, 1 kwietnia, 2017, brak komentarzy

Gdzie znaleźć programy do nauki języka norweskiego?

Zainteresowanie językiem norweskim wśród osób polskojęzycznych stale powiększa się ze wzglądu na to, że Norwegia jest obecnie popularnym kierunkiem emigracji Polaków. Osoby pragnące uczyć się języka tego kraju, wśród różnych narzędzi edukacyjnych mają do dyspozycji multimedialne programy do nauki języka norweskiego.

W artykule tym powiem o kilku takich programach, zarówno dla osób, które tylko rozpoczynają naukę tego języka, jak i tych, które pragną pogłębić swoją znajomość tego języka.

 

Norweski Szybki start od SuperMemo

Dla osób zaczynających naukę języka norweskiego od podstaw chciałbym zarekomendować program firmy SuperMemo. Norweski Szybki start jest programem multimedialnym, który umożliwia poznanie podstaw języka norweskiego oraz przygotuje nas do jego używania w typowych sytuacjach życia codziennego.

Kurs SuperMemo zawiera 41 obszernych dialogów i tekstów, dzięki przerobieniu których mamy możliwość przyswojenia podstawowego słownictwo i zwrotów w języku norweskim.

Naukę norweskiego z kursem Norweski Szybki start rozpoczynamy od zapoznania się z prawidłową wymową norweskich głosek. Wszystkim przykładom wymowy towarzyszą nagrania audio, umożliwiając nam ćwiczenie poprzez powtarzanie ich za programem.

Uczenie się prawidłowej wymowy słów od samego początku jest bardzo istotne. Jeżeli rozpoczniemy od przyswojenia dźwięków naszego języka docelowego, takie rzeczy jak zapamiętywanie słownictwa, rozumienie ze słuchu, i wymowa staną się dla nas o wiele łatwiejsze.

Dalsza część kursu składa się z 41 rozdziałów, z których każdy podzielony jest na cztery części: dialog, słownictwo i zdania, objaśnienia oraz komentarz kulturowy.

Wszystkie dialogi wykonane są przez native speakerów języka norweskiego. Przy każdym z nich zamieszczona jest ilustracja, która ma dodatkowo pomóc nam w ich zrozumieniu. Po wysłuchaniu dialogu przechodzimy do omówienia podstawowych słów i wyrażeń w nim występujących, ćwiczeń oraz prostych testów sprawdzających.  Pod kategorią „objaśnienia” znajdziemy wyjaśnienia gramatyczne odnoszące się do przerobionego materiału.

Ucząc się z tym programem poznamy 1500 podstawowych słów i wyrażeń w języku norweskim. Mamy możliwość przyswojenie 400 zdań modelowych, które będziemy mogli wykorzystać w rozmowie.

Dodatkowym atutem przemawiającym za wypróbowaniem tego produktu jest jego cena, która jest nie jest wygórowana.

Kurs ten może być używany zarówno na komputerze stacjonarnym oraz na smartfonach i tabletach z systemem operacyjnym Android lub iOS.

Wybierający się do Norwegii mogą rozważyć zapoznanie się z innym produktem tej samej firmy Rozmówki norweskie – Niezbędnik w podróży.

SuperMemo jest dobrze znaną, polską marką, której produktom można ufać. Dlatego też zachęcam do zakupu

 

Memrise

Następnym programem, z którym możemy uczyć się języka norweskiego jest Memrise.

Memrise jest programem wykorzystującym interaktywne fiszki w połączeniu z mnemotechnikami.

Zastosowana jest tutaj tzw. „adaptacyjna technologia nauczania”, która zasadniczo polega na powtórkach materiału w odpowiednio określonych przedziałach czasowych i testowaniu siebie.

Odpowiednio zaplanowane powtórki materiału są niezwykle istotne dla efektywnego zapamiętywania informacji, lecz podobną pozytywną funkcję pełnią również testy.

Pytania, która zmuszają nasz umysł do poszukiwania odpowiedzi, nie tylko wzmacniają naszą pamięć, ale udzielane pozytywne odpowiedzi dają dodatkowy impuls energii, motywujący nas do jeszcze intensywniejszej nauki.

Oprócz bezpłatnej nauki, dostępna jest tutaj również wersja premium, która jest poszerzona o dodatkowe funkcje.

Program ten może być używany zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach przenośnych na Androidzie i iOS.

Po zalogowaniu się do Memrise i wybraniu języka, którym się posługujemy, pod kategorią „Kursy” znajdziemy najróżniejsze kursy do nauki języka norweskiego. Potrzebujemy wybrać kurs nas interesujący, i rozpocząć naukę.

 

Chociaż z założenia program ten może być bardzo pomocny w nauce języka obcego, to w praktyce nie zawsze tak jest. Jednym z powodów tego jest jakość dostępnych tam kursów. Ze względu na to, że kursy w większości są tworzone przez użytkowników programu, nie zawsze są one takie, jakbyśmy mogli oczekiwać.

Aby wypróbować Memrise przejdź tutaj.

 

Duolingo

Języka norweskiego możemy się uczyć bezpłatnie z Duolingo. Jednakże nie jest on dostępny dla języka polskiego, ale istnieje możliwość uczenia się go z języka angielskiego.

Duolingo został uznany za najlepszy program do nauki języków obcych w 2013 roku, zarówno przez Google, jak i Apple.

Na Duolingo mamy możliwość nauki języka norweskiego z angielskiego za darmo, od poziomu początkującego do średniozaawansowanego.

W programie tym, zostały wykorzystane pewne elementy typowe dla gier komputerowych, których celem jest motywowanie użytkowników do nauki i czynienia postępów.

Wśród tych, wzorowanych na grach komputerowych elementów, są takie rzeczy jak to, że materiał do nauki jest przedstawiony w formie kolejnych umiejętności do zdobycia.

W starszej wersji programu, posiadaliśmy określoną liczbę serduszek, które traciliśmy w przypadku błędnych odpowiedzi. Obecnie zostało to zastąpione wskaźnikami siły, które pokazują na ile opanowaliśmy dany materiał.

Przerabiając kolejne lekcje zdobywamy punkty, a na zakończenie każdego z tematów otrzymujemy w nagrodę lingoty, które są czymś w rodzaju wirtualnych pieniędzy, za które możemy kupować różne dodatki w sklepie programu.

Dodatkowo program wyświetla nasz stopień zaawansowania w nauce, oraz rejestruje liczbę dni, jaką spędziliśmy ucząc się języka.

Języka norweskiego na Duolingo możemy uczyć się od podstaw, lub zdać test poziomujący, który pomoże nam określić, od jakiego poziomu powinniśmy rozpocząć.

Każda lekcja składa się z kilku różnych zadań.

Po pierwsze, uczymy się znaczenia nowych słów na zasadzie tworzenia skojarzeń pomiędzy obrazami i dźwiękami. Klikając na obrazek przedstawiający jakieś słowo w języku norweskim słyszymy jego wymowę oraz widzimy jego pisownię.

Następnym krokiem jest przetłumaczenie słowa lub zdania z języka norweskiego na angielski.

Kolejnym krokiem jest podanie tłumaczenia słowa lub zdania z języka angielskiego na norweski.

Ostatnim zadaniem jest rozwiązywanie prostych ćwiczeń gramatycznych, gdzie wstawiamy lub wpisujemy brakujące słowa.

Gramatyka jest wprowadzana stopniowo wraz z przerabianiem materiału.

Dodatkowo u góry strony z lekcją możemy zobaczyć odnośnik „Wskazówki i notatki”, pod którym możemy znaleźć bardziej szczegółowe wyjaśnienia gramatyczne.

Duolingo jest programem, który warto przetestować. Posiada on wiele innych zalet, między innymi przyjemny interfejs, łatwość dostępu na urządzeniach mobilnych. Lekcje są celowo zaprojektowane, jako dość krótkie, aby w ten sposób zwiększyć naszą efektywność przyswajania materiału.

Aby wypróbować Duolingo przejdź tutaj.

 

Anki

Choć nie jest to program do nauki języka norweskiego to nie można go tutaj pominąć. Mam na myśli Anki.

Anki nie jest kursem językowym, lecz jest programem, który może być wykorzystany do nauki czegokolwiek. Jest to program, który ma za zadanie ułatwić nam zapamiętywanie informacji.

Program ten umożliwia tworzenie elektronicznych fiszek, oraz organizuje ich naukę na bazie naszej zdolności opanowania materiału. Stosowana jest tutaj metoda space repetition, czyli powtórek w interwałach. Podobną metodę wykorzystują wspomniane wcześniej program, na przykład Memrise czy Super Memo.

Anki może być świetnym narzędziem, które wspomoże naszą naukę języka norweskiego. O tym jak to zrobić mówię tutaj.

 

 

 


Kategorie: Programy do nauki języków Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *