, 16 września, 2017, brak komentarzy

Technika Pomodoro w nauce języka obcego

W artykule tym powiem o tym, czym jest technika Pomodoro, która, jeżeli ją zastosujemy, może uczynić naszą naukę języka obcego o wiele bardziej efektywną i satysfakcjonującą.

 

Wprowadzenie

Na pewno wszyscy tego doświadczyliśmy, że po tym jak zaplanowaliśmy to ile czasu dziennie będziemy uczyć się języka obcego, nie wypełniliśmy nawet połowy naszego założonego celu. Sfrustrowani obiecujemy sobie, że jutro będziemy uczyć się jeszcze ciężej, ale znów zawodzimy.

Problem z nauką rzeczy takich jak język, tkwi w tym, że wymagają one czasu. Jednakże spędzanie długich godzin nad nauką powoduje znużenie i przemęczenie umysłu.

Drugim problemem, z którym zmaga się wielu uczących się języków obcych, jest motywacja. Jeżeli pomimo ciężkiej pracy długo nie obserwujemy rezultatów naszej nauki poziom naszej motywacji maleje. Co z kolei przekłada się negatywnie na dalsze nasze wyniki.

Z obserwacji osób, które odniosły sukces w jakiejś dziedzinie, niekoniecznie w nauce języka, możemy wyciągnąć wniosek, że byli oni w stanie skupić się na pojedynczym zadaniu. Co więcej, byli oni w stanie utrzymać to skupienie przez długi okres czasu. Innymi słowy, byli oni konsekwentni w tym, co robili.

Jak zostało to wspomniane powyżej, czas odgrywa istotną rolę w nauce języka obcego, jakkolwiek, musimy zwrócić uwagę na pewien szczegół.

Być może słyszeliście o regule 10 tysięcy godzin Malcolma Gladwella? Według tej reguły, tyle właśnie czasu potrzebujemy, aby osiągnąć sukces w jakiejś dziedzinie. W naszym przypadku będzie to biegłość w języku obcym.

Jednakże problem z tą regułą tkwi w tym, że zrównuje ona ilość z jakością. Uczenie się czegoś przez 10 tys. godzin nie przyniesie nam zamierzonych rezultatów, jeżeli nie będzie temu towarzyszyło pełne zaangażowanie z naszej strony, aby opanować dany język. Jest to widoczne na przykładach wielu osób, które zapisują się do szkół językowych i spędzają tam nawet lata, lecz nie osiągają zadowalających wyników.

 

Biorąc pod uwagę to wszystko, co zostało do tej pory powiedziane, istotnym dla nas jest znalezienie odpowiedzi na pytanie o to w jaki sposób pozostać skoncentrowanym przez dłuższy czas i zachować motywację do nauki?

W tym właśnie może pomóc nam zastosowanie bardzo prostej lecz zarazem skutecznej techniki Pomodoro o której powiem w dalszej części tego artykułu.

 

Technika Pomodoro

Technika Pomodoro jest metodą zarządzania czasem opracowaną pod koniec lat 80 przez Włocha Francesco Cirillo. Nazwa tej techniki pochodzi od kuchennego czasomierza w kształcie pomidora, który w języku włoskim to ‘pomodoro’.

Aby móc zastosować tą technikę do naszej nauki języka obcego, wszystko, co potrzebujemy to fizyczny czasomierz. (Możemy użyć w tym celu czasomierza w naszym telefonie, lecz o wiele lepiej zaopatrzyć się w czasomierz kuchenny.)

 

Zastosowanie techniki Pomodoro w nauce języka obcego:

  1. Napisz czego chcesz się uczyć, studiować lub nad czym pracować.
  2. Usuń wszelkie rzeczy, które mogą rozpraszać twoją uwagę. Na przykład, wyłącz powiadomienia na twoim telefonie, komputerze, itd.
  3. Ustaw czasomierz na 25 minut.
  4. Rozpocznij naukę i nie zatrzymuj się, aż usłyszysz alarm.
  5. Gdy zadzwoni alarm, przerwij naukę i odejdź od biurka, czy innego miejsca, w którym się uczyłeś. (Zaletą używania fizycznego czasomierza jest to, że gdy postawimy go w pewnej odległości od nas, rozpoczęcie alarmu zmusi nas do przerwania pracy, wstania i pójścia, aby go wyłączyć.)
  6. Zrób sobie 3-4 minut przerwy. W tym czasie postaraj się myśleć i robić coś innego. Twój umysł potrzebuje mieć krótki odpoczynek.
  7. Ustaw czasomierz ponownie na 25 minut i zrób kolejny ‘pomodoro’.
  8. Jeżeli zadanie trwa bardzo długo (ponad 4 pomodoro), zrób sobie przerwę 20 minut po czwartej rundzie.

 

Zalety stosowania techniki Pomodoro:

  1. Pomaga skupić się na naszych celach.
  2. Pomaga nam unikać rozproszenia naszej uwagi.
  3. 25 minut to wystarczająco długo, aby coś zrobić i na tyle krótko, aby nie poczuć się zmęczonym lub znudzonym.
  4. Można podzielić długie zadania na krótsze. Zaletą tego rozwiązania jest to, że po zakończeniu kolejnego pomodoro odczujesz satysfakcje z wypełnionego zadania.
  5. W ten sposób trenujesz swój mózg, aby skupiać się na pojedynczych zadaniach.
  6. 3-4 minutowa przerwa to wystarczająco długo, aby dać czas twojemu mózgu, aby się ‘naładował’. To naprawdę pomaga w nauce, ponieważ powracasz do pracy po przerwie ze świeżą perspektywą.
  7. Jest to idealne rozwiązanie, gdy przygotowujesz się do egzaminu.

 

Wypróbuj technikę Pomodoro w nauce języka obcego i przeanalizuj jej rezultaty na sobie.

 

Artykuł ten został opracowany na podstawie artykułu „Why you should study for 25 minutes at a time”, opublikowanego na stronie British English Coach.

 


Kategorie: Jak się uczyć Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *