, 24 czerwca, 2021, brak komentarzy

Ciekawe strony do nauki języka polskiego

Być może dziwisz się, że na blogu o nauce języków obcych i efektywnych metodach zapamiętywania pojawia się wpis o nauce języka polskiego. 

Jednak popularność naszego języka wśród osób uczących się języków systematycznie rośnie i stąd też pomysł aby podpowiedzieć jakie materiały będą najbardziej pomocne na początkowym i dalszych etapach nauki. 

W sieci jest sporo różnych materiałów, ale wiele z nich jest albo stosunkowo drogich, albo niezbyt skutecznych. Postanowiłem więc stworzyć krótką listę stron, które za darmo, albo za rozsądną cenę, skutecznie uczą naszego pięknego języka ojczystego.

 

Najlepsze strony do nauki języka polskiego  

Pierwszą ze stron na naszej liście jest serwis językowy Repeto. Można tam uczyć się kilku języków obcych ale na stronie Learn Polish dostępnych jest 6 kursów języka polskiego. Skierowane są one do osób początkujących i średnio-zaawansowanych. 

Metoda Repeto polega na wielokrotnych powtórkach kilku kluczowych słówek i zwrotów w celu ich lepszego zapamiętania.

Najważniejszym elementem każdej lekcji jest tekst, dialog lub wideo. Jednak lekcja zawiera również kilka dodatkowych ćwiczeń prezentujących wybrane słownictwo. Na początku widzimy słowa i frazy w formie slajdów. Później, to samo słownictwo prezentowane jest w głównym tekście i kilku ćwiczeniach typu drag and drop. 

Takie prezentowanie treści powoduje, że w trakcie lekcji widzimy i słyszymy w różnych kontekstach to samo słownictwo. W rezultacie łatwiej nam je zapamiętać. Miłym rozwiązaniem jest też udostępnienie uczącym się kilku statystyk, co pozytywnie wpływa na ich motywację.

Repeto pokazuje między innymi streak, czyli liczbę dni, w których uczyliśmy się ‘pod rząd’,  liczbę ukończonych lekcji, liczbę zapamiętanych słówek oraz jaki procent danego kursu został ukończony. Strona zachęca nas również do wracania do przerobionego materiału, co również sprzyja nauce. Wszystko to powoduje, że nauka jest miła i wciągająca. 

Repeto udostępnia pierwszych 10 lekcji za darmo. Jeśli chcemy ją kontynuować, zapłacimy $4.99 miesięcznie lub $39.99 za dostęp przez cały rok. 

 

Polski z Grażyną

Kto powiedział, że nauka języków obcych zawsze musi być nudna i monotonna? 

Nic podobnego i podcast Polski z Grażyną jest tego dobrym przykładem. 

Powiedzmy sobie szczerze, treść wielu podcastów dla uczących się języków obcych pozostawia wiele do życzenia. Nie wiem czy macie takie same wrażenia, ale w momencie gdy ktoś zaczyna w audycji opowiadać o gramatyce języka od razu tracę zainteresowanie.

Podcast z Grażyną jest zupełnie inny. Audycje przypominają słuchowisko, z różnymi postaciami i wieloma zabawnymi skeczami i sytuacjami. 

Sądzę, że podcast adresowany jest do osób, które są na poziomie średnio-zaawansowanym chociaż tytułowa Grażyna, Babcia i inne postacie mówią w audycjach popularnym, używanym na co dzień językiem.

Jeszcze do niedawna Polski z Grażyną był dostępny za darmo na kilku platformach z podcastami. Kilka miesięcy temu autorzy zdecydowali o udostępnieniu treści na platformie Patreon. Aby móc wysłuchać wszystkich odcinków, musimy opłacić miesięczny abonament za 5 funtów.  

 

Real Polish

Real Polish to strona internetowa stworzona przez Piotra Bechlera. Nauka odbywa się poprzez słuchanie podcastów i czytanie (względnie tłumaczenie) polskiej transkrypcji. Na stronie odnajdziecie ponad 300 różnych odcinków na wiele ciekawych tematów. 

Piotr w swoich podcastach opowiada o historii i kulturze Polski, o podróżach, podpowiada jak uczyć się języków obcych (sam zna angielski i hiszpański). Odcinki są z reguły niezbyt długie, ale bardzo interesujące. Słuchając uczymy się języka, ale przy okazji poznajemy nowe, ciekawe informacje z wielu dziedzin życia.

Wśród różnych nagrań i podcastów odnajdziemy też sporo krótkich, niezwykle prostych historyjek, które z pewnością pomogą osobom zaczynającym swoją przygodę z językiem polskim.

Dobra treść jest z pewnością ważna ale sposób jej prezentacji jest równie istotny. Piotr ma bardzo przyjemny, ciepły głos i słuchanie nagrań jest naprawdę bardzo przyjemne, wręcz kojące. Każda audycja składa się z nagrania audio oraz polskiej transkrypcji. Nagranie audio możemy pobrać w formacie mp3 i odtworzać w dowolnym miejscu np. na swoim telefonie nie mając dostępu do internetu. 

Wiele z prezentowanych podcastów dostępnych jest za darmo, ale Piotr oferuje część materiałów (np. kurs zawierający 100 podstawowych Polskich historyjek) w systemie subskrypcji za 10 euro miesięcznie.  

To właściwie wszystkie potrzebne informacje na temat RealPolish. Sądząc z ilości pozytywnych opinii ta prosta formuła jest bardzo skuteczna. Zachęcam przynajmniej do sprawdzenia strony Real Polish.

 

Mam nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogą uczącym się języka polskiego w dotarciu do interesujących materiałów. Jeżeli znacie jakieś inne pomocne kursy, programy czy aplikacje, napiszcie o nich w komentarzach. 

 


Kategorie: Efektywna naukaJęzyk polski dla cudzoziemców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *