, 1 kwietnia, 2017, brak komentarzy

Gdzie znaleźć programy do nauki języka duńskiego?

Multimedialne programy do nauki języka duńskiego są jednym z narzędzi, które możemy wykorzystać, jeżeli chcemy nauczyć się porozumiewać po duńsku. Korzystanie z takich programów może znacznie ułatwić naukę tego języka, a z pewnością uczyni ją bardziej zróżnicowaną i przyjemną.

Językiem duńskim posługuje się około 6 milionów ludzi, głównie w Danii, gdzie jest on językiem urzędowym.  Poza Danią duński jest językiem urzędowym także na Wyspach Owczych.

Język ten należy do grupy języków północnogermańskim, wraz z językiem norweskim i szwedzkim. Z tego względu duński dzieli wiele podobieństw z tymi dwoma językami. Co więcej, osoby posługujące się jednym z tych trzech języków, mogą na ogół bez problemu zrozumieć osoby mówiące drugim z tych języków.

Tyle tytułem wstępu.

 

Duński Szybki start

Dla osób zaczynających naukę języka duńskiego od podstaw chciałbym zarekomendować program firmy SuperMemo. Duński Szybki start jest programem multimedialnym, który umożliwia poznanie podstaw języka duńskiego oraz przygotuje nas do jego używania w typowych sytuacjach życia codziennego.

Kurs SuperMemo zawiera 40 obszernych dialogów i tekstów, dzięki przerobieniu których mamy możliwość przyswojenia podstawowego słownictwa i zwrotów w języku duńskim.

Naukę duńskiego z kursem Duński Szybki start rozpoczynamy od zapoznania się z prawidłową wymową głosek tego języka. Wszystkim przykładom wymowy towarzyszą nagrania audio, umożliwiając nam ćwiczenie poprzez powtarzanie ich za programem.

Uczenie się prawidłowej wymowy słów od samego początku jest bardzo istotne. Jeżeli rozpoczniemy od przyswojenia dźwięków naszego języka docelowego, takie rzeczy jak zapamiętywanie słownictwa, rozumienie ze słuchu, i wymowa staną się dla nas o wiele łatwiejsze.

Dalsza część kursu składa się z 40 rozdziałów, z których każdy podzielony jest na cztery części: dialog, słownictwo i zdania, objaśnienia oraz komentarz kulturowy.

Wszystkie dialogi wykonane są przez native speakerów języka duńskiego. Przy każdym z nich zamieszczona jest ilustracja, która ma dodatkowo pomóc nam w ich zrozumieniu. Po wysłuchaniu dialogu przechodzimy do omówienia podstawowych słów i wyrażeń w nim występujących, ćwiczeń oraz prostych testów sprawdzających.  Pod kategorią „objaśnienia” znajdziemy wyjaśnienia gramatyczne odnoszące się do przerobionego materiału.

Ucząc się z tym programem poznamy 1500 podstawowych słów i wyrażeń w języku duńskim. Mamy możliwość przyswojenie 400 zdań modelowych, które będziemy mogli wykorzystać w rozmowie.

Dodatkowym atutem przemawiającym za wypróbowaniem tego produktu jest jego cena, która jest nie jest wygórowana.

Kurs ten może być używany zarówno na komputerze stacjonarnym oraz na smartfonach i tabletach z systemem operacyjnym Android lub iOS.

Duński Szybki start to naprawdę świetny program do samodzielnej nauki języka duńskiego od podstaw.

Poza tym SuperMemo jest dobrze znaną, polską marką, której produktom można ufać. Dlatego też zachęcam do zakupu.

 

Memrise

Memrise jest programem, z którym możemy uczyć się języka duńskiego za darmo. Na wstępnie warto wspomnieć o tym, że współtwórcą Memrise.com jest Ed Cooke, jeden ze światowych mistrzów pamięci i autor książki uczącej zapamiętywania o tytule „Remember, Remember: Learn the Stuff You Thought You Never Could„.

Memrise jest programem wykorzystującym interaktywne fiszki w połączeniu z mnemotechnikami. W programie tym jest zastosowana również, jak oni to nazywają, „adaptacyjna technologia nauczania”, która zasadniczo polega na powtórkach materiału w odpowiednio określonych przedziałach czasowych i testowaniu siebie.

Program ten jest dostępny zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach przenośnych na Androidzie i iOS.

Po zalogowaniu się do Memrise i wybraniu języka, którym się posługujemy, pod kategorią „Kursy” znajdziemy najróżniejsze kursy do nauki języka duńskiego. Potrzebujemy wybrać kurs nas interesujący, i rozpocząć naukę.

Chociaż z założenia program ten może być bardzo pomocny w nauce języka obcego, to w praktyce nie zawsze tak jest. Jednym z powodów tego jest jakość dostępnych tam kursów. Ze względu na to, że kursy w większości są tworzone przez użytkowników programu, nie zawsze są one takie, jakbyśmy mogli oczekiwać.

Mimo wszystko warto wypróbować ten program do nauki języka duńskiego, ponieważ jest on darmowy. Aby wypróbować Memrise przejdź tutaj.

 

Duolingo

Języka duńskiego możemy uczyć się bezpłatnie z Duolingo, pod warunkiem, że znamy trochę język angielski.

Jak na razie duński nie jest dostępny dla użytkowników języka polskiego.

Duolingo w swoim programie wykorzystuje pewne elementy typowe dla gier komputerowych, których celem jest motywowanie użytkowników do nauki i czynienia postępów.

Wśród tych, wzorowanych na grach komputerowych elementów, są takie rzeczy jak to, że materiał do nauki jest przedstawiony w formie kolejnych umiejętności do zdobycia.

W starszej wersji programu, posiadaliśmy określoną liczbę serduszek, które traciliśmy w przypadku błędnych odpowiedzi. Obecnie zostało to zastąpione wskaźnikami siły, które pokazują na ile opanowaliśmy dany materiał.

Przerabiając kolejne lekcje zdobywamy punkty, a na zakończenie każdego z tematów otrzymujemy w nagrodę lingoty, które są czymś w rodzaju wirtualnych pieniędzy, za które możemy kupować różne dodatki w sklepie programu.

Dodatkowo program wyświetla nasz stopień zaawansowania w nauce, oraz rejestruje liczbę dni, jaką spędziliśmy ucząc się języka.

Języka duńskiego na Duolingo możemy uczyć się od podstaw, lub zdać test poziomujący, który pomoże nam określić, od jakiego poziomu powinniśmy rozpocząć.

Każda lekcja składa się z kilku różnych zadań.

Po pierwsze, uczymy się znaczenia nowych słów na zasadzie tworzenia skojarzeń pomiędzy obrazami i dźwiękami. Klikając na obrazek przedstawiający jakieś słowo w języku duńskim usłyszymy jego wymowę oraz zobaczymy jego pisownię.

Następnym krokiem jest przetłumaczenie słowa lub zdania z języka duńskiego na angielski.

Kolejnym krokiem jest podanie tłumaczenia słowa lub zdania z języka angielskiego na duński.

Ostatnim zadaniem jest rozwiązywanie prostych ćwiczeń gramatycznych, gdzie wstawiamy lub wpisujemy brakujące słowa.

Duolingo jest programem, który warto przetestować. Posiada on wiele innych zalet, między innymi przyjemny interfejs, łatwość dostępu na urządzeniach mobilnych. Lekcje są celowo zaprojektowane, jako dość krótkie, aby w ten sposób zwiększyć naszą efektywność przyswajania materiału.

Aby wypróbować Duolingo przejdź tutaj. (W kursach „For English Speakers” znajduje się „Danish”.)

 

Babbel

Języka duńskiego możemy się uczyć z Babbel, jeżeli znany jeden z listy tych języków obcych: angielski, francuski, niemiecki, włoski, portugalski, hiszpański lub szwedzki.

Babbel jest aplikacją, która funkcjonuje na podobnej zasadzie jak Duolingo. Tutaj również uczymy się języka obcego poprzez wykonywanie zadań wielokrotnego wyboru, wpisywanie brakujących słów oraz słuchanie i powtarzanie fraz.

Jeden z aspektów nauki, na który kładzie się tutaj duży nacisk to prawidłowa wymowa słów. Zastosowany jest tutaj system rozpoznawania mowy, który umożliwia natychmiastowe sprawdzanie poprawności wymawianych przez nas słów.

Program ten możemy wypróbować za darmo, lecz pełny dostęp do kursu jest płatny.

Więcej o Babel możesz dowiedzieć się tutaj, lub przejdź od razu do strony programu.

 

Anki

Choć nie jest to program do nauki języka duńskiego to nie można go tutaj pominąć. Mam na myśli Anki.

Anki nie jest kursem językowym, lecz jest programem, który może być wykorzystany do nauki czegokolwiek. Jest to program, który ma za zadanie ułatwić nam zapamiętywanie informacji.

Program ten umożliwia tworzenie elektronicznych fiszek, oraz organizuje ich naukę na bazie naszej zdolności opanowania materiału. Stosowana jest tutaj metoda space repetition, czyli powtórek w interwałach. Podobną metodę wykorzystują wspomniane wcześniej programy SuperMemo i Memrise.

Anki może być świetnym narzędziem, które wspomoże naszą naukę języka duńskiego. O tym jak to zrobić mówię tutaj.

 

 


Kategorie: Programy do nauki języków Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *