, 18 marca, 2019, brak komentarzy

Ile słów musimy znać, aby mówić w języku angielskim

Pytanie o to, ile słów musimy znać, aby mówić w języku angielskim, wciąż powraca na blogach i forach internetowych.

W tym artykule chcę podjąć się próby odpowiedzi na to pytanie, odwołują się do opinii niektórych ekspertów oraz moich własnych doświadczeń.

 

Oczywiście samo to pytanie jest dość podchwytliwe. Ponieważ już po wyuczeniu się kilku fraz moglibyśmy powiedzieć o mówieniu w języku angielskim. Jednakże nie o to nam chodzi.  To, co mamy na myśli to umiejętność porozumiewania się w języku angielskim z drugimi jego użytkownikami.

Jednakże ‘porozumiewanie się w języku obcym’ może odbywać się na różnym poziomie zaawansowania.  Wcale nie musimy znać wiele słów, aby być w stanie odbyć prostą rozmowę. Problem tutaj może być zrozumienie naszego rozmówcy, jeżeli będzie on używał bardziej zaawansowanego słownictwa, lub słów, których nie znamy. Tak, więc ograniczony zasób słownictwa, może stanowić większy problem w zrozumieniu języka obcego, niż w zdolności przekazania tego, co mamy na myśli. (Do tej kwestii powrócę poniżej.)

 

Poziom znajomości języka

Wracając do naszego pytania o to, ile słów musimy znać, aby mówić w języku angielskim, najpierw potrzebujemy określić, jaki poziom znajomości języka angielskiego mamy na myśli.

Najlepiej w tym wypadku odwołać się do klasyfikacji zaawansowania w języku obcym opracowanej przez Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (w jęz. ang. Common European Framework of Reference for Languages).

Według przyjętej przez nich klasyfikacji rozróżnia się sześć poziomów biegłości w języku obcym:

A1 – początkujący,

A2 – niższy średnio zaawansowany,

B1 – średnio zaawansowany,

B2 – wyższy średnio zaawansowany,

C1 – zaawansowany,

C2 – profesjonalny.

 

Jeżeli chcemy być biegli, czyli fluent w języku angielskim, potrzebujemy dość do poziomu B2. Osiągając ten poziom będziemy w stanie porozumiewać się w języku obcym na tyle płynnie i spontanicznie, by móc prowadzić normalną rozmowę po angielsku, nie powodując przy tym napięcia u którejkolwiek ze stron.

Klasyfikacja ta jest o tyle wygodna, że pokazuje nam nasz obecny poziom, oraz szczeble, które potrzebujemy osiągnąć, jeżeli naszym celem jest prawdziwe opanowanie języka angielskiego.

Poza tym, co jest ważne, według tej klasyfikacji są podzielone materiały językowe. Możemy kupić materiały do nauki języka dla poziomu A1, ale również takie, które są dla poziomu C1.  Wiele całościowych kursów jest podzielonych na części od A1 do C1.

Znając swój poziom zaawansowania możemy dobrać kurs odpowiedni dla nas, na dany czas.

 

Ile słów musimy znać

Mając już określone różne poziomy zaawansowania, potrzebujemy teraz powiedzieć o liczbie słów wymaganej dla każdego z nich. Jeden z przyjmowanych podziałów wygląda następująco: [1]

A1 – 500 słów

A2 – 1000 słów

B1 – 2000 słów

B2 – 4000 słów

C1 – 8000 słów

C2 – 16000 słów

 

Więc, ile słów musimy znać, aby mówić w języku angielskim?

Jeżeli zaczynamy naukę języka angielskiego od podstaw, zamierzonym minimum powinno dla nas być najważniejsze 1000 słów, czyli poziom A2. Jak twierdzą eksperci, te pierwsze 1000 słów powinno pozwolić nam na zrozumienie prawie 80% języka w prostych rozmowach i w typowych sytuacjach.

Jednakże w żadnym wypadku nie rekomenduję uczenia się samych słów. Słów musimy uczyć się w kontekście pełnych wypowiedzi. Więc najlepiej kupić materiały językowe dla naszego poziomu zaawansowania, czy to będzie jakiś samouczek, program na komputer, czy aplikacja językowa, i uczyć się z nimi.

 

Warto nie zatrzymywać się na 1000 słowach. Aby móc w miarę swobodnie posługiwać się językiem angielskim, warto dążyć do poznania co najmniej 3000 słów.

Według ekspertów znajomość głównych 3000 słów pozwala na zrozumienie 95% większości niespecjalistycznych tekstów.

 

Zanim zakończę ten temat, jest jeszcze jedna rzecz o której trzeba powiedzieć, a mianowicie o różnicy pomiędzy słownictwem aktywnym i pasywnym.

 

Słownictwo aktywne i pasywne

Jak wiemy istnieje różnica pomiędzy aktywną i pasywną znajomością słownictwa języka obcego.

Słów, które znamy pasywnie jest o wiele więcej, niż tych, których znamy aktywnie.

Aktywna znajomość odnosi się do słów, których jesteśmy w stanie używać w mowie i piśnie.

Pasywna znajomość natomiast wiąże się ze zrozumieniem znaczenia słów w kontekście, ale nie gwarantuje tego, że będziemy mogli ich użyć, gdy tego potrzebujemy.

Przeniesienie słowa ze zbioru słów pasywnych do aktywnych najczęściej dzieje się albo poprzez powtarzający się kontakt z jakimś słowem, albo poprzez podjęcie kroków do jego zapamiętania.

Oczywiście nie musimy dążyć do zrozumienia wszystkich słów w języku angielskim w stopniu aktywnym.

Pasywna znajomość jest niezwykle istotna do rozumienia języka obcego. Czym więcej słów będziemy znać, czy to w stopniu aktywnym czy pasywnym, tym więcej treści będziemy rozumieć w języku obcym.

A pamiętajmy, że komunikacja wymaga zarówno umiejętności mówienia, jak i rozumienia drugiej osoby.

 

Wracając do mówienia w języku angielskim, ważne jest to, że liczba słów, które potrzebujemy znać w stopniu aktywnym, wcale nie musi być bardzo duża. Ważna jest znajomość słów, których aktualnie potrzebujemy.

Czyli wiele zależy od tego, do czego jest nam potrzebna znajomość języka obcego.  Inny zakres słownictwa będzie nam potrzebny, jeżeli myślimy o wyjeździe do pracy za granicę, a inny, jeżeli chcemy studiować za granicą.

Wracając ponownie do naszego pytania o to, ile słów musimy znać, aby mówić w języku angielskim, widzimy, że nie tylko ilość słów jest ważna, ale również to, jakie są to słowa.

Mając określony cel naszej nauki, możemy się skupić na słownictwie tematycznie z nim związanym. Oczywiście, przy nauce języka od zera, zaczynamy najpierw od opanowania ogólnych podstaw języka angielskiego.

 

Wnioski

Artykuł ten kończę uwagą, że nie ma jednolitej odpowiedzi na pytanie o to, ile słów musimy znać, aby mówić w języku angielskim. Chociaż nie ma jednolitej odpowiedzi, to mimo wszystko nie pozostajemy bez wartościowych wskazówek.

 

Przypisy

[1] How Many Words You Should Know For Every Language Level

Zachęcam również do zapoznania się z moim artykułem: „Dziesięć sposobów nauki słówek języka obcego„.
 


Kategorie: Efektywna naukaJak się uczyć Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *