, 3 kwietnia, 2017, brak komentarzy

Najnowsze aplikacje do nauki języka włoskiego

Aplikacje do nauki języka włoskiego są jednymi z najskuteczniejszych narzędzi, które możemy wykorzystać w naszej nauce tego języka.

Większość z nich wykorzystuje szereg najnowszych rozwiązań technologicznych i wyników badań nad działaniem ludzkiego mózgu.

Różne odmiany metod powtórek w interwałach są jednym z tego przykładów, w jaki sposób odkrycia w dziedzinie neurobiologii zostały wykorzystane w aplikacjach językowych.

Innymi zaletami używania aplikacji do nauki języka włoskiego jest wszechstronny dostęp do materiałów edukacyjnych. Ponieważ zazwyczaj nasz smartfon jest zawsze przy nas, w każdych okolicznościach będziemy mieli dostęp do naszego ulubionego kursu językowego.

Z aplikacjami łatwo również uczyć się prawidłowej wymowy słów w języku włoskim, poprzez słuchanie i powtarzania za programem. Zastosowane w niektórych aplikacjach systemy rozpoznawania mowy dodatkowo testują naszą wymowę słów.

Omówię teraz kilka aplikacji do nauki języka włoskiego, tych najnowszych i tych, które już wyrobiły swoją pozycję na rynku edukacyjnym.

 

SuperMemo

Aplikacją, od której chciałbym zacząć jest SuperMemo. SuperMemo ma w swojej ofercie świetny kurs do nauki języka włoskiego Włoski. Non c’è problema! Kurs ten jest dostępny dla trzech poziomów zaawansowania – podstawowego (A1-A2), średniego (B1) i zaawansowanego (B2-C1) – i może być używany w aplikacjach na Androida.

Super Memo wykorzystuje metodę „inteligentnych powtórek”, która polega na powtarzaniu materiału w odpowiednich odstępach czasowych. W założeniu twórców tej metody, powtórki są przewidywane w ten sposób, aby przerabiany materiał był powtarzany tuż przed jego zapomnieniem przez nas. Dzięki powtórkom w interwałach zapamiętywanie słów oraz fraz języka włoskiego staje się o wiele łatwiejsze.

Jeżeli chodzi o sam kurs Włoski. Non c’è problema! każdy z jego trzech części składa się z 12 obszernych lekcji. Nowe struktury językowe oraz słownictwo są wprowadzane w kontekście w formie tekstu lub dialogu. Jest to bardzo ważny element, który ma wpływa na efektywność przyswajania języka obcego przez nas.

Wielorakie ćwiczenia, którym towarzyszą objaśnienia gramatyczne są dodatkowymi elementami pomagającymi w utrwaleniu w pamięci przerabianego materiału.

Przy wykonywaniu ćwiczeń, jesteśmy pytani o ocenę tego, na ile znamy daną odpowiedź. W ten sposób dostarczamy programowi informacji o naszych postępach, pomagając mu dostosować naukę do naszych potrzeb.

Wszystkim tekstom towarzyszą nagrania audio wykonane przez native speakerów języka włoskiego. Jest to niezwykle istotne, gdyż słuchanie i powtarzanie za native speakerami prawidłowej wymowy słów oraz fraz powinno być pierwszym krokiem w nauce języka obcego.

Wbudowany w kurs komputerowy Trener wymowy, umożliwia nagranie własnej wypowiedzi, a następnie porównanie jej z wzorcowym nagraniem pod kątem intonacji i akcentu.

Aby otrzymać dostęp do kursu należy dokonać jego zakupu na stronie internetowej. Po pobraniu aplikacji SuperMemo na nasze urządzenie mobilne, będziemy mogli aktywować produkt, używając kodu, który otrzymamy wraz z zamówionym kursem.

Zachęcam do wypróbowania produktów Super Memo. Oprócz tego, że są one relatywnie tanie to generalnie są to dobre programy, z którymi możemy wiele nauczyć się.

 

Busuu

Busuu funkcjonuje na zasadzie portalu społecznościowego, który oprócz uczenia języka umożliwia również interakcję z innymi użytkownikami tej aplikacji.

Na Busuu mamy możliwość nauki języka włoskiego od poziomu początkującego do średnio zaawansowanego.

Materiał do nauki jest podzielony na lekcje, które z kolei podzielone są na różnego rodzaju sekcje, gdzie uczymy się nowych słówek przy wykorzystaniu elektronicznych fiszek, budowy zdań i zastosowania gramatyki. Utrwalamy poznawane informacje rozwiązując proste zadania wielokrotnego wyboru.

Społecznościowy aspekt tej aplikacji pozwala nam na nagranie własnych wypowiedzi i przesłanie ich do sprawdzenia przez native speakerów. Podobnie możemy zrobić z naszymi tekstami pisanymi, czyli poprosić osoby, dla których język włoski jest ich językiem ojczystym, o sprawdzenie ich poprawności.

Na Busuu istnieje również możliwość nawiązanie współpracy z innymi użytkownikami tej aplikacji w ramach tzw. wymiany językowej, gdzie oni pomagają nam w nauce ich języka, a my im w nauce naszego.

Dodatkową atrakcją na Busuu jest ogród językowy. Wraz z postępami w nauce zdobywamy różne owoce do naszego ogrodu, których wielkość odzwierciedla nasz progres.

Istnieje możliwość bezpłatnego korzystania z tej aplikacji. Jednakże, aby mieć dostęp do wszystkich opcji programu będziemy musieli kupić subskrypcję, która niestety nie jest zbyt tania.

Więcej na temat Busuu znajdziesz tutaj.

Aby pobrać aplikację przejdź do sklepu na twoim urządzeniu i poszukaj „Busuu” lub kliknij na jeden z tych linków: AndroidiOS.

 

Rosetta Stone

Aplikacją do nauki języka włoskiego, której nie można pominąć, jest Rosetta Stone. Produkty Rosetty Stone są dobrze znane na całym świecie i używane przez miliony użytkowników. Obecnie głównym produktem oferowanym przez tą firmę są kursy w abonamencie. Jednakże istnieje również możliwość zakupu kursu Rosetty Stone na aplikację mobilną. Chociaż wybierając kurs na aplikację mobilną nie będziemy mieli dostępu do wielu innych funkcji, które są dostępne w przypadku abonamentu, jak na przykład prywatnych lekcji z nauczycielem, to w tym przypadku cena kursu jest o wiele niższa.

Specyficzne dla Rosetty Stone jest to, że nie używa ona tłumaczeń na języki ojczyste. Tak więc ucząc się języka włoskiego z tą aplikacją, ani słowa ani frazy nie będą tłumaczone na język polski lub na jakikolwiek inny.

Słownictwa uczymy się na zasadzie skojarzeń słów z obrazami i dźwiękami. Frazy i konstrukcje gramatyczne są wprowadzane stopniowo w formie przykładów użycia.

Metoda, która jest stosowana w kursach Rosetty Stone ma na celu odwzorowanie naturalnego sposobu, w jakim uczyliśmy się naszego języka. Czyli, głównie przez interakcję z otaczającym nasz otoczeniem. Rosetta Stone próbuje stworzyć takie sztuczne ‘otoczenie’ na naszym smartfonie czy tablecie.

Rosetta Stone to profesjonalna aplikacja, z którą nauka jest prawdziwą przyjemnością. Zawdzięcza to dobrze wyglądającemu interfejsowi, wraz z jakościowymi grafikami i dźwiękami, i trenerem wymowy.

Jednakże jak już o tym powiedziałem, nie stosowanie tłumaczeń jest odejściem od tradycyjnej metody nauki, i może okazać się problematyczne dla niektórych osób.

Aby pobrać aplikację przejdź do sklepu na twoim urządzeniu i poszukaj „Rosetta Stone” lub lub skorzystaj z linków na tej stronie.

 

Memrise

Memrise jest aplikacją, z którą możemy uczyć się języka włoskiego za darmo. Na wstępnie warto wspomnieć o tym, że współtwórcą Memrise.com jest Ed Cooke, jeden ze światowych mistrzów pamięci i autor książki uczącej zapamiętywania o tytule „Remember, Remember: Learn the Stuff You Thought You Never Could„.

Memrise jest aplikacją wykorzystującą interaktywne fiszki w połączeniu z mnemotechnikami. W aplikacji tej jest zastosowana tzw. „adaptacyjna technologia nauczania”, która zasadniczo polega na powtórkach materiału w odpowiednio określonych przedziałach czasowych i testowaniu siebie.

Po pobraniu tej aplikacji, zalogowaniu się do niej i wybraniu języka, którym się posługujemy, pod kategorią „Kursy” znajdziemy najróżniejsze kursy do nauki języka włoskiego. Potrzebujemy wybrać kurs nas interesujący, i rozpocząć naukę.

Oprócz nauki za darmo aplikacja ta umożliwia również dostęp do wersji premium, która jest płatna i poszerzona o dodatkowe funkcje. W płatnej wersji premium będziemy mogli dodatkowo ćwiczyć rozumienie ze słuchu przy pomocy przykładów dźwiękowych i testów. Będziemy mieli również dostęp do spersonalizowanych sesji nauki, które w założeniu mają pomóc w szybszym opanowaniu trudnych słów języka obcego.

Chociaż z założenia program ten może być bardzo pomocny w nauce języka włoskiego, to w praktyce nie zawsze tak jest. Jednym z powodów tego jest jakość dostępnych tam kursów. Ze względu na to, że kursy w większości są tworzone przez użytkowników programu, nie zawsze są one takie, jakbyśmy mogli oczekiwać.

Aby pobrać aplikację przejdź do sklepu na twoim urządzeniu i poszukaj „Memrise” lub lub skorzystaj z linków na tej stronie.

 

LingQ

Następną aplikacją, którą możemy wykorzystać w nauce języka włoskiego jest LingQ.

Twórcą LingQ jest Steve Kaufmann, poliglota, który opanował dziesięć języków, jak sam twierdzi, używając metody zastosowanej w tej aplikacji.

Korzystając z LingQ możemy czytać różne teksty w języku włoskim, którym najczęściej towarzyszą nagrania wymowy, wykonane przez native speakerów.

Czytając, tworzymy ling-i, przypisując nieznanym nam słowom języka włoskiego ich właściwe znaczenie. Mamy możliwość skorzystania tutaj z sugestii wysuniętych przez program, lub sprawdzeniu znaczenia słowa w słowniku, i wpisaniu własnej odpowiedzi.

Słowa takie będą od teraz zaznaczone na żółto, i będą widoczne we wszystkich przyszłych lekcjach. Jeżeli natrafimy na jedno z takich słów w kolejnych tekstach, aby przypomnieć sobie jego znaczenie wystarczy, że najedziemy na nie kursorem, a program pokaże nam jego znaczenie.

Nauka z LingQ zasadniczo polega na czytaniu i słuchania lektora, oraz powtarzaniu poznanego słownictwa (ling-ów).

LingQ nie jest przeznaczony dla osób tylko zaczynających naukę języka obcego. Jednakże, jeżeli znasz już podstawy języka włoskiego, aplikacja ta pomoże ci uczynić dalsze kroki.

Dostęp do wszystkich opcji aplikacji wymaga wykupienia miesięcznego abonamentu. Jakkolwiek nawet przy bezpłatnym dostępie, możemy wiele skorzystać używając jej.

Więcej na temat LingQ znajdziesz tutaj. Aby pobrać aplikację przejdź do sklepu na twoim urządzeniu i poszukaj „LingQ” lub kliknij na jeden z tych linków: AndroidiOS.

 

Duolingo

Języka włoskiego możemy uczyć się bezpłatnie z Duolingo, pod warunkiem, że znamy trochę język angielski. Jak na razie włoski nie jest dostępny dla użytkowników języka polskiego.

Aplikacja ta stosuje pewne elementy typowe dla gier komputerowych, których celem jest motywowanie użytkowników do nauki i czynienia postępów.

Wśród wzorowanych na grach komputerowych elementów są takie rzeczy jak to, że materiał do nauki jest przedstawiony w formie kolejnych umiejętności do zdobycia.

Nasz progres w nauce jest widoczny na wskaźniku siły, który rośnie wraz z opanowywaniem przez nas nowego materiału.

Przerabiając kolejne lekcje zdobywamy punkty, a na zakończenie każdego z tematów otrzymujemy w nagrodę lingoty, które są czymś w rodzaju wirtualnych pieniędzy, za które możemy kupować różne dodatki w sklepie programu.

Przechodząc do materiału do nauki, każda lekcja składa się z kilku różnych zadań.

Po pierwsze, uczymy się znaczenia nowych słów na zasadzie tworzenia skojarzeń pomiędzy obrazami i dźwiękami. Klikając na obrazek przedstawiający jakieś słowo w języku włoskim słyszymy jego wymowę oraz widzimy jego pisownię.

Następnym krokiem jest przetłumaczenie słowa lub zdania z języka włoskiego na angielski.

Kolejnym krokiem jest podanie tłumaczenia słowa lub zdania z języka angielskiego na włoski.

Ostatnim zadaniem jest rozwiązywanie prostych ćwiczeń gramatycznych, gdzie wstawiamy lub wpisujemy brakujące słowa.

Duolingo jest aplikacją, którą warto przetestować. Posiada ona wiele innych zalet, między innymi przyjemny interfejs, łatwość dostępu na urządzeniach mobilnych. Lekcje są celowo zaprojektowane, jako dość krótkie, aby w ten sposób zwiększyć naszą efektywność przyswajania materiału.

Aby pobrać aplikację przejdź do sklepu na twoim urządzeniu i poszukaj „Duolingo” lub skorzystaj z linków na tej stronie.

 

Babbel

Języka włoskiego możemy się uczyć z Babbel, jeżeli znany jeden z listy tych języków obcych: angielski, niemiecki, francuski, portugalski, hiszpański lub szwedzki.

Babbel jest aplikacją, która funkcjonuje na podobnej zasadzie jak Duolingo. Tutaj również uczymy się języka obcego poprzez wykonywanie zadań wielokrotnego wyboru, wpisywanie brakujących słów oraz słuchanie i powtarzanie fraz.

Jeden z aspektów nauki, na który kładzie się tutaj duży nacisk to prawidłowa wymowa słów. Zastosowany jest tutaj system rozpoznawania mowy, który umożliwia natychmiastowe sprawdzanie poprawności wymawianych przez nas słów.

Program ten możemy wypróbować za darmo, lecz pełny dostęp do kursu jest płatny.

Więcej o Babel możesz dowiedzieć się tutaj. Aby pobrać aplikację przejdź do sklepu na twoim urządzeniu i poszukaj „Babbel” lub kliknij na jeden z tych linków: AndroidiOS.

 


Kategorie: Aplikacje do nauki języków Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *