, 1 maja, 2017, brak komentarzy

Cukier szkodzi na pamięć i niszczy mózg, dowodzą badania

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że cukier szkodzi na pamięć oraz wywiera negatywne skutki na mózg.

Z publikacji pochodzącej z Boston University School of Medicine wynika, że słodkie napoje przyczyniają się do pogarszania się pamięci, oraz powodują zmniejszanie się objętości mózgu. Obie te rzeczy są charakterystyczne dla przedklinicznej fazy choroby Alzheimera.

Wnioski, do których oni doszli, opierają się na rezultatach badań przeprowadzony w ramach projektu Framingham Heart Study (FHS).

W mieście Framingham, na przełomie kilku lat, u grupy 4200 osób regularnie badano pamięć oraz ich funkcje kognitywne.

Osobom biorącym udział w badaniach skanowano mózgi z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego, oraz proszono o wypełnianie kwestionariuszy, w których podawali informacje na temat spożywanych przez nich pokarmów, w tym spożycia słodkich napojów gazowanych.

Słodkie napoje gazowane nadają się doskonale do badania nadmiaru cukru, ponieważ praktycznie nie zawierają właściwości odżywczych, i są niczym narkotyk dla organizmu.

Okazało się, że ci ludzie, którzy spożyli więcej słodkich napojów gazowanych, mieli gorszą pamięć i zmniejszoną objętość mózgu (zwłaszcza w hipokampie, który jest znany jako „dom” pamięci krótkotrwałej) w porównaniu do tych osób, które ich nie piły.

Autorzy obliczyli, że picie od jednego do dwóch słodkich napojów gazowanych dziennie, powoduje starzenie się mózgu o 1.6 lat. Picie więcej niż dwóch napojów dziennie powoduje starzenie się mózgu o dodatkowe 2 lata.

Jeżeli chodzi o pamięć, wyniki były jeszcze bardziej niepokojące. Spożywanie od jednego do dwóch, oraz więcej niż dwóch, słodkich napojów gazowanych dziennie, powoduje starzenie się mózgu o 5.8 i 11 lat.

Na podstawie tych badań widzimy, że cukier szkodzi na pamięć i ma dosyć destruktywny wpływ na mózg, jako taki.

 

Opracowano na podstawie: Alice G. Walton, Too Much Sugar Linked To Reduced Memory, Brain Volume.

Artur Pluta

 


Kategorie: Efektywna nauka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *