykonane przez nauczycieli (będzie przy nich napis Teacher). Jest duża szansa, że będą one lepszej jakości.

 

Tryby nauki

Nauka na Quizlet odbywa się w sześciu różnych trybach, a mianowicie: flashcards, learn, spell, test, match, gravity.

 

Flashcards to nic innego jak fiszki. Każda z elektronicznych fiszek posiada dwie strony, z których pierwsza jest widoczna od razu, a druga dopiero po przejściu do niej. W przypadku zestawów do nauki języków obcych, zazwyczaj na pierwszej stronie będzie jakieś słowo lub fraza w tym języku wraz z nagraniem jego wymowy, a na drugiej jego tłumaczenie.

W trybie Learn główie chodzi o podanie tłumaczenia słów lub fraz. Mamy tutaj wybór czy chcemy tłumaczyć z języka obcego na nasz język ojczysty czy odwrotnie. Dodatkowo możemy wysłuchać wymowy, jeżeli zaznaczymy opcję audio.

W Spell jest sprawdzana poprawność naszej pisowni wyrażeń języka obcego. Polega to na tym, że potrzebujemy napisać to, co słyszymy. Jest to coś w rodzaju dyktanda, które znamy ze szkoły.

Test może składać się z różnych zadań, takich jak rozwiązywanie testów wielokrotnego wyboru, dobieranie w pary, określenie czy coś jest prawdą i fałszem, itp.

W trybie Match łączymy korespondujące ze sobą wyrażenia w pary, w rezultacie czego znikają one z naszej tablicy. Po zakończeniu gry otrzymujemy informacje o tym, ile czasu zajęło nam wykonanie tego zadania, i kto był od nas szybszy.

Gravity to gra, w której mamy za zadanie ochronę planet przez nadlatującymi asteroidami. Na każdym asteroidzie będzie napisane jakieś słowo lub wyrażenie. Aby zapobiec jego kolizji z naszą planetą, potrzebujemy wpisać jego tłumaczenie lub odpowiedzieć na zadane pytanie.

 

Więcej zalet

Na Quizlet materiały do nauki tworzone są przez jego użytkowników, wśród których są nauczyciele i studenci. My również mamy możliwość utworzenia własnego zestawu do nauki (Study Set), z którego będą mogli korzystać inni.

Jeżeli jesteśmy studentem, uczniem lub nauczycielem możemy utworzyć ‘klasę’ (Class), gdzie będziemy mogli nawzajem dzielić się materiałami z innymi osobami z naszej grupy czy klasy.

Osoby zarejestrowane jako nauczyciele mają dostęp do gry Quizlet Live, która jest czymś w rodzaj teleturnieju w którym może brać udział wielu użytkowników naraz. Tym samym może być ona wykorzystywana w klasach z uczniami.

Aby korzystać z Quizlet warto się zarejestrować. Przy logowaniu możemy wykorzystać nasze konto Google lub Facebook albo utworzyć nowy profil podając nasz adres email.

Quizlet jest dostępny na stronie internetowej lub po pobraniu aplikacji na twoje urządzenie mobilne.

 


Kategorie: Aplikacje do nauki językówProgramy do nauki językówStrony do nauki języków Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *