, 1 marca, 2017, brak komentarzy

Aplikacje, które pomogą ci poprawić twoją wymowę w języku obcym

Prawidłowa wymowa w języku obcym jest sporym wyzwaniem dla osób uczących się języków.

Jednakże prawdziwym problemem jest nie tyle obcobrzmiący akcent, ale to, aby nasze wypowiedzi były klarowne, jasne i zrozumiałe dla odbiorcy.

Sam akcept, tak naprawdę, nie musi stanowić wady. Nawet rodzimi użytkownicy danego języka posiadają różne akcenty. W Wielkiej Brytanii, na przykład, można wyróżnić wiele lokalnych akcentów. Mówi się o przynajmniej dziesięciu dominujących akcentach w różnych częściach wyspy. Różnice w akcencie pomiędzy różnymi regionami Wielkiej Brytanii są czasami na tyle silne, że sami Brytyjczycy nie raz mają problemy ze zrozumieniem siebie nawzajem.

Poza tym nad akcentem można popracować i zmniejszyć jego obce brzmienie. Jednakże nie o tym mówimy w tym artykule.

Same konwersacje w języku obcym, czy z obcokrajowcami, czy to na lekcjach w szkołach językowych, mogą nie wystarczyć, aby poprawić naszą wymowę.

Rob Howard z Online Language Center sugeruje, abyśmy wykorzystali pewne aplikacje, które możemy zainstalować na telefon czy tableta, a które mogą pomóc w treningu nad naszą wymową w języku obcym.

 

Pierwszy rodzaj aplikacji, które warto wykorzystać, to tzw. aplikacje speech-to-text. Są to aplikacje oparte na technologii rozpoznawania mowy, które przekształcają wypowiedzi głosowe w tekst.

Cała idea wykorzystania aplikacji tego rodzaju polega na tym, że jeżeli program potrafi prawidłowo zrozumieć twoje wypowiedzi, poprzez poprawne ich zapisanie, oznacza to, że prawdopodobnie wypowiadasz je właściwie.

Chociaż metoda ta nie stanowi stu procentowego potwierdzenia, że twoje wypowiedzi są całkowicie poprawne, to mimo wszystko może być bardzo pomocna na drodze poprawienia wymowy.

W tej kategorii jest dostępnych wiele aplikacji. Po przejściu do sklepu z aplikacjami na twoim telefonie lub tablecie wpisz „speech to text” i przetestuj dostępne programy.

Na przykład w miarę dobrym programem jest Dictate!

Oprócz języka angielskiego, program ten obsługuje również język hiszpański, francuski, niemiecki, portugalski, włoski, rosyjski i jeszcze kilka innych.

 

Jeżeli chciałbyś używać komputera stacjonarnego lub laptopa możesz zainstalować w przeglądarce Chrome aplikację „Voice Recognition”. Po jej zainstalowaniu będzie ona dostępna w pasku narzędzi przeglądarki w folderze „Apps” (aplikacje). Po uruchomieniu  tej aplikacji, wybierz język, którym będziesz się posługiwał. Liczba dostępnych języków jest dosyć duża, włączając w to angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski, a nawet polski, i wiele innych. Wszystko czego potrzebujesz to mikrofon, i możesz zacząć testowanie swojej wymowy w wybranym języku.

 

Inną aplikacją, którą warto użyć są urządzenia rejestrujące głos.

Smart Voice Recorder

Rob Howard, w swoim artykule pisze, że będąc muzykiem wie o tym, że najlepszą metodą samokrytyki jest nagrywanie samego siebie i późniejsze odsłuchiwanie tego.

Nagrywając swoje wypowiedzi w języku obcym może dokonać ich późniejszej analizy. Nasze błędy i niedociągnięcia staną się dla nas bardziej oczywiste.

Aplikacją, którą możemy użyć do tego celu, jest na przykład Smart Voice Recorder.

 

Poza tym, aby sprawdzić właściwą wymowę słów w języku obcym mamy do dyspozycji wiele słowników z wymową lektora. Na przykład dla języka angielskiego jest dostępny słownik Collins, dla niemieckiego – słownik Langenscheidt. Również PWN oferuje szereg słowników multimedialnych. m.in. dla języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego.

Świetnym internetowym słownikiem  języka angielskiego, zawierającym nagrania wymowy słów , jest słownik Diki.

Możemy również z korzystać z Tłumacza Google. Tłumacz Google oprócz tłumaczenia tekstów, posiada również funkcję głosowego wypowiadania przetłumaczonych treści, która jest dostępna dla coraz to większej liczby języków. W tym celu należy kliknąć na ikonkę głośniczka, która pojawi się u dołu okna tłumacza.

 

Dziękujemy za poświęcony czas.

 


Kategorie: Aplikacje do nauki języków Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *