, 16 marca, 2019, brak komentarzy

Ile czasu dziennie poświęcić na naukę języka?

W artykule tym chcę odpowiedzieć na pytanie, ile czasu dziennie poświęcić na naukę języka.

Nauka języka obcego jest bardzo indywidualnym przedsięwzięciem. Dlatego też to, co sprawdza się w przypadku jednej osoby niekoniecznie będzie idealne dla nas.

Jakkolwiek są pewne uniwersalne zasady wynikające ze sposobu, w jaki funkcjonuje mózg człowieka. Jedną z takich zasad jest to, że regularne uczenie się małych porcji materiału, sprawdza się o wiele lepiej niż nieregularne uczenie się dużych porcji.

Dlatego też, chcę tutaj przybliżyć podejście do nauki języka, którego autorem jest Alex Rawlings. Podejście to nazywa on rutyną 15/30/15.

Alex Rawlings jest poliglotą pochodzącym z Wielkiej Brytanii. Jest on w stanie komunikować się w 15 językach obcych. Jest on również autorem niedawno wydanej książki „How to Speak Any Language Fluently„.

 

1 godzina dziennie

Jak wiemy wydzielenie czasu na naukę języka nie jest proste. Niezależnie od tego w jakim wieku jesteśmy, oraz czym zajmujmy się, najczęściej nasz dzień jest wypełniony różnymi zadaniami.

Nauka języka wymaga czasu, i musimy go wydzielić na nią. W naszych początkowych etapach nauki języka potrzebujemy przynajmniej 1 godzinę dziennie.

Jednakże uczenie się przez jedną godzinę dziennie niekoniecznie oznacza, że musimy to robić w jednym podejściu. Czyli, przez siedzenie nad naszym kursem nieprzerwanie przez godzinę.

Alex Rawlings argumentuje, że ten czas będzie o wiele lepiej wykorzystany, jeżeli rozbijemy go na mniejsze porce (po ang. chunks), które rozłożymy po różnych częściach dnia.

To podejście sprawdza się szczególnie dobrze wtedy, gdy jesteśmy na etapie nauki, gdzie musimy przyswajać dużo nowego materiału. Zwłaszcza wtedy, gdy każdego dnia musimy zapamiętywać nowe słówka.

Rozbicie czasu przeznaczonego na naukę na mniejsze porcje nie tylko powinno pomóc nam zachować motywację, ale jest ono również bardziej przyjazne dla naszych umysłów.

 

Rutyna 15/30/15

To, co proponuje Alex Rawlings to rozbicie naszej godziny nauki na trzy główne części:

– 15 min. rano
– 30 min. w dzień
– 15 min. wieczorem

A teraz przejdźmy do wyjaśnienia tego, co robimy w tych oddzielnych segmentach czasu.
 

15 minut rano

Aleks określa ten czas, jako Review #2, czyli powtórny przegląd materiału. Jest to czas, w którym przeglądamy materiał, którego uczyliśmy się poprzedniego wieczoru. Przeglądamy słówka, których uczyliśmy się wczoraj, i sprawdzamy ile z tego nadal pamiętamy.
 

30 minut w dzień

Jest to nasza główna sesja nauki, którą poświęcamy przede wszystkim na przerabianie nowego materiału. To jest czas, gdy uczymy się nowych słówek, nowych konstrukcji gramatycznych, itd.
 

15 minut wieczorem

Aleks określa ten czas, jako Review #1, czyli pierwszy przegląd materiału. Podczas tej sesji przede wszystkim przeglądamy to, czego uczyliśmy się w dzień. Powtarzamy nowe słówka, które uczyliśmy się tego dnia. Nazajutrz rano będziemy mieli możliwość powtórzenia tego ponownie.

 

Wnioski

Jak widzimy rutyna proponowana przez Alexa składa się z jednej dłuższej sesji, podczas której uczymy się nowego materiału, i dwóch krótkich sesji, które przede wszystkim służą do powtórek.

Ten sposób nauki na pewno sprawdza się w przypadku Alexa, gdyż pomógł mu w przyswojeniu 15 języków obcych.

Ten wariant nauki jest jedną z możliwych odpowiedzi na pytanie, ile czasu dziennie poświęcić na naukę języka.

 

Polecana literatura

Alex Rawlings, How to Speak Any Language Fluently: Fun, stimulating and effective methods to help anyone learn languages faster.
 


Kategorie: Efektywna naukaTechniki zapamiętywania Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *