, 22 marca, 2017, brak komentarzy

Lista współczesnych poliglotów. O ich blogach, podcastach, książkach i działalności edukacyjnej

W artykule tym powiem o współczesnych poliglotach, o ich blogach, podcastach, książkach i działalności edukacyjnej. Oto lista współczesnych poliglotów, tych bardziej znanych i tych mniej.

 

Benny Lewis urodził się w Irlandii. Od 2003 roku nauczył się on biegle siedmiu języków oraz wielu innych w stopniu komunikatywnym. Wśród języków, które on opanował są hiszpański, francuski, niemiecki, włoski, portugalski, chiński, holenderski, esperanto oraz inne.

Jest on autorem książki „Fluent in 3 Months”, w której przedstawił on zarówno swoją historię, jak i stosowane przez niego podejście do nauki języków obcych.

Charakterystyczną dla jego metody jest zasada „mówienia w języku obcym od pierwszego dnia nauki”.

Więcej o Bennym Lewisie można dowiedzieć się z jego strony internetowej, mającej ten sam tytuł, co jego książka, Fluent in 3 Months.

 

Następnym poliglotą, ze spopularyzowaną przez niego metodą nauki, jest Gabriel Wyner.

Gabriel Wyner zawodowo jest śpiewakiem operowym. Jego praca wiązała się ze śpiewaniem arii operowych w języku włoskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim, oraz czasami i w innych. Z tej konieczności nauczenia się tych języków, zrodziła się też jego pasja do nauki języków obcych.

Nauczył się on biegle języka niemieckiego w 14 tygodni, francuskiego w 5 miesięcy, i rosyjskiego w 9 miesięcy. Ponadto posługuje się on również językiem włoskim, bułgarskim i uczy się japońskiego.

Kluczowe w jego podejściu do nauki języków obcych są trzy punkty: nie używanie tłumaczeń, rozpoczęcie od nauki prawidłowej wymowy, oraz wykorzystanie w nauce skomputeryzowanych fiszek.

Jest on autorem książki „Fluent Forever: How to Learn Any Language Fast and Never Forget It” oraz bloga o tym samym tytule – Fluent Forever.

 

Steve Kaufmann posługuje się biegle 10 językami obcymi. Urodził się on w Kanadzie, później studiował we Francji, i przez wiele lat mieszkał i pracował w Chinach, a następnie w Japonii. Wśród języków, których nauczył się on są: francuski, hiszpański, chiński, japoński, niemiecki, szwedzki, włoski, rosyjski, oraz inne (w tym polski).

Opracował on własną metodę przyswajania języka obcego, na podstawie której został zaprojektowany program komputerowy o nazwie LingQ.

Według Steve’a Kaufmann’a kluczem do nauki języka obcego jest długotrwałe ‘wystawienie się na kontakt z tym językiem’, poprzez czytanie i słuchanie. Jednocześnie potrzebujemy systematycznie przyswajać nowe słownictwo. LingQ jest programem opracowanym właśnie w tym celu, aby umożliwić nam ‘kontakt’ z językiem, usprawnić przyswajanie przez nas słownictwa oraz mierzyć nasze postępy. Po tym początkowym stadium, następny etap wiąże się z nauką mówienia i pisania.

Aby wypróbować LingQ odwiedź stronę internetową lingq.com lub pobierz aplikację na twojego smartfona lub tableta.

Steve Kaufmann jest również autorem dwóch książek „The Way of the Linguist: A Language Learning Odyssey” z 2005 roku, oraz “The Linguist: A Personal Guide to Language Learning” z 2003 roku.

Więcej informacji o działalności edukacyjnej Steve’a Kaufmann’a można znaleźć na jego stronie internetowej The Linguist, oraz kanale na YouTube – LingoSteve’s Language Corner.

 

Olly Richards mówi w ośmiu językach. Prowadzi on blog o nazwie I Will Teach You A Language, gdzie oferuje on swoją pomoc w nauce języków obcych.

Pochodzi on z Wielkiej Brytanii. Przygodę ze swoim pierwszym językiem rozpoczął on, gdy mając 19 lat, po bolesnym rozstaniu ze swoją dziewczyną, kupił bilet w jedną stronę do Paryża.

Sześć miesięcy spędzonych we Francji rozbudziło w nim pasję do nauki języków obcych. Po nauczeniu się języka francuskiego, kolejnymi językami były: portugalski, hiszpański, japoński, chiński, włoski i arabski.

W oparciu o swoje doświadczenia z nauką języków obcych Olly Richards podkreśla znaczenie regularnej, codziennej nauki. W jednym z wywiadów z nim mówi on o tym, że „nie ma to znaczenia, jak się uczysz, i jakich wymyślnych technik używasz, jeżeli nie robisz tego regularnie, jest to stratą czasu.”

Oprócz blogu, posiada on również stronę na Facebooku, kanał na YouTubie, oraz podcast. Opracował on również serię krótkich opowiadań w kilku językach obcych, dla osób uczących się tych języków. Są one dostępne w wersji na Kindle dla języka włoskiego „Italian Short Stories For Beginners„, języka hiszpańskiego „Spanish Short Stories For Beginners” oraz „Spanish Short Stories For Beginners Volume 2„, języka niemieckiego „German Short Stories For Beginners„, oraz dla języka angielskiego „English Short Stories For Intermediate Learners„.

 

Luca Lampariello, pochodzi z Włoch i jest on pasjonatem oraz tutorem języków obcych.

Na przestrzeni 20 lat nauczył się on 12 języków obcych. Poza językiem włoskim, który jest jego językiem ojczystym, są to: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, holenderski, szwedzki, portugalski, rosyjski, chiński, polski oraz japoński.

Na podstawie swoich doświadczeń Luca opracował własną metodę nauki języków obcych, której cztery główne komponenty to: słuchanie, czytanie, powtarzanie, tłumaczenie na język ojczysty, i z powrotem z języka ojczystego na język docelowy. (Więcej o jego metodzie można dowiedzieć się tutaj.)

Uważa on, że powinniśmy nie tyle studiować języki obce, co żyć nimi. Czyli po tym, jak zbudujemy mocne podstawy języka obcego, lub mówiąc jego słowami „utworzymy rdzeń językowy” naszego języka docelowego, powinniśmy cieszyć się życiem używając go, i w ten sposób pogłębiając naszą jego znajomość.

Więcej o Luce Lampariello i jego pracy można dowiedzieć się z jego strony The Polyglot Dream. Luca ma również swój kanał na YouTube. W ostatnim czasie ukazała się również w języku polskim jego książka: Luca Lampariello, Konrad Jerzak vel Dobosz, Jak uczyć się języków, Oficyna Wydawnicza RIVAIL.

 

Inni poligloci, warci wymienienia to:

Richard Simcott (Speaking Fluently), Alex Rawlings (RawLangs), John Fotheringham (Language Mastery), Simon Ager (Omniglot), Teddy Nee (Nee’s Language Blog), Lindsay Dow (Lindsay Does Languages), Bill Price (How To Languages), Josh Teeters (Language Geek), Noel van Vliet (Smart Language Learner), Nathalia Cianci Gishitomi (Polyglot Nerd), Donovan Nagel (The Mezzofanti Guild), Ellen Jovin (Words & Worlds of New York), Jan van der Aa (Language Boost), Gabriel Silva (Fluent ASAP), Conor Clyne (Language Tsar), Tetsu (Multilinguannaire).

 


Kategorie: Jak się uczyć Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *