, 14 marca, 2017, brak komentarzy

Powody, dla których warto uczyć się języka rosyjskiego.

Powodów przemawiających za tym, że warto uczyć się języka rosyjskiego jest wiele, od wspólnych korzeni językowych, poprzez możliwości podróżowania do krajów rosyjskojęzycznych, poznawania ich kultury, dorobku językowego, do licznych korzyści w dziedzinie zatrudnienia i biznesu. Więcej o tym zostanie powiedziane w dalszej części tego artykułu.

 

Wspólne korzenie językowe i podobieństwa kulturowe

Język rosyjski, podobnie jak język polski, należy do rodziny języków słowiańskich. Oba te języki, wraz z pozostałymi językami słowiańskimi, wyłoniły się z języka prasłowiańskiego, który na przestrzeni dziejów rozpad się na dialekty regionalne.

Językoznawcy dzielą języki słowiańskie na zachodnio-, wschodnio- i południowosłowiańskie. Podczas, gdy język polski jest językiem zachodniosłowiańskim, to język rosyjski jest językiem wschodniosłowiańskim.

Narody słowiańskie łączy nie tylko język, ale również kultura i pochodzenie. Wszystkie te podobieństwa stają się dla nas oczywiste, gdy podróżujemy do drugich krajów słowiańskich.

Tak również jest i w przypadku Rosji. Chociaż z pewnością zauważymy wiele różnic, to jednak podobieństwa przeważą, szczególnie w odniesieniu do zachowywania się ludzi, ich sposobu myślenia, komunikowania się, oraz zwyczajów.

Języka rosyjskiego warto się również uczyć z całkowicie innych powodów niż wspólne pochodzenie czy podobieństwa kulturowe.

 

Zasięg języka rosyjskiego

Językiem rosyjskim, jako językiem ojczystym, posługuje się około 145 mln ludzi. Ogółem język ten jest używany przez od 250 do 300 mln osób.

Rosyjski jest językiem oficjalnym w Rosji, Białorusi, Kirgistanie, i Kazachstanie.

Inne kraje, w których znaczna ilość populacji posługuje się tym językiem to: Armenia, Azerbejdżan, Estonia, Gruzja, Łotwa, Litwa, Mołdawia, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan, i Ukraina. (Należy wspomnieć również o tym, że wiele osób posługuje się językiem rosyjskim w Izraelu. Są to rosyjscy Żydzi, którzy emigrowali z Rosji do Izraela.)

Mapa: kolor czerwony – rosyjski jako język urzędowy; kolor żółty – rosyjski występujący w użyciu.

 

Turystyka, literatura i sztuka rosyjska

Sama Rosja jest wielkim i pięknym krajem, który ma wiele do zaoferowania, od interesującej architektury w miastach takich jak Petersburg, Moskwa, czy Miasta Złotego Pierścienia, do olśniewającej przyrody na Uralu, w górach Ałtaj, jeziorze Bajkał, półwyspie Kolskim, czy Syberii, itd.

Chociaż teoretycznie można podróżować do Rosji bez znajomości języka rosyjskiego, to mimo wszystko może to być trudne w miejscach nieprzeznaczonych specjalnie dla turystów.

Znajomość języka rosyjskiego podczas podróży do Rosji nie tylko ułatwi nam tam pobyt, ale również umożliwi nam kontakt z szerszym gronem ludzi, którzy często nie będą znali innego języka poza rosyjskim.

W razie kontaktu z jakimikolwiek służbami w Rosji, poczynając od straży granicznej, poprzez obsługę lotniska, czy kolei, służbę medyczną, a kończąc na policji, umiejętność posługiwania się językiem rosyjskim bardzo często kompletnie zmienia ich odnoszenie do nas.

Możliwość posługiwania się językiem rosyjskim podczas podróży do Rosji to tylko jeden z atutów wynikających ze znajomości tego języka. Nie można tutaj pominąć wartości wynikającej z czytania pięknej literatury rosyjskiej w oryginale, czy oglądania rosyjskich spektakli i filmów.

Wystarczy już o tym, dlaczego warto uczyć się języka rosyjskiego. Powiem teraz kilka słów o pomocach edukacyjnych, które możemy wykorzystać w nauce tego języka.

 

Jak uczyć się języka rosyjskiego?

Osobiście zachęcam do wypróbowania bardzo dobrego programu na komputer oraz na tableta lub smartfona firmy SuperMemo – Rosyjski. Нет проблем!

SuperMemo wykorzystuje metodę „inteligentnych powtórek”, która polega na powtarzaniu materiału w odpowiednich odstępach czasowych. W założeniu twórców tej metody, powtórki są przewidywane w ten sposób, aby przerabiany materiał był powtarzany tuż przed jego zapomnieniem przez nas.

Interfejs programu jest czytelny i przyjazny oraz łatwy w użyciu.

Wszystkim tekstom towarzyszą nagrania audio wykonane przez native speakerów języka rosyjskiego. Co jest niezwykle istotne, gdyż słuchanie i powtarzanie za native speakerami prawidłowej wymowy słów oraz fraz powinno być pierwszym krokiem w nauce jakiegokolwiek języka obcego.

Rosyjski. Нет проблем! możemy używać na komputerze stacjonarnym lub na urządzeniach mobilnych działających na Androidzie. Opcja to jest dosyć wygodna i zapewnia nam wszechstronny dostęp do naszego programu, niezależnie od miejsca naszego przebywania.

Rosyjski. Нет проблем! jest dostępny dla trzech poziomów zaawansowania: podstawowego, średniego oraz zaawansowanego.

Jedyną wadą, którą znalazłem jest to, że często kontekst graficzny nie odpowiada treści. Czyli to, że obrazki pojawiające się w tle często nie mają nic wspólnego z treścią materiału.

Pomimo tej ujemnej cechy uważam, że Rosyjski. Нет проблем! jest programem, który jest warty zakupu.

Jest to profesjonalny program z którym na pewno będzie można osiągnąć realne postępy w nauce. Ja osobiście jestem z niego bardzo zadowolony.

Dodatkową zaletą, przemawiającą za zakupem tego programu, jest jego relatywnie niska cena.

 

Inne programy, które możemy wypróbować to: Busuu, Memrise, LingQ oraz Rosetta Stone.

 


Kategorie: Jak się uczyć Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *