, 22 marca, 2017, brak komentarzy

7 sposobów na to, jak szybko nauczyć się języka obcego

Na stronie Lifehack został opublikowany artykuł Eleny Prokopets, która pisze o swoich doświadczeniach z nauką języków obcych. W dalszej części tego artykułu przedstawię to, co ona ma dowiedzenia o tym, jak szybko nauczyć się języka obcego.

Elena dorastała w dwujęzycznej rodzinie, i zaczęła się uczyć trzeciego języka, w wieku trzech lat. W konsekwencji, gdy dorosła była ona w stanie posługiwać się biegle trzema językami.

Pisze ona o tym, że gdy była dzieckiem uczenie się i zapamiętywanie nowych słówek, oraz gramatyki, nie sprawiało jej żadnych trudności. Zawsze była jedną z najlepszych uczennic na lekcjach z języka obcego.

Gdy jako dorosła osoba zdecydowała się ona przeprowadzić do Francji, myślała że szybko nauczy się francuskiego, osiągając przyzwoity poziom biegłości w miesiąc lub dwa. Okazało się jednakże, że bardzo co do tego myliła się!

Nauka nowego języka w wieku dorosłym okazała się być dosyć trudna. Zapamiętanie gramatyki było ciężkie, a przyswojenie prawidłowej wymowy jeszcze gorsze!

Oto niektóre z porad, które zebrała ona ze swoich doświadczeń z nauką języków obcych.

 

  1. W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na zapamiętywaniu i uczeniu się brzmienia języka obcego

Gdy byliśmy dziećmi uczenie się nowego języka wydawało się znacznie łatwiejsze, niż gdy dorośliśmy. Jest tak, ponieważ dzieci posiadają zdolność do odróżniania wszystkich dźwięków we wszystkich językach i szybko je zapamiętują. Zdolność tą tracimy wraz z wiekiem. Na przykład, dorosłym Japończykom niezwykłą trudność sprawia odróżnianie dźwięków „l” i „r” w języku angielskim.

Czy istnieje jakiś sposób na odzyskanie tej zdolności do rozróżniania i zapamiętywania dźwięków w różnych językach? Nauka mówi, że tak. Przede wszystkim, w pierwszej kolejności, powinniśmy skupić się na powtarzaniu i praktykowaniu wymowy trudnych słów danego języka, zanim przejdziemy do nauki słownictwa i gramatyki.

Potrzebujemy, więc zainwestować czas na słuchanie języka i powtarzanie słów i fraz, tak jak są one wypowiadane.

Badania dowodzą, że dobrze jest również słuchać i starać się zrozumieć różne akcenty i głosy, jeśli chcemy opanować język szybciej.

 

  1. Warto używać metody spaced repetition, czyli powtórek w interwałach.

Metoda powtórek w interwałach pomoże nam zapamiętywać nowe słowa oraz frazy znacznie lepiej. Zasadniczo polega ona na regularnym powtarzaniu materiału, w odpowiednio zaplanowanych odstępach czasowych.

Początkowo owe ‘przedziały czasowe’ powinny być krótkie – na początku możemy potrzebować powrócić do danego słowa lub frazy kilka razy w czasie pierwszej sesji, oraz koniecznie następnego dnia. Jednakże, gdy już ono ‘utknie’ w naszej głowie, będziemy w stanie pamiętać je przez dni lub nawet tygodnie bez konieczności przypominania sobie.
Świetną i darmową aplikacją, która wykorzystuje tą metodę powtórek w interwałach jest Anki.

Anki jest programem, który umożliwia tworzenie elektronicznych fiszek, oraz organizuje ich naukę na bazie naszej zdolności opanowania materiału.

Przerabiając fiszki z programem Anki, za każdym razem określamy nasz poziom pamiętania danych słów, fraz czy zasad gramatycznych. W zależności od naszej samooceny, program wyznaczy czas, w którym ta sama karta pojawi się ponownie w naszej talii kart do przerobienia na dany dzień. Czym lepiej pamiętamy dane informacje, tym później i rzadziej program je wywoła, i czym gorzej je pamiętamy, tym wcześniej i częściej one powrócą.

W ten sposób, dzięki programowi Anki, regularnie powtarzamy materiał, który przerabiamy, we właściwych odstępach czasowych, co jest jednym z podstawowych gwarantów sukcesu w zapamiętywaniu. [1]

 

  1. Spróbuj wybiegu „uszczyp siebie”

Technika ta została wprowadzona przez Maneesh Sethi, podróżnika, który jako dorosła osoba opanował cztery języki obce. Jego podejście opiera się na fakcie, że „negatywny bodziec ogromnie zwiększa samodoskonalenie się.”

Według badań przeprowadzonych przez Department of Psychology i Center for Neural Sciences na Uniwersytecie Nowego Jorku, okazało się, że reakcja twojego organizmu na zagrożenie poprawia pamięć. Przeprowadzili oni szereg eksperymentów, w których wykorzystywali lekkie porażenie prądem elektrycznym w przypadku podania niepoprawnej odpowiedzi.

Elena wyjaśnia, jak można to wykorzystać w nauce języków obcych?

– Przygotuj zestaw flash cards (fiszek) ze słownictwem do zapamiętywania lub zasadami gramatyki.
– Potrenuj uszczypnięcie siebie. Powinno to być na tylne silne, aby aktywować reakcję twojego organizmu na zagrożenie.
– Przejrzyj zestaw swoich fiszek, lecz nie szczyp się na tym etapie.
– Powtórz naukę tego samego zestawu kart, tym razem dodając uszczypnięcie przy każdym nowym słowie lub regule gramatycznej do zapamiętania.
– W ciągu następnych sesji powtórkowych, uszczyp się tylko wtedy, gdy nie będziesz czegoś pamiętał.

 

  1. Warto uczyć się przed zaśnięciem

Jedną z ogromnych zalet snu jest to, że pozwala nam oczyścić naszą aktywną pamięć operacyjną, tym samym wzmacniając naszą zdolność uczenia się. Studiowanie wieczorem przed zaśnięciem lub ucięcie sobie krótkiej drzemki po zakończeniu nauki, powoduje przeniesie wszystkich informacji, których się wcześniej uczyliśmy, do pamięci długotrwałej naszego mózgu.

Gdy to, czego się uczyliśmy, dostanie się tam, jest bezpiecznie przechowywane przez dłuższy czas.

Zastosowanie przy tym metody powtórek w interwałach (spaced repetition), pomoże nam poprawić połączenie pomiędzy krótko- i długotrwałą pamięcią, co oznacza, że będziemy w stanie zapamiętać wszystko szybciej i dokładniej.

 

  1. Należy studiować treść, a nie język

Według wyników badań opublikowanych w Cambridge Journal, okazało się, że studenci, którzy studiowali inny przedmiot w języku obcym, zamiast uczenia się na lekcjach samego języka, uzyskali lepsze wyniki w testach ze zrozumienia ze słuchu i byli bardziej zmotywowani do nauki. Jednak uczniowie na tradycyjnych lekcjach z języka uzyskali lepsze wyniki na testach z czytania i pisania, co oznacza, że oba podejścia mają najwyraźniej pewne zalety.

To, co radzi Elena, to starać się włączyć do naszej nauki języka obcego, treści na tematy nasz interesujące, aby poprawić nasze rozumienie języka. Powinniśmy czytać artykuły w Internecie, oglądać filmy lub słuchać podcastów na tematy, które nas interesują.

 

  1. Mieszaj stare i nowe słowa

Nasz mózg zawsze chce czegoś nowego, ale nauka wielu nowych słów naraz może być przytłaczająca. Dlatego też, aby pamiętać nowe koncepcje, należy wymieszać je ze starymi, znanymi już tobie informacjami.

Na przykład, możesz spróbować czytać książki dla dzieci, które dobrze znasz, w języku obcym. Język tekstu nie powinien być zbyt skomplikowany, a to, że znasz o czym one mówią, pomoże ci w ich zrozumieniu w języku obcym, pomimo tego, że możesz nie rozumieć wszystkich słów.

 

  1. Ucz się w krótkich sprintach

Uczenie się języka obcego wymaga poświęcenia czasu na naukę i regularnego studiowania materiału.

Bardzo często dużym problemem dla wielu osób jest brak czasu, ze względu na wielość codziennych obowiązków, które mamy.

W konsekwencji odkładanie nauki na inny dzień, lub zamiast regularnego uczenia się, przerabianie dużej ilości materiału raz w tygodniu, na przykład w weekend, jest czymś powszechnym.

Problem z tym, że ten sposób uczenia się nie jest zbyt wydajny. O wiele bardziej skuteczna jest nauka w krótkich sprintach, lecz każdego dnia.

Ponieważ nasz mózg ma ograniczoną pojemność przyswajania informacji, próbując uczyć się godzinami, dojdziemy do jego limitu dość szybko.

Regularna nauka w krótkich sprintach, przy wykorzystaniu metody spaced repetition, czyli powtórek w interwałach, pozMam nadzieję, że rady przedstawione przez Elenę okażą się pomocne.woli nam uzyskać znacznie najlepsze rezultaty.
Mam nadzieję, że rady przedstawione przez Elenę okażą się pomocne dla nas w tym, jak szybko nauczyć się języka obcego.

 

Przypisy:

[1] Więcej o tym, jak uczyć się z programem Anki piszę w artykule „W jaki sposób uczyć się języków obcych szybko i efektywnie oraz bez wydawania pieniędzy na drogie kursy i programy językowe?

Opracowano na podstawie artykułu “7 Ways To Learn a Foreign Language Faster (That Are Backed by Science)”, który został opublikowany przez Lifehack.

 


Kategorie: Jak się uczyć Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *