, 2 stycznia, 2020, 2 komentarze

Najlepsze programy do nauki języka angielskiego

Jak zaznaczyliśmy w tytule tego artykułu, omówimy tutaj najlepsze programy do nauki języka angielskiego.

Język angielski jest najczęściej studiowanym językiem obcym zarówno w Polsce, jak i innych nie anglojęzycznych krajach na świecie. Znajomość tego języka staje się coraz bardziej nieodzowna w dzisiejszych czasach.

Angielski praktycznie zdominował świat biznesu, polityki, Internet, i wiele innych dziedzin. Znajomość języka angielskiego niewątpliwie otwiera możliwość komunikowania się z ludźmi praktycznie na całym świecie.

Wraz z tym, gdy model nauczania języków obcych w szkole jest coraz częściej krytykowany, jako nieprzynoszący oczekiwanych rezultatów, coraz bardziej popularna staje się samodzielna nauka w domu.

W raz w rozwojem technologii i Internetu, powstały niezliczone możliwości samodzielnej nauki, począwszy od wykorzystania przeróżnych programów komputerowych, do aplikacji mobilnych do wymiany językowej przez Internet.

Programy do nauki języka angielskiego są jedną z tych rzeczy, które mogą wspomóc naszą naukę tego języka. Wiele z nich wykorzystuje szereg rozwiązań technologicznych i naukowych, które zwiększają efektywność zapamiętywania słów i fraz języka obcego.

Podobnie uczenie się prawidłowej wymowy staje się znacznie łatwiejsze, niż to miało miejsce przy wykorzystywaniu tradycyjnej nauki z podręcznikiem i płytami CD.

Tyle tytułem wstępu, a teraz przejdziemy do omówienia tego, jakie naszym zdaniem są, najlepsze programy do nauki języka angielskiego.

 

Duolingo

Duolingo został uznany za najlepszy program do nauki języków obcych w 2013 roku, zarówno przez Google, jak i Apple. Program ten wygrał Best Education Startup na Crunchies w 2014 roku, a w roku 2015 zdobył nagrodę w kategorii Play & Learning, przyznawaną przez Design to Improve Life.

Na Duolingo mamy możliwość darmowej nauki języka angielskiego z polskiego, od poziomu początkującego do średniozaawansowanego.

W programie tym, zostały wykorzystane pewne elementy typowe dla gier komputerowych, których celem jest motywowanie użytkowników do nauki i czynienia postępów.

Wśród tych, wzorowanych na grach komputerowych, są takie rzeczy jak to, że materiał do nauki jest przedstawiony w formie kolejnych umiejętności do zdobycia (drzewko).

Przerabiając kolejne lekcje zdobywamy punkty, a na zakończenie każdego z tematów otrzymujemy w nagrodę wirtualne monety lub klejnoty, za które możemy kupować różne dodatki w sklepie programu.

Dodatkowo program wyświetla nasz stopień zaawansowania w nauce, oraz rejestruje liczbę dni, jaką spędziliśmy ucząc się języka.

Jeszcze jedną rzeczą, typową dla gier,  jest rywalizacja pomiędzy użytkownikami przerabiającymi kurs, o wysokie miejsce w tabeli.

Języka angielskiego na Duolingo możemy uczyć się od podstaw, lub zdać test poziomujący, który pomoże nam określić nasz aktualny poziom.

Każda lekcja składa się z kilku różnych zadań.

– Najpierw, uczymy się znaczenia nowych słów, na zasadzie tworzenia skojarzeń pomiędzy obrazami i dźwiękami. Klikając na obrazek, przedstawiający jakieś słowo w języku angielskim, słyszymy jego wymowę oraz widzimy jego pisownię.

– Następnym krokiem jest przetłumaczenie słowa lub zdania z języka angielskiego na polski.

– Kolejnym krokiem jest podanie tłumaczenia słowa lub zdania z języka polskiego na angielski.

– Ostatnim zadaniem jest rozwiązywanie prostych ćwiczeń gramatycznych, gdzie wstawiamy lub wpisujemy brakujące słowa.

Gramatyka jest wprowadzana stopniowo wraz z przerabianiem materiału. (Dodatkowo, u góry strony z lekcją, pod odnośnikiem „Wskazówki i notatki”, możemy znaleźć bardziej szczegółowe wyjaśnienia gramatyczne.)

Duolingo jest programem, który warto przetestować. Posiada on wiele innych zalet, między innymi przyjemny interfejs, łatwość dostępu na urządzeniach mobilnych. Lekcje są celowo zaprojektowane, jako dość krótkie, aby w ten sposób zwiększyć naszą efektywność przyswajania materiału.

Więcej na temat Duolingo znajdziesz tutaj.

Z Duolingo można korzystać na stronie internetowej lub jako aplikacji, którą można pobrać na Apple store, Google Play

 

Super Memo

Super Memo. Podstawową ich zaletą jest to, że są relatywnie tanie. Pomijając kwestię ceny, są to generalnie dobre programy, z którymi możemy wiele nauczyć się.

Super Memo wykorzystuje metodę „inteligentnych powtórek”, która polega na powtarzaniu materiału w odpowiednich odstępach czasowych. W założeniu twórców tej metody, powtórki są przewidywane w ten sposób, aby przerabiany materiał był powtarzany tuż przed jego zapomnieniem przez nas.

Interfejs programu jest czytelny i przyjazny oraz łatwy w użyciu.

Wszystkim tekstom towarzyszą nagrania audio wykonane przez native speakerów języka angielskiego. Co jest niezwykle istotne, gdyż słuchanie i powtarzanie za native speakerami prawidłowej wymowy słów oraz fraz powinno być pierwszym krokiem w nauce języka obcego.

Wiele z programów oferowanych przez Super Memo może być używane na urządzeniach mobilnych działających na Androidzie. Opcja to jest dosyć wygodna i zapewnia nam wszechstronny dostęp do naszego programu, niezależnie od miejsca naszego przebywania.

Jedyną wadą, którą znalazłem jest to, że często kontekst graficzny nie odpowiada treści. Czyli to, że obrazki pojawiające się w tle często nie mają nic wspólnego z treścią materiału.

Pomimo tej ujemnej cechy uważam, że produkty Super Memo są warte zakupu.

Super Memo oferuje m.in. te programy do nauki języka angielskiego:

Angielski. No problem! Wszystkie poziomy A1-C1

Jest to kompleksowy kurs języka angielskiego, w wersji na komputer oraz Androida i iOS, dzięki któremu możesz nauczyć się języka angielskiego od poziomu podstawowego (A1-A2), poprzez średnio zaawansowany (B1-B2), aż do zaawansowanego (C1).

Olive Green: Wszystkie poziomy

Olive Green jest pierwszmy na świecie kursem językowy z filmem interaktywnym. Przerabiając ten kurs, sam decydujesz o przebiegu akcji filmu, a przy okazji grasz w gry zręcznościowe i rozwiązujesz ćwiczenia językowe. Jest on dostępny w wersji na komputer oraz Androida i iOS.

Cambridge English: First

Warto również polecić ten kurs, Cambridge English: First, który przygotowuje do egzaminu FCE.

Na stronę Super Memo możesz przejść tutaj, lub pobrać aplikację na Apple store, Google Play, Windows.

 

Babbel

Babbel jest programem, który nie trzeba przedstawiać. Ma on wielu swoich użytkowników na całym świecie. Osoby polskojęzycznych z Babbel mogą uczyć się, przynajmniej jak na razie, języka angielskiego i niemieckiego.

Jeżeli chodzi o kurs języka angielskiego jest on dostępny na trzech poziomach zaawansowania: od podstawowego, przez średniozaawansowany, do zaawansowanego. Przy tym Babbel oferuje również różne kursy specjalistyczne dla języka angielskiego, takie jak: Business English, gdzie uczymy się pisać biznesowe e-maile, rozmawiać z klientami, prowadzić spotkania biznesowe, itd., czy Angielski Zawodowy, dla osób które myślą o pracy zagranicą i chcą poznać słownictwo specyficzne dla określonych zawodów.

Tyle tytułem wstępu. Powiedzmy teraz kilka słów o metodzie stosowanej przez Babbel.

Metodę stosowaną przez Babbel można opisac w trzech punktach:

– Interaktywne dialogi

Nauka z Babbel w dużej mierze polega na praktykowaniu użycia nowo poznanych słów w kontekście dialogów.

Właśnie te dialogi, które bazują na codziennych sytuacjach życiowych, mają za zadanie umożliwić nam zanurzenie się w języku, i przyzwyczaić nas do komunikowania się w języku angielskim od samego początku.

Dialog te są interaktywne w tym sensie, że wymagają naszego aktywnego udziału poprzez wstawianie lub wpisywanie słów.

– Funkcja rozpoznawania mowy

Dzięki tej funkcji możemy ćwiczyć naszą wymowę słów i fraz w języku angielskim. Natychmiastowa weryfikacja naszej wymowy ma zagwarantować, że będziemy mówić podobnie do native speakerów.

– Inteligentne powtórki

Babbel podobnie jak większość nowych programów do nauki języków, używa „spaced repetition”, czyli powtórek w interwałach.

Ogólnie możemy powiedzieć, że Babbel jest dość przyjemnym programem w użyciu. Ładne, kolorowe, zdjęcia wspomagają zapamiętywanie nowych słów, nagrania wymowy są dobrej jakości, a różnego rodzaju testy sprawiają że nauka nie jest nudna.

Program ten możemy wypróbować bezpłatnie. Część lekcji jest dostępna do bezpłatnego użycia, a pozostałe wymagają wykupienia subskrypcji.

Z Babbel można korzystać na stronie internetowej lub jako aplikacji, którą można pobrać na Apple store, Google Play.

 

Rosetta Stone

Rosetta Stone jest programem, który jest dobrze znany na całym świecie, przez osoby uczące się języków.

Według twórców tego programu, metoda która jest stosowana w kursach Rosetty Stone ma na celu odwzorowanie naturalnego sposobu, w jakim uczyliśmy się naszego języka ojczystego. Czyli, głównie przez interakcję z otaczającym nasz otoczeniem. Rosetta Stone próbuje stworzyć takie sztuczne ‘otoczenie’ na naszym komputerze czy tablecie.

Z Rosettą Stone języka angielskiego uczymy się bez używania języka polskiego. Ani słowa ani frazy nie są tłumaczone na język polski ani na jakikolwiek inny język. (To powoli zaczyna się zmieniać, i przy nauce niektórych języków są już tłumaczenia, które są dostępne w formie podpowiedzi, do których możemy się odnieść w przypadku trudności w zrozumieniu czegoś.)

Słownictwa tutaj uczymy się na zasadzie skojarzeń słów z obrazami i dźwiękami. Natomiast gramatyki uczymy się z kontekstu prezentowanych zdań.

Mamy również możliwość ćwiczenia wymowy przy użyciu mikrofonu, której poprawność jest oceniana przez program.

Pełny kurs składa się z pięciu części. Rozpoczynamy od poziomu dla początkujących i kontynuujemy naukę do poziomu dla średniozaawansowanych. Tym samym jest to świetny program dla tych, którzy chcą się uczyć języka angielskiego od podstaw.

Rosetta Stone wprowadziła również sesje z tutorem, na których można praktykować rozmowę w języku angielskim online, w kilku osobowych grupach. W przypadku subskrypcji online, sesje z tutorem są w liczone w cenę miesięcznej opłaty za kurs.

Ogólnie mówiąc, Rosetta Stone jest profesjonalnym programem, z którym nauka jest prawdziwą przyjemnością.

Jednakże problemem dla niektórych osób może być to, że używa się tam, przynajmniej na razie, języka polskiego.

Więcej na temat programu do nauki języka angielskiego Rosetta Stone znajdziesz tutaj. Przed zakupem produktu można bezpłatnie wypróbować wersję demo.

Kurs jest dostępny zarówno w wersji do pobrania, oraz jako subskrypcja online. Możliwe jest również pobranie aplikacji Rosetty Stone na urządzenia mobilne (jest to najtańsza opcja!): Apple storeGoogle Play, Amazon.

 

Busuu

Busuu funkcjonuje na zasadzie portalu społecznościowego, który umożliwia to, aby jego użytkownicy pomagali sobie nawzajem w nauce języków obcych.

Na Busuu mamy możliwość nauki języka angielskiego na poziomach: początkujący A1, początkujący A2, średnio zaawansowany B1, średnio zaawansowany B2. Dodatkowo Busuu oferuje kurs podróżniczy i kurs języka w biznesie.

Po ukończeniu każdego z poziomów istnieje możliwość zdobycia oficjalnego certyfikaty znajomości języka od McGraw.

Poszczególnym lekcjom towarzyszą dodatkowe funkcje, wśród których możemy wymienić te:

– Słownictwo – uczymy się nowych słówek przy wykorzystaniu elektronicznych fiszek;

– Zapamiętaj – powtarzamy i przypomnamy sobie nowe słowa;

– Dialog – słuchamy rozmowy i uczymy się używać słów w kontekście;

– Konwersacje – uzupełniamy ćwiczenia, udzielając pisemnej lub ustnej odpowiedzi, i otrzymujemy poprawki od rodzimych użytkowników języka;

– Poznaj podstawy – poznajemy najważniejsze pojęcia gramatyczne;

– Zgłębianie gramatyki – pogłębiamy i utrwalamy naszą znajomość zasad gramatycznych;

– Testy – mamy możliwość sprawdzenia naszego dotychczasowego postępu w nauce;

– Nagrania głosowe – mamy możliwość nagrania własnych wypowiedzi i przesłania do sprawdzenia przez rodzimych użytkowników języka;

– Pisanie – praktykujemy pisanie i przesyłamy to do sprawdzenia przez innych użytkowników;

– Wideo – uczymy się z wykorzystaniem interaktywnych filmów.

Dodatkową atrakcją na Busuu jest ogród językowy. Wraz z postępami w nauce zdobywamy różne owoce do naszego ogrodu, których wielkość odzwierciedla nasz progres.

Na Busuu istnieje również możliwość dodania do grona przyjaciół osób posługujących się językiem angielskim, oraz nawiązanie współpracy w ramach tzw. wymiany językowej, gdzie oni pomagają nam w nauce ich języka, a my im w nauce naszego.

Busuu jest ciekawym portalem do nauki języków obcych, który umożliwia interakcję z innymi użytkownikami programu. Jednakże dostęp do wszystkich opcji programu wymaga wykupienia subskrypcji, której cena jest umiarkowana. Więcej na temat Busuu znajdziesz tutaj.

Z Busuu można korzystać na stronie internetowej lub jako aplikacji, którą można pobrać na Apple storeGoogle Play

 

Memrise.

Memrise jest programem wykorzystującym interaktywne fiszki w połączeniu z mnemotechnikami.

Kursy dostępne na Memrise można podzielić na dwie kategorie: oficjalne kursy, tworzone przez Memrise, które są płatne, oraz bezpłatne kursy użytkowników. Kursy bezpłatne to te, które są oznaczone, jako „Autor: Decks”. (Aby korzystać z kursów bezpłatnych w aplikacji Memrise, musimy je wcześniej dodać do naszych materiałów do nauki na stronie internetowej.)

Jeżeli chodzi o oficjalne kursy Memrise dla języka angielskiego, to na dzień dzisiejszy jest tam dostępnych siedem części kursu „Angielski”.

Według Memrise uczą oni wyłącznie przydatnych, potocznych słów i zwrotów, które umożliwią prowadzenie prawdziwych rozmów z prawdziwymi ludźmi.

Nowością z ich kursach są krótkie filmiki, w których natywni użytkownicy języka angielskiego, wypowiadają słowa oraz frazy.

Oferują oni szeroki wybór interaktywnych gier do nauki i ćwiczenia słówek, takich jak: Szybka Powtórka, Rozumienie ze Słuchu, Trudne Słowa, Klasyczna Powtórka, i inne.

Trener wymowy, pozwala na nagrywanie naszych wypowiedzi i porównywani ich z wymową native speakerów.

Przy nowych słówkach oraz frazach pojawia się coś takiego jak „Pomóż mi zapamiętać”. Znajdują się tam tzn. memy, czyli oparte na mnemotechnikach ‘podpowiedzi’, pomagające w zapamiętaniu słów. Jednakże nie zawsze są one dostępne, w takich sytuacjach możemy dodać własnego mema.

Aby mieć dostęp do wszystkich kursów i opcji na Memrise, będziemy potrzebować kupić subskrypcję.

Z Memrise można korzystać na stronie internetowej lub jako aplikacji, którą można pobrać na Apple store, Google Play.

 

LingQ

Twórcą LingQ jest poliglota Steve Kaufmann, który posługuje się 16 językami. LingQ jest niejako owocem zebranych przez niego doświadczeń z nauką języków obcych.

Korzystając z LingQ możemy czytać teksty w języku angielskim, którym najczęściej towarzyszą nagrania audio wykonane przez native speakerów. Tego typu rozwiązanie jest bardzo dobre, gdyż umożliwia nam nie tyko praktykowanie czytania w języku angielskim, lecz również naukę prawidłowej wymowy słów i fraz w tym języku.

Następną rzeczą ważną w nauce języka obcego są regularne powtórki nowych poznanych słów. W programie tym jest to rozwiązane poprzez możliwość tworzenia tzw. ling-ów. Ling-i tworzymy w ten sposób, że napotykając w tekście nieznane nam jeszcze słowo, sprawdzamy jego możliwe znaczenia i wybieramy to, które w danym kontekście jest według nas najtrafniejsze. Przy wyborze znaczenia danego słowa możemy skorzystać z sugestii wysuniętych przez program, lub sprawdzić jego znaczenie w słowniku, i wpisać jego właściwe znaczenie.

Słowa takie będą od teraz zaznaczone na żółto, i będą widoczne we wszystkich przyszłych lekcjach. Jeżeli natrafimy na jedno z takich słów w kolejnych tekstach, aby przypomnieć sobie jego znaczenie wystarczy, że najedziemy na nie kursorem, a program nam je pokaże.

Nauka z LingQ zasadniczo polega na czytaniu i słuchania lektora, oraz powtarzaniu poznanego słownictwa, czyli utworzonych przez nas ling-ów.

Chociaż LingQ nie jest zasadniczo przeznaczony dla osób, które nie miały żadnego kontaktu z językiem angielskim, to mimo wszystko można tu znaleźć teksty od poziomu początkującego do zaawansowanego.

Dostęp do wszystkich funkcji oferowanych przez ten program wymaga wykupienia miesięcznego abonamentu. Jakkolwiek nawet przy bezpłatnym dostępie, możemy wiele skorzystać używając tego programu. Osobiście zachęcam do używania tego programu. Więcej na temat LingQ jest powiedziane tutaj.

Z LingQ można korzystać na stronie internetowej lub jako aplikacji, którą można pobrać na Apple store, Google Play.

 

Glossika

Glossika to nie tylko program do nauki języka angielskiego i wielu innych języków, ale również unikalna metoda nauki.

Celem ich metody jest odwzorowanie tego, co robiliśmy ucząc się naszego języka ojczystego, czyli słuchania i powtarzania słów i fragmentów wypowiedzi.

Tym samym, na Glossika słuchamy i powtarzamy niewielkie porcje materiału, które są przedstawiane nam wielokrotnie, w odstępach czasowych określonych przez algorytm.

Wszystko to ma na celu stworzenie tego, co w języku angielskim nazywa się exposure, czyli stałego, dziennego kontaktu z językiem.

Nauka z tym programem zasadniczo wygląda w ten sposób, że na ekranie przedstawiane są nam równocześnie dwa zdania. Jedno z nich jest w naszym języku ojczystym, a drugie w języku obcym. Oba te zdania posiadają to samo znaczenie. Program najpierw odtwarza wymowę zdania w naszym języku ojczystym, a następnie robi to samo z jego odpowiednikiem w języku obcym. Po kilku sekundach, pojawia się następna para, a później następna, i tak dalej.

Nasze zadanie polega na powtarzaniu za lektorem wypowiedzi w języku obcym.

W metodzie tej nie uczymy się niczego na pamięć. Proces zapamiętywania języka odbywa się po prostu poprzez wielokrotne słuchanie i powtarzanie. A dokładniej mówiąc, słuchanie i powtarzanie rozłożone w czasie. Zamiast uczenia się na pamięć, w Glossice wierzy się w ogromną ilość praktyki.

Glossika umożliwia darmowy dostęp do jej kursów przez pierwszy miesiąc. Wystarczy to, że zarejestrujemy się. Korzystanie z programu w następnych miesiącach będzie wymagać wykupienia subskrypcji online. Więcej na temat Glossiki piszemy pod tym linkiem.

Z Glossiki można korzystać na ich stronie internetowej.

 

eTutor

eTutor, podobnie jak to robi inna platforma, a mianowicie Babbel, obiecuje rezultaty w nauce języka angielskiego przez 15 minut dziennie.

Platforma ta umożliwia dostęp do ponad 800 lekcji, na wszystkich poziomach zaawansowania (od A1 do C2), oraz setek dialogów z nagraniami native speakerów.

Tutaj także jest zastosowany system inteligentnych powtórek, mający na celu usprawnić zapamiętywanie materiału, który będziemy przerabiać.

Inną pomocą w przyswajaniu nowego oraz utrwalaniu wcześniej poznanego słownictwa są różne gry językowe.

Do nauki jesteśmy motywowani zdobywaniem monet, kolekcjonowaniem osiągnięć i braniem udziału w różnych wyzwaniach.

Istnieje możliwość darmowego wypróbowania tego programu. Poza okresem próbnym, aby dalej z niego korzystać, będziemy musieli wykupić jedną z trzech możliwych subskrypcji: 3-miesięczną, 12-miesięczną lub 24-miesięczną.

Z eTutor można korzystać na stronie internetowej lub jako aplikacji, którą można pobrać na Apple storeGoogle Play

 

Multikurs.pl

Multikurs.pl jest platformą do nauki języków online, umożliwiającą naukę 11 języków, w tym języka angielskiego.

Dla osób chcących się uczyć języka angielskiego, na Multikurs.pl jest dostępnych kilka kursów, z których będziemy mogli wybrać ten odpowiadającym naszym potrzebom.

Znajdziemy tutaj kompletny pakiet do nauki języka angielskiego Profesor Henry dla początkujących i średniozaawansowanych, kurs gramatyki, oraz kursy do nauki słówek MultiSłówka, łącznie z wariantem dla biznesmenów Business English MultiSłówka.

Na Multikurs.pl przerabiając podzielone na tematy lekcje uczymy się mówić, czytać, rozumieć ze słuchu, oraz pisać w języku angielskim.

System inteligentnych powtórek, który analizuje nasz progres, segreguje materiał do powtórzenia w czasie.

Istnieje możliwość ustalenia dziennego celu nauki. Nasz postępy w nauce są rejestrowane i dostępne do naszego wglądu.

Wszystkim ćwiczeniom towarzyszą nagrania audio wykonane przez native speakerów języka angielskiego.

Interaktywne dialogi, wraz opcją rejestracji naszego głosu, umożliwiają trenowanie wymowy.

W przyswajaniu gramatyki pomaga nam podręcznik, tabele odmian oraz najróżniejsze ćwiczenia.

Materiały możemy pobierać w pdf i drukować!

Aplikacja MultiSłówka, która jest dostępna w sklepie Google Play, umożliwia korzystanie z programu Angielski MultiSłówka – Profesor Henry na smartfonie lub tablecie.

Kursy dostępne na tej platformie są dobrze opracowane merytorycznie i na pewno nauka z nimi może przynieść pozytywne efekty.

Jeżeli chodzi o wady, to pierwsza z nich dotyczy tego, że wraz z nieprzedłużeniem abonamentu utracimy dostęp do wszystkich materiałów. Drugim problemem jest to, że większość dostępnych tutaj kursów wymaga stałego dostępu do Internetu, i nie jest przystosowana do użytku na urządzeniach mobilnych.

Kursy na na Multikurs.pl możesz wypróbować za darmo.

 

Anki

Anki nie jest kursem językowym, lecz jest programem, który może być wykorzystany do nauki czegokolwiek. Jest to program, który ma za zadanie ułatwić nam zapamiętywanie informacji.

Program ten umożliwia tworzenie elektronicznych fiszek, oraz organizuje ich naukę na bazie naszej zdolności opanowania materiału. Stosowana jest tutaj metoda space repetition, czyli powtórek w interwałach. Podobną metodę wykorzystują wspomniane wcześniej program, na przykład Memrise czy Super Memo.

Anki może być świetnym narzędziem, które wspomoże naszą naukę języka angielskiego. O tym jak to zrobić mówię tutaj.

Aby korzystać z tego programu wejdź na stronę ankisrs.net i ściągnij aplikację na urządzenie, które używasz. Albo przejdź do sklepu na twoim urządzeniu mobilnym i wyszukaj AnkiDroid Flashcards lub AnkiMobile Flashcards dla Apple.

 

Inne materiały

Chociaż nie są to programy, to na tych stronach znajdziemy bardzo wartościowe materiały do nauki języka angielskiego.

 

EnglishClass101

Na EnglishClass101 otrzymamy dostęp do ogromnej ilości audio i wideo lekcji, mobilnej aplikacji, aby się uczyć w dowolnym miejscu, darmowych narzędzi do uczenia się słownictwa, takich tak elektroniczne fiszki oraz możliwość pobierania materiałów w formacie PDF, które możemy drukować. Możemy się tutaj uczyć zarówno brytyjskiego angielskiego, jak i amerykańskiego angielskiego.

Nauka z EnglishClass101 głównie polega na słuchaniu dialogów w języku angielskim. Oprócz nagrań audio lub wideo, każdy dialog jest przedstawiony w formie pisemnej.

Pod dialogiem znajdują się wyjaśnienia słów, które występowały w dialogu, oraz pełna transkrypcja całego nagrania.

Słowa szczególnie dla nas trudne możemy dodać do bazy naszych fiszek (Add to Flashcard Deck), których powtórki są możliwe po wybraniu FLASHCARDS (w menu głównym, pod kategorią VOCABULARY).

Obok każdego ze zdań dialogi, oraz słówek objaśnianych w „Vocabulary”, możemy zobaczyć ikonkę mikrofonu. Jest to Voice Recorder (dyktafon), który pozwala nam na nagranie naszej wymowy i porównanie jej z oryginalnym nagraniem.

 

Kilka słów na temat korzystania z EnglishClass101:

Pod założeniu bezpłatnego konta, wybierając w menu głównym DASHBOARD, zobaczymy wszystkie nasze dane.

Jedną z rzeczy, którą potrzebujemy zrobić to, wybrać poziom języka angielskiego, który najlepiej odzwierciedla nasz obecny stan. Mamy do wyboru jedną z czterech opcji: Absolute Beginner (absolutny początkujący), Beginner (początkujący), Intermediate (średniozaawansowany), oraz Advanced (zaawansowany).

Następną, nieodzowną rzeczą, jest wybór audio / wideo kursu, który chcielibyśmy przerobić. Jest to możliwe po kliknięciu na „Add a Pathway” (oznaczone dodatkowo symbolem „+”). Tam zobaczymy wiele różnych kursów, dla poziomu zaawansowania określonego w ustawieniach naszego konta, z których możemy wybrać ten, który nas interesuje.

I tak, po wyborze kursu, na przykład „Going Out (British English)”, należy go dodać do naszej strony głównej, czyli „Add to Dashboard”. W ten sposób możemy dodać (lub usunąć) jakikolwiek kurs.

Bezpłatne konto umożliwia obejrzenie / wysłuchanie, każdego z dialogów, jednakże bez dostępu do dodatkowych opcji (między innymi formy pisemnej oraz bardziej szczegółowych wyjaśnień.)

Wykupienie subskrypcji online otwiera dostęp do większej ilości materiałów do nauki. Opcja, którą najbardziej polecam, to Premium. Różni się ona od Premium PLUS tym, że w tym drugim przypadku, otrzymujemy również pomoc nauczyciela.

EnglishClass101 jest świetnym źródłem materiałów dla osób, który opanowały już podstawy języka angielskiego, a które nadal zmagają się ze zrozumieniem i rozmową w języku angielskim.

Nauka przez uczenie się dialogów jest jedną z najlepszych metod, aby zacząć mówić po angielsku.

Przy nauce każdego języka obcego, przychodzi moment, kiedy musimy przejść do materiałów występujących wyłącznie w języku, którego uczymy się, bez tłumaczeń na nasz język ojczysty. Materiały zebrane na EnglishClass101 umożliwiają nam dostęp nieskomplikowanych treści w języku angielskim, odpowiednich dla naszego poziomu zaawansowania, dzięki którym możliwy jest realny postęp w nauce.

Aby wypróbować EnglishClass101 przejdź tutaj.

 

Repeto

Korzystanie z Repeto polega na czytaniu, słuchaniu i oglądaniu interesujących materiałów w języku angielskim. Do każdego materiału dołączono jego oryginalną transkrypcję, którą możemy śledzić słuchając nagrania audio. Jakość tych ostatnich jest bardzo dobra, wszystkie ścieżki audio zostały przygotowane przez profesjonalnych lektorów.

Z każdego materiału językowego wybrano najbardziej interesujące wyrażenia i stworzono z nich listę popularnych słówek i zwrotów. Pod samą listą zawierającą najważniejsze słownictwo dołączono również proste ćwiczenie typu “drag and drop”. Naszym zadaniem jest poprawne połączenie wyrażeń angielskich z ich definicjami.

W skrócie, ucząc się z Repeto, czytamy i słuchamy interesujących tekstów oraz dialogów i dodatkowo pracujemy ze słownictwem, co pomoże nam w zapamiętywaniu najważniejszych zwrotów i słówek.

Autorzy serwisu pracują aktualnie nad nową funkcjonalnością i już niebawem będziemy mogli dołączać interesujące nas zwroty do banku słówek i uczyć się ich na pamięć przy użyciu fiszek.

Repeto umożliwia naukę za darmo, ale nie płacąc abonamentu otrzymujemy ograniczoną funkcjonalność – możemy słuchać nagrań audio, ale nie możemy widzieć oryginalnej transkrypcji. Ograniczenie to znika w momencie wykupienia miesięcznego abonamentu za 5 dolarów.

Aby wypróbować Repeto przejdź tutaj.

 

Audible Narration

Jedną z najefektywniejszych metod nauki języka obcego, po opanowaniu jego podstaw, jest czytanie w języku obcym. Jest to poparte badaniami wielu lingwistów, wśród których możemy wymienić Stephena Krashena.

Jednakże to, co oferuje nam Amazon, jest jeszcze lepsze, a mianowicie zsynchronizowane książki. Dzięki funkcji, która nazywa się „Whispersync for Voice-ready” lub „Audible Narration”, jest możliwe czytanie ebooka przy jednoczesnym słuchaniu narratora, czytającego ten sam tekst. W ten sposób nie tylko czytamy, ale zarazem uczymy się prawidłowej wymowy angielskich słów oraz wyrażeń. Program przy tym, będzie zaznaczać słowa, które są aktualnie wymawiane, pomagając nam w podążaniu za narratorem.

Aby korzystać z tej funkcji musimy szukać ebooków dla których istnieje zsynchronizowana z nimi wersja audio. Aby upewnić się, że książka jest zsynchronizowana, tam gdzie są wymienione jej formaty, należy wybrać „Audiobook”, a następnie sprawdzić w opisie, czy znajduje się tam informacja „Read & Listen„, wraz z ikonką, którą umieściliśmy jako obrazek tej sekcji.

Funkcja „Whispersync for Voice-ready” lub „Audible Narration” jest dostępna na tabletach Amazon Fire lub po pobraniu aplikacji Kindle na nasze urządzenie.

Więcej na temat tego, jak używać zsynchronizowanych książek Amazon, jest dostępne pod tym linkiem.

Przykładowa lista zsynchronizowanych książek, czyli eBooks with Audible Narration, jest dostępna pod tym linkiem, natomiast książki dla dzieci możemy znaleźć tutaj.

Aplikację Kindle można pobrać z tej strony.

 

Angielskie słówka metodą skojarzeń

Tutaj będziemy mieć możliwość nauczenia się tego, jak zapamiętywać słowa języka angielskiego używając metody skojarzeń. Materiał ten zawiera sto najczęściej używanych słów języka angielskiego wraz z instrukcjami, jak je szybko oraz łatwo zapamiętać.

Materiał ten jest dostępny pod tym linkiem.

*             *             *

Mam nadzieję, że omówione w tym artykule najlepsze programy do nauki języka angielskiego, okażą się rzeczywiście pomoce.


Kategorie: Programy do nauki języków Tagi: , ,

2 komentarze to “Najlepsze programy do nauki języka angielskiego”

  1. Paweł

    Świetne zestawienie najlepszych programów i aplikacji Artur. Sam interesuję się nauką języków obcych ale nie znałem wszystkich programów, które opisałeś. Gdybyś musiał wybrać najlepsze rozwiązanie, dla osób, które zaczynają naukę angielskiego, co byś zaproponował?

    Odpowiedz


  2. Artur

    Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, na jakim poziomie znajomości języka ktoś się znajduje, jaką metodę nauki preferuje, itd.

    Każdy z tych programów ma swoją specyficzną metodę nauczania, która może podchodzić jednym osobom, ale już nie innym.

    Dlatego też warto przeanalizować informacje o nich, które przedstawiłem w tym wpisie, oraz przetestować te, które wydają się, najbardziej dla nas odpowiednie.

    Odpowiedz


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *