, 20 marca, 2019, brak komentarzy

Metoda Złotej Listy w nauce języków obcych, czyli ‘The Goldlist Method’

W tym artykule chcę powiedzieć o tym, co to jest Metoda Złotej Listy, lub ‘The Goldlist Method’.

Metoda ta to jedna z wielu prób rozwiązania problemu zapamiętywania słownictwa w języku obcym.

Pytanie o to, jak zapamiętywać słowa jest kluczowe dla wszystkich, którzy rozpoczynają naukę nowego języka.

Nawet bez znajomości prawidłowej gramatyki, zazwyczaj będziemy wstanie coś zakomunikować lub coś zrozumieć z rozmowy w języku obcym, o ile znamy wystarczającą ilość słów.

Jednakże bez przyswojenia solidnej ilości słów nie tylko rozumienie, ale nawet chociażby ‘prymitywna’ rozmowa, będą dla nas niemożliwymi.

Kluczem tej metody jest zapamiętywanie bez starania się zapamiętywać, o czym będzie mowa później.

Ogólnie możemy powiedzieć, że polega ona na pisaniu listy słów lub fraz, oraz późniejszym ‘przeglądaniu’ ich.  Następnie powtarzamy ten proces ze słowami oraz frazami, których nie zapamiętaliśmy za pierwszym razem. Robimy to tak długo, aż wszystkie słowa z naszej pierwszej listy staną się częścią naszej pamięci długotrwałej.

 

Teoria

Większość metod nauki słownictwa opiera się na aktywnym zapamiętywaniu, które wykorzystuje pamięć krótkotrwałą. Wśród znanych nam sposobów zapamiętywania możemy wymienić uczenie się poprzez wielokrotne powtarzanie (ang. rote memorization), tworzenie skojarzeń (wykorzystując mnemotechniki), czy zastosowanie powtórek w interwałach (ang. spaced repetition).

Co jest ciekawe, używając metody złotej listy (The Goldlist Method) korzystamy nie tyle z pamięci krótkotrwałej, co pamięci długotrwałej. I tak, jednym sprzecznym z intuicją aspektem tej metody jest to, że nie staramy się zapamiętywać niczego.

Czyli ucząc się bez świadomego wysiłku zapamiętywania materiału, umożliwiamy temu, czego uczymy się, przejść niejako bezpośrednio do naszej pamięci długotrwałej. Wszystko stanie się bardziej jasne w dalszej części tego artykułu.

 

Powtórki w interwałach

Jednym z istotnych elementów tej metody są powtórki w interwałach.

Wiemy z doświadczenia, że wielokrotny kontakt z jakąś informacją przyczynia się do jej zapamiętania. Tym samym i tutaj, powtarzamy informacje kilkakrotnie, w określonych odstępach czasowych. Czasami jakieś słowa lub frazy będą musiały być powtórzone przez nas kilka razy zanim trafią do naszej pamięci długotrwałej.

 

Inne zalety

Dodatkową zaletą tej metody jest to, że nie wymaga ona korzystania z technologii. Wszystko, co potrzebujemy, to kilka zeszytów oraz coś do pisania.

Inną zaletą jest to, że możemy z niej korzystać w każdym miejscu oraz czasie. Co nie zawsze jest możliwe, jeżeli korzystamy z urządzeń elektronicznych, które wymagają zasilania elektrycznego oraz dostępu do Internetu.

 

Autorzy tej metody

Twórcami metody złotej listy są rosyjski lingwista Viktor Huliganov oraz David J James.

*           *           *

 

Jak używać tej metody powiem w drugiej części tego artykułu.

 


Kategorie: Jak się uczyćTechniki zapamiętywania Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *