, 1 kwietnia, 2017, brak komentarzy

Gdzie znaleźć programy do nauki języka niderlandzkiego?

Wraz ze wzrostem zainteresowania Holandią i Belgią wśród naszych rodaków, wzrasta również potrzeba nauki języka używanego w tych krajach. Multimedialne programy do nauki języka niderlandzkiego są jednym z dostępnych narzędzi, które można wykorzystać w tym celu.

Język niderlandzki (określany również, jako język holenderski czy język flamandzki) jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii.

Jest on językiem ojczystym dla 23 milionów osób. Lecz łącznie niderlandzkim na świecie posługuje się ok. 27 milionów ludzi.

Język ten jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i posiada wiele podobieństw do języka angielskiego i duńskiego.

W dalszej części tego artykułu powiem o kilku płatnych i bezpłatnych programach do nauki języka niderlandzkiego.

 

Niderlandzki Szybki start od SuperMemo

Dla osób zaczynających naukę języka niderlandzkiego od podstaw chciałbym zarekomendować program firmy SuperMemo. Niderlandzki Szybki start jest programem multimedialnym, który umożliwia poznanie podstaw języka niderlandzkiego oraz przygotuje nas do jego używania w typowych sytuacjach życia codziennego.

Kurs SuperMemo zawiera 40 obszernych dialogów i tekstów, dzięki przerobieniu których mamy możliwość przyswojenia podstawowego słownictwo i zwrotów w języku niderlandzkim.

Naukę niderlandzkiego z kursem Niderlandzki Szybki start rozpoczynamy od zapoznania się z prawidłową wymową głosek tego języka. Wszystkim przykładom wymowy towarzyszą nagrania audio, umożliwiając nam ćwiczenie poprzez powtarzanie ich za programem.

Uczenie się prawidłowej wymowy słów od samego początku jest bardzo istotne. Jeżeli rozpoczniemy od przyswojenia dźwięków naszego języka docelowego, takie rzeczy jak zapamiętywanie słownictwa, rozumienie ze słuchu, i wymowa staną się dla nas o wiele łatwiejsze.

Dalsza część kursu składa się z 40 rozdziałów, z których każdy podzielony jest na cztery części: dialog, słownictwo i zdania, objaśnienia oraz komentarz kulturowy.

Wszystkie dialogi wykonane są przez native speakerów języka niderlandzkiego. Przy każdym z nich zamieszczona jest ilustracja, która ma dodatkowo pomóc nam w ich zrozumieniu. Po wysłuchaniu dialogu przechodzimy do omówienia podstawowych słów i wyrażeń w nim występujących, ćwiczeń oraz prostych testów sprawdzających.  Pod kategorią „objaśnienia” znajdziemy wyjaśnienia gramatyczne odnoszące się do przerobionego materiału.

 

Ucząc się z tym programem poznamy 1500 podstawowych słów i wyrażeń w języku niderlandzkim. Mamy możliwość przyswojenie 400 zdań modelowych, które będziemy mogli wykorzystać w rozmowie.

Dodatkowym atutem przemawiającym za wypróbowaniem tego produktu jest jego cena, która jest nie jest wygórowana.

Kurs ten może być używany zarówno na komputerze stacjonarnym oraz na smartfonach i tabletach z systemem operacyjnym Android lub iOS.

Wybierający się do Holandii mogą rozważyć zapoznanie się z innym produktem tej samej firmy Rozmówki niderlandzkie -Niezbędnik w podróży.

SuperMemo jest dobrze znaną, polską marką, której produktom można ufać. Dlatego też zachęcam do zakupu

 

Rosetta Stone

Rosetta Stone jest programem dostępnym na rynku od wielu lat, z milionami użytkowników na całym świecie.

Specyficzne dla Rosetty Stone jest to, że nie używa ona tłumaczeń na języki ojczyste. Tak więc ucząc się języka niderlandzkiego z tym programem, ani słowa ani frazy nie będą tłumaczone na język polski lub na jakikolwiek inny.

Słownictwa uczymy się na zasadzie skojarzeń słów z obrazami i dźwiękami. Frazy i konstrukcje gramatyczne są wprowadzane stopniowo w formie przykładów użycia.

Metoda, która jest stosowana w kursach Rosetty Stone ma na celu odwzorowanie naturalnego sposobu, w jakim uczyliśmy się naszego języka. Czyli, głównie przez interakcję z otaczającym nasz otoczeniem. Rosetta Stone próbuje stworzyć takie sztuczne ‘otoczenie’ na naszym komputerze czy tablecie.

Rosetta Stone jest profesjonalnym programem, z którym nauka jest prawdziwą przyjemnością. Zawdzięcza to dobrze wyglądającemu interfejsowi, wraz z jakościowymi grafikami i dźwiękami, i trenerem wymowy.

Jednakże jak już o tym powiedziałem, nie stosowanie tłumaczeń jest odejściem od tradycyjnej metody nauki, i może okazać się problematyczne dla niektórych osób.

Problem może również stanowić cena tego programu, która jest naprawdę duża.

Program ten jest dostępny zarówno w wersji pudełkowej oraz jako subskrypcja online.

Istnieje również możliwość zakupu wersji na urządzenia mobilne, takie jak tablet czy iPad. W tym przypadku cena jest znacznie niższa.

Więcej na temat programu do nauki języka niderlandzkiego Rosetta Stone znajdziesz tutaj.

 

Memrise

Memrise jest programem, z którym możemy uczyć się języka niderlandzkiego za darmo. Na wstępnie warto wspomnieć o tym, że współtwórcą Memrise.com jest Ed Cooke, jeden ze światowych mistrzów pamięci i autor książki uczącej zapamiętywania o tytule „Remember, Remember: Learn the Stuff You Thought You Never Could„.

Memrise jest programem wykorzystującym interaktywne fiszki w połączeniu z mnemotechnikami. W programie tym jest zastosowana również, jak oni to nazywają, „adaptacyjna technologia nauczania”, która zasadniczo polega na powtórkach materiału w odpowiednio określonych przedziałach czasowych i testowaniu siebie.

Program ten jest dostępny zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach przenośnych na Androidzie i iOS.

Po zalogowaniu się do Memrise i wybraniu języka, którym się posługujemy, pod kategorią „Kursy” znajdziemy najróżniejsze kursy do nauki języka niderlandzkiego. Potrzebujemy wybrać kurs nas interesujący, i rozpocząć naukę.

Chociaż z założenia program ten może być bardzo pomocny w nauce języka obcego, to w praktyce nie zawsze tak jest. Jednym z powodów tego jest jakość dostępnych tam kursów. Ze względu na to, że kursy w większości są tworzone przez użytkowników programu, nie zawsze są one takie, jakbyśmy mogli oczekiwać.

Mimo wszystko warto wypróbować ten program do nauki języka niderlandzkiego, ponieważ jest on darmowy. Aby wypróbować Memrise przejdź tutaj.

 

Duolingo

Języka niderlandzkiego możemy uczyć się bezpłatnie z Duolingo, pod warunkiem, że znamy trochę język angielski.

Jak na razie niderlandzki nie jest dostępny dla użytkowników języka polskiego.

Duolingo w swoim programie wykorzystuje pewne elementy typowe dla gier komputerowych, których celem jest motywowanie użytkowników do nauki i czynienia postępów.

Wśród tych, wzorowanych na grach komputerowych elementów, są takie rzeczy jak to, że materiał do nauki jest przedstawiony w formie kolejnych umiejętności do zdobycia.

W starszej wersji programu, posiadaliśmy określoną liczbę serduszek, które traciliśmy w przypadku błędnych odpowiedzi. Obecnie zostało to zastąpione wskaźnikami siły, które pokazują na ile opanowaliśmy dany materiał.

Przerabiając kolejne lekcje zdobywamy punkty, a na zakończenie każdego z tematów otrzymujemy w nagrodę lingoty, które są czymś w rodzaju wirtualnych pieniędzy, za które możemy kupować różne dodatki w sklepie programu.

Dodatkowo program wyświetla nasz stopień zaawansowania w nauce, oraz rejestruje liczbę dni, jaką spędziliśmy ucząc się języka.

Języka niderlandzkiego na Duolingo możemy uczyć się od podstaw, lub zdać test poziomujący, który pomoże nam określić, od jakiego poziomu powinniśmy rozpocząć.

Każda lekcja składa się z kilku różnych zadań.

Po pierwsze, uczymy się znaczenia nowych słów na zasadzie tworzenia skojarzeń pomiędzy obrazami i dźwiękami. Klikając na obrazek przedstawiający jakieś słowo w języku niderlandzkim usłyszymy jego wymowę oraz zobaczymy jego pisownię.

Następnym krokiem jest przetłumaczenie słowa lub zdania z języka niderlandzkiego na angielski.

Kolejnym krokiem jest podanie tłumaczenia słowa lub zdania z języka angielskiego na niderlandzki.

Ostatnim zadaniem jest rozwiązywanie prostych ćwiczeń gramatycznych, gdzie wstawiamy lub wpisujemy brakujące słowa.

Duolingo jest programem, który warto przetestować. Posiada on wiele innych zalet, między innymi przyjemny interfejs, łatwość dostępu na urządzeniach mobilnych. Lekcje są celowo zaprojektowane, jako dość krótkie, aby w ten sposób zwiększyć naszą efektywność przyswajania materiału.

Aby wypróbować Duolingo przejdź tutaj. (W kursach „For English Speakers” znajduje się „Dutch”.)

 

Babbel

Języka niderlandzkiego możemy się uczyć z Babbel, jeżeli znany jeden z listy tych języków obcych: angielski, francuski, niemiecki, włoski, portugalski, hiszpański lub szwedzki.

Babbel jest aplikacją, która funkcjonuje na podobnej zasadzie jak Duolingo. Tutaj również uczymy się języka obcego poprzez wykonywanie zadań wielokrotnego wyboru, wpisywanie brakujących słów oraz słuchanie i powtarzanie fraz.

Jeden z aspektów nauki, na który kładzie się tutaj duży nacisk to prawidłowa wymowa słów. Zastosowany jest tutaj system rozpoznawania mowy, który umożliwia natychmiastowe sprawdzanie poprawności wymawianych przez nas słów.

Program ten możemy wypróbować za darmo, lecz pełny dostęp do kursu jest płatny.

Więcej o Babel możesz dowiedzieć się tutaj, lub przejdź od razu do strony programu.

 


Kategorie: Programy do nauki języków Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *