, 19 sierpnia, 2019, brak komentarzy

Glossika – platforma do nauki języków obcych, którą warto poznać

Glossika to platforma do nauki języków obcych oraz unikalna metoda nauki. Ponad 60 języków dostępnych do nauki, w tym język angielski, niemiecki, norweski, włoski, francuski i wiele innych.

Jednym z powodów, dla których warto wymienić Glossikę jest właśnie to, że oferuje ona poniekąd unikalną metodę nauki języków. Wiele z najnowszych programów po prostu powtarza istniejące już metody, przedstawiając je z niewielkimi ulepszeniami. W przypadku Glossiki ich rozwiązanie jest naprawdę inne.

Glossika od razu przechodzi do podstaw naturalnej nauki języka, której są słuchanie i powtarzanie.

Celem ich metody jest odwzorowanie tego, co robiliśmy ucząc się naszego języka ojczystego.  Jak wiemy, naukę naszego pierwszego języka rozpoczęliśmy od słuchania i powtarzania słów i fragmentów wypowiedzi, z którymi mieliśmy wielokrotny kontakt.

Podobnie wygląda to w metodzie Glossika, gdzie słuchamy i powtarzamy niewielkie porcje materiału, które są przedstawiane nam wielokrotnie w odstępach czasowych. Te odstępy czasowe są określane przez algorytm specjalnie opracowany w tym celu.

Wszystko to ma na celu stworzenie tego, co w języku angielskim nazywa się exposure, czyli stałego, dziennego kontaktu z językiem.

Sama nauka z tym programem rozpoczyna się od tego, że przedstawiane są nam równocześnie dwa zdania na ekranie. Jedno w naszym języku ojczystym, a drugie w języku obcym. Oba te zdania posiadają to samo znaczenie. Program najpierw odtwarza wymowę zdania w naszym języku ojczystym, a następnie robi to samo z jego odpowiednikiem w języku obcym. Po kilku sekundach, pojawia się następna para, a później następna, i tak dalej.

Nasze zadanie polega na powtarzaniu za lektorem wypowiedzi w języku obcym. Na początku możemy mieć problemy z tym, aby poprawnie powtórzyć każde z nowych zdań. Ale z czasem, po kolejnych kontaktach z tym samym materiałem, będziemy stawać się w tym coraz lepsi.

 

Jak widzimy w metodzie tej nie uczymy się niczego na pamięć. Proces zapamiętywania języka odbywa się po prostu poprzez wielokrotne słuchanie i powtarzanie. A dokładniej mówiąc słuchanie i powtarzanie rozłożone w czasie.

Czyli zamiast uczenia się na pamięć, w Glossice wierzy się w ogromną ilość praktyki.

 

Cechy wyróżniające Glossikę

– Jednym z założeń, do których odwołuje się Glossika jest to, że nie potrzebujemy uczyć się gramatyki, aby mówić w języku obcym. Dlatego też wyjaśnienia gramatyczne zepchnięte są na dalszy plan.

 

– Następną rzeczą wyróżniająca Glossikę jest przedkładanie ważności uczenia się składni zdań (angielskie syntax), czyli ich budowy, nad słownictwo.

Na przykład program taki jak LingQ, którego twórcą jest Steve Kaufmann, opiera się głównie na przyswajaniu słownictwa.  Nowych słów uczymy się tam tworząc tak zwane ling-i.  Słowa zaznaczone jako ling będą tymi, które potrzebujemy przeglądać i starać się zapamiętać w procesie przerabiania materiału.

Glossika natomiast działa w ten sposób, że uczymy się, przede wszystkim, całych lub fragmentów zdań.  Właściwie nie uczymy się tutaj samych słów.

Co więcej, układ wyrazów w zdaniach, które będą pojawiać się w programie, czyli syntax, jest specjalnie dobrany do poziomu zaawansowania użytkownika.

 

– Kolejną ważną rzeczą są krótkie, ukierunkowane sesje nauki.

Siedzenie godzinami nad materiałem nie jest produktywne. Według Glossiki kluczem do efektywnej nauki jest to równanie:

Limited content + high repetition = remembering

(Ograniczona treść + wysoka powtarzalność = zapamiętywanie)

 

– Branie pod uwagę cykli snu i procesu konsolidacji pamięci.

Ten punk jest ściśle związany z punktem wcześniejszym. Oprócz przerabiania małych porcji materiału, ważna rolę odgrywa również sen. To w czasie snu przerabiany przez nas materiał przechodzi do pamięci długoterminowej.  Dlatego też sesje nauki są tak zaplanowane, aby to uwzględniać.

 

Dodatkowe opcje

Oprócz głównego trybu nauki Glossika zawiera dodatkowe opcje, takie jak:

dictation, czyli dyktowanie

translation, czyli tłumaczenie

 

Opcja ‘dictation’ polega na napisaniu fazy, którą słyszymy. Następnie program sprawdza poprawność naszej odpowiedzi.

Opcja ‘translation’ z kolei polega na dobraniu poprawnego tłumaczenia do frazy, którą słyszymy.

 

Wersja próbna oraz płatna

Glossika umożliwia darmowy dostęp do wszystkich kursów przez pierwszy miesiąc. Wystarczy to, że zarejestrujemy się.

Korzystanie z programu w następnych miesiącach wymaga wykupienia subskrypcji online. Najtańsza opcja to $24.99 miesięcznie (przy opłacie za rok z góry).

Wykupienie subskrypcji online daje nam dostęp do wszystkich języków znajdującej się na tej platformie, czyli do ponad 60 języków.

 

Glossika to platforma do nauki języków obcych, którą z pewnością warto wypróbować. PRZEJDŹ NA STRONĘ GLOSSIKI (otworzy się w nowej zakładce).

 

Jeżeli potrzebujesz informacji o innych programach do nauki języków obcych znajdziesz to na naszej stronie.

 


Kategorie: Programy do nauki językówStrony do nauki językówTechniki zapamiętywania Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *