, 6 lutego, 2017, brak komentarzy

Świetny sposób na naukę słówek i fraz w języku obcym. O programie Anki.

Pytanie o to, jak uczyć się słówek w języku obcym, aby pozostawały one w naszej pamięci na trwale, jest często stawiane przez uczących się języków. W artykule tym mówię o prostym i bezpłatnym narzędziu, które może całkowicie zrewolucjonizować twoją naukę.

Narzędziem tym jest Anki. Anki to program, który zastosowany w nauce języków obcych, ułatwia zapamiętywanie nowych słów i fraz. Zastosowana w nim metoda nauki czyni proces zapamiętywania bardziej efektywnym niż tradycyjne uczenie się na pamięć, dzięki czemu nauka materiału zajmuje mniej czasu i przynosi trwalsze rezultaty.

 

Anki działa w oparciu o dwie metody:

– Active Recall Testing (aktywne przywoływanie), oraz
– Spaced Repetition System (powtórki w interwałach).

Omówimy teraz po krótce, na czym one polegają.

 

Active Recall Testing (aktywne przywoływanie)

Active recall testing polega na zwyczajnym odpytywaniu i udzielaniu odpowiedzi na dane pytanie. Następnie sprawdzamy odpowiedz i staramy się zapamiętać tą poprawną. Metodę tę można określić mianem nauki aktywnej.

Nauka pasywna polega na czytaniu, oglądaniu i słuchaniu bez przerw na udzielanie odpowiedzi lub zastanowienie się czy znamy odpowiedzi.

Udowodniono, że active recall testing jest metodą bardziej skuteczną, ponieważ tworzy w pamięci silne związki pomiędzy informacjami, dużo mocniejsze niż w przypadku nauki metodami pasywnymi. Dzieje się tak z dwóch przyczyn:

– czynność przywoływania czegoś w pamięci wzmacnia ją, tym samym wzrastają szanse na przypomnienie sobie danej informacji w przyszłości

– w przypadku, gdy nie potrafisz udzielić poprawnej odpowiedzi na zadane pytanie, powrócimy do niego za jakiś czas

Dobrym sposobem na włączenie metody active recall testing do nauki jest zastosowanie fiszek. Na tradycyjnych, papierowych fiszkach z jednej strony piszesz pytanie, z drugiej zaś – odpowiedź. Fiszkę obraca się dopiero w momencie udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie, tym samym nauka jest dużo bardziej efektywna niż zwykła pasywna obserwacja.

Ten sam sposób jest stosowany w przypadku fiszek elektronicznych używanych przez Anki.

 

Spaced Repetition (powtórki w interwałach)

Każdego dnia nasz mózg przetwarza ogromne ilości informacji, z czego większość z nich jest przez nas zapominanych. Przyjmuje się, że w ciągu 48 godzin od nauki możemy zapomnieć nawet 75% poznanych informacji. Rozwiązaniem dla tego problemu są powtórki. Poprzez powtarzanie nowo poznanych informacji jesteśmy w stanie znacząco ograniczyć proces zapominania.

Odwołującą się do tej idei metodą jest spaced repetition czyli powtórki w interwałach.

Działanie tej metody jest następujące. Korzystając z tradycyjnych, papierowych fiszek, w zależności od tego na ile pamiętamy odpowiedź na dane pytanie, daną fiszkę umieszczamy na górze, (jeżeli nie znamy odpowiedzi) lub na dole, (jeżeli znamy odpowiedź) naszej talii fiszek.

Ponieważ przerabiamy nasze fiszki w kolejności, oznacza to, że im lepiej znamy jakieś słowo to tym później do niego powrócimy.

Ta sama zasada działania jest zastosowana w elektronicznej aplikacji Anki. Zaletą elektronicznej aplikacji oprócz tego, że nie musimy ręcznie segregować kart, lecz robi to za nas program, jest tej poręczność. Mamy łatwy dostęp do tysięcy elektronicznych fiszek z różnych urządzeń, od komputera stacjonarnego poprzez tableta i telefon komórkowy.

 

Więcej o działaniu programu Anki

Ucząc się z Anki mamy możliwość pobierania lub samodzielnego tworzenia talii elektronicznych fiszek.

Po wyborze talii, której chcemy się uczyć, wyświetli się ekran pokazujący liczbę kart do nauki. Są ich trzy rodzaje:

– nowe, czyli karty, których nie uczyliśmy się jeszcze;

– nienauczone, czyli karty z którymi mięliśmy już do czynienia wcześniej, ale jeszcze się ich nie nauczyliśmy;

– do przejrzenia, czyli karty których już uczyliśmy się, a teraz będą powtarzane, żebyś ich nie zapomnieć.

 

W momencie wyświetlenia dowolnej karty, jako pierwsze pokazywane jest pytanie. Po zastanowieniu się nad odpowiedzią należy kliknąć na „Pokaż odpowiedź”.

Na przykład, w przypadku nauki języka angielskiego, może wyglądać to w ten sposób:

Pytanie: Czy mój hotel jest blisko centrum?

Odpowiedź: Is my hotel close to the centre?

 

Po wyświetleniu odpowiedzi musisz ocenisz jak dobrze ją pamiętałeś. Na tej podstawie Anki określi czas, kiedy pokaże nam tą kartę ponownie.
Program ten jest rekomendowany przez wiele osób mających spore osiągnięcia w nauce języków obcych.

 

Aby korzystać z tego programu wejdź na stronę ankisrs.net i ściągnij aplikację na urządzenie, które używasz. Albo przejdź do sklepu na twoim urządzeniu mobilnym i wyszukaj AnkiDroid Flashcards lub AnkiMobile Flashcards dla Apple.

 


Kategorie: Aplikacje do nauki językówJak się uczyć Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *