admin, 12 grudnia, 2019, brak komentarzy
Tryb tłumaczenia rozmowy na żywo – Asystent Google
Google rozszerzyło funkcjonalność Asystenta Google o tryb tłumaczenia rozmowy na żywo.
Ta nowa funkcja Asystenta Google, występująca w języku angielskim pod nazwą interpreter mode, umożliwia tłumaczenie rozmowy w czasie rzeczywistym pomiędzy dwoma różnymi językami.
Wśród języków obsługiwanych przez interpreter mode (czyli tryb tłumaczenia rozmowy na żywo) znalazł się również język polski. Pełną listę języków, którą możemy używać w tłumaczeniach, przedstawiam poniżej.
Dzięki tej funkcji możemy teraz, na przykład, porozumieć się w osobą mówiącą w języku mandaryńskim (chińskim). My będziemy mówić po polsku, a ona po mandaryńsku, a tłumacz będzie tłumaczył naszą konwersację w trakcie jej trwania. Oczywiście tłumaczenia te, jak na razie, odbiegają od perfekcji, ale nawet już teraz, jest możliwa nieskomplikowana zrozumiała rozmowa.
Funkcja ta stanowi rozszerzenie tego, co oferował Tłumacz Google. Asystent Google idzie o krok dalej w stosunku do Tłumacza Google, umożliwiając automatyczne tłumaczenia w czasie rzeczywistym.
Właściciele inteligentnych głośników Google mieli możliwość zapoznani się z tą funkcją już wcześniej. Jednakże teraz wystarczy zainstalować aplikację Asystent Google na dowolnym smartfonie z Androidem lub iOS, aby móc z niej również korzystać. [1]
Oczywiście, tryb tłumaczenia rozmowy na żywo, dostępny na smartfonach, zmienia postać rzeczy. Przede wszystkim zmienia się to, że teraz może on być używany praktycznie wszędzie i niemal w każdej sytuacji.
W celu wywołania tłumaczenia w Asystencie Google należy zastosować się do tych kroków:
1. Przede wszystkim musimy się upewnić, że Asystent Google jest włączony, a jeżeli nie jest to potrzebujemy to zrobić.
2. Aby włączyć tryb tłumaczenia rozmowy, należy powiedzieć „OK Google”. Wymawia się to w ten sposób: /ˌoʊˈkeɪ/ /ˈɡuː.ɡəl/.
3. Następnie potrzebujemy sprecyzować nasze polecenie, na przykład:
– Przetłumacz rozmowę z angielskiego.
– Możesz mi pomóc w rozmowie po niemiecku?
– Tłumaczenie rozmowy z polskiego na norweski.
– Włoski tłumacz ustny.
– Włącz tryb tłumaczenia rozmowy.
4. Jeśli w poleceniu nie wskazaliśmy pary językowej, wyboru języków możemy dokonać manualnie na ekranie.
5. Po usłyszeniu sygnału dźwiękowego, możemy zacząć mówić w dowolnym z wybranych przez nas języków. Nie musimy przełączać języków, by tłumacz wykonał swoje zadanie.
Jeśli używamy inteligentnego ekranu, usłyszymy tłumaczenie rozmowy i zobaczymy jej tekstowy zapis.
Gdyby wystąpiły jakikolwiek problemy z wywołaniem tłumacza używając komendy w polskim języku, możemy to zrobić przy użyciu języka angielskiego. Oto przykład komend w języku angielskim, które na pewno zadziałają:
“Hey Google, be my German translator.”
albo
“Hey Google, help me speak Italian.”
Oczywiście, w miejsce ‘German’ lub ‘Italian’ możemy wstawić dowolny język obsługiwany przez Asystenta Google.
Jeżeli chcemy wyłączyć tryb tłumaczenia rozmowy, możemy to zrobić przez wydanie jednego z tych poleceń:
– Zatrzymaj.
– Koniec.
– Zakończ.
Tryb tłumaczenia rozmowy, może zostać wyłączony również przez przesunięcie palcem, od lewej do prawej strony, na inteligentnym ekranie.
Trzeba powiedzieć jeszcze o tym, że dostępne są tam trzy tryby tłumaczenia, a mianowicie: automatyczny, ręczny i klawiatura. Jeżeli chcemy, aby tłumaczenie odbywało się automatycznie, potrzebujemy kliknąć na ikonkę ‘Auto’, znajdującą się pomiędzy nazwami języków używanych w tłumaczeniu. W trybie ręcznym sami będziemy musieli przełączać język, wraz ze zmianą mówiącego. Tryb ‘klawiatura’ pozwala nam na komunikację w formie pisemnej.
Dotychczasowa lista języków obsługiwanych przez tryb tłumaczenia rozmowy na żywo, czyli interpreter mode, to:
– arabski
– czeski
– duński
– niderlandzki
– angielski
– filipiński (tagalski)
– fiński
– francuski
– niemiecki
– grecki
– hindi
– węgierski
– indonezyjski
– włoski
– japoński
– koreański
– mandaryński
– norweski
– polski
– portugalski
– rumuński
– rosyjski
– słowacki
– hiszpański
– szwedzki
– tajski
– turecki
– ukraiński
– wietnamski
Używając Asystenta Google, możemy tłumaczyć rozmowy w dowolnej kombinacji tych języków.
Przypisy
[1] Jeżeli nie posiadamy Asystenta Google w ogóle, to możemy go pobrać bezpłatnie: dla urządzeń z Androidem na Google Play, a dla iPhone’ów i iPadów na App Store.
* * *
Tryb tłumaczenia rozmowy na żywo w Asystencie Google to naprawdę rewelacyjna funkcja, która umożliwia przełamanie bariery językowej pomiędzy ludźmi z różnych krajów.
Dodaj komentarz