, 22 stycznia, 2017, brak komentarzy

Najlepsze aplikacje do nauki języków obcych

W artykule tym zostaną omówione najlepsze aplikacje do nauki języków obcych.

 

Wstęp

Nauka języków obcych stała się bardzo powszechna obecnie, ze względu na wiele czynników. Ograniczenie się w życiu wyłącznie do języka ojczystego, jeżeli nie jest to język angielski, jest coraz bardziej złożone.

Nauka języków obcych, można powiedzieć, jest już koniecznością prawie dla każdego. Z drugiej strony niewielu z nas ma czas, lub środki, na uczęszczanie do szkół językowych, płacenie za prywatne lekcje, itd.

Dobrą wiadomością jest to, że wraz z rozwojem technologii, możliwości oraz sposoby nauki zmieniają się, stając się bardziej dostępne oraz efektywne.

Jedna z takich rewolucyjnych zmian nastąpiła wraz z pojawianiem się smartfonów, tabletów oraz innych inteligentnych urządzeń mobilnych.

Obecnie istnieje wiele świetnych aplikacji do nauki języków obcych na tego typu urządzenia.

Aplikacje te nie tylko czynią naukę języków łatwiej dostępną, ale również wykorzystują wiele rozwiązań mających na celu usprawnić proces zapamiętywania oraz przyswajania języka obcego.

 

Aplikacje do nauki języków obcych

Duolingo

Duolingo została uznana za najlepszą aplikację w 2013 roku zarówno przez Google, jak i Apple.

Kurs ten jest całkowicie darmowy, ponieważ jest on tworzony przez społeczność użytkowników, którzy posługują się sprawnie przynajmniej dwoma językami.

Na dzień dzisiejszy dla osób polskojęzycznych dostępny jest tam tylko kurs języka angielskiego.

Jeżeli już znasz język angielski to do wyboru będziesz miał wiele innych języków, wśród których są: hiszpański, francuski, niemiecki, włoski, duński, szwedzki, norweski i inne.

Na Duolingo możesz zacząć naukę języka od podstaw lub napisać „test poziomujący”, który określi twój stopień zaawansowania.

Zaczynając naukę języka od podstaw, uczymy się słówek poprzez tworzenie skojarzeń wizualnych oraz słuchowych, rozwiązując zadania wielokrotnego wyboru i słuchając ich wymowy.

Następnie jesteśmy „odpytywani” z przerobionej partii materiału. Po pierwsze słysząc i widząc słowo lub zdanie w języku angielskim, musimy napisać jego tłumaczenia na język polski. Po drugie, widząc słowo lub zdanie w języku polskim musimy wpisać jego tłumaczenia na język angielski. Po trzecie, potrzebujemy napisać to, co słyszymy w języku angielskim. Do tego rozwiązujemy proste zadania gramatyczne, gdzie wstawiamy lub wpisujemy brakujące słowo.

Tak, więc rozwiązując różnego rodzaju zadania uczymy się tutaj słownictwa, gramatyki, wymowy oraz pisania w języku obcym. Za każdym razem mamy do rozwiązania 20 zadań. Po poprawnym rozwiązaniu minimum siedemnastu z nich przechodzimy do następnego etapu.

Za ukończenie kolejnych etapów otrzymujemy wirtualne monety – lingoty – za które możemy „kupić” różne dodatkowe opcje.

Więcej na temat Duolingo znajdziesz tutaj.

 

Babbel

Babbel jest aplikacją, która funkcjonuje na podobnej zasadzie jak Duolingo. Tutaj również uczymy się języka obcego poprzez wykonywanie zadań wielokrotnego wyboru, wpisywanie brakujących słów oraz słuchanie i powtarzanie fraz.

Jeden z aspektów nauki, na który kładzie się tutaj duży nacisk to prawidłowa wymowa słów. Zastosowany jest tutaj system rozpoznawania mowy, który umożliwia natychmiastowe sprawdzanie poprawności wymawianych przez nas słów.

Na na Babbel są dostępne następujące języki: angielski, duński, niderlandzki, francuski, niemiecki, włoski, norweski, portugalski, hiszpański, szwedzki, rosyjski, turecki, indonezyjski, oraz polski.

Jednakże żaden z kursów na Babbel nie jest dostępny w języku polskim! W przypadku polskich użytkowników z tej aplikacji może korzystać każdy, kto uczy się drugiego języka obcego, i obecnie już zna angielski, bądź niemiecki, bądź francuski, hiszpański, włoski lub portugalski.

Dostęp do kursu jest płatny, i kosztuje miesięczne £8.95, lub £4.45 w przypadku wykupienia rocznego abonamentu.

Więcej na temat Babbel znajdziesz tutaj.

 

Anki

Anki jest programem, który umożliwia tworzenie elektronicznych fiszek, oraz organizuje ich naukę na bazie naszej zdolności opanowania materiału.

Elektroniczne fiszki, wykorzystywane w programie Anki, funkcjonują na tej samej zasadzie, co fiszki papierowe.

Podobnie jak papierowe fiszki, które zawierały informacje z przodu karty i na jej odwrocie, podobnie ich elektroniczne odpowiedniki składają się z dwóch stron, z których pierwsza jest widoczna od razu, a druga dopiero po wydaniu odpowiedniej komendy.

Korzystając z tradycyjnych, papierowych fiszek, musieliśmy sami segregować karty w zależności od naszych postępów w zapamiętywaniu. W przypadku Anki segregacją kart zajmuje się program.

Anki działa w oparciu o dwie metody.
Jedna z nich to spaced repetition system, czyli powtórki w interwałach. Natomiast druga to active recall testing czyli aktywne przywoływanie.

Powtórki w interwałach, czyli w określonych odstępach czasowych, oznaczają to, że program będzie wywoływał te same fiszki, co jakiś czas. Częstotliwość pokazywania ponownie przerobionych już fiszek będzie uzależniona od naszej zdolności ich zapamiętywania. Czym lepiej coś pamiętamy, tym później program nam to przypomni.

Active recall testing to aktywne przywoływanie. W odróżnieniu od nauki pasywnej, która polega na czytaniu, oglądaniu lub słuchaniu, a następnie powtarzaniu tego materiału, active recall można określić mianem nauki aktywnej, gdyż skupia się raczej na odpytywaniu niż po prostu powtórkach.

Korzystając z Anki mamy możliwość pobrania gotowych zestawów fiszek, lecz aby nasza nauka była naprawdę efektywna, fiszki powinniśmy tworzyć samodzielnie. Więcej o tym jest powiedziane tutaj.

Aby korzystać z tego programu wejdź na stronę ankisrs.net i ściągnij aplikację na urządzenie, które używasz. Albo przejdź do sklepu na twoim urządzeniu mobilnym i wyszukaj AnkiDroid Flashcards lub AnkiMobile Flashcards dla Apple.

 

Memrise

Memrise, podobnie jak Anki, jest programem wykorzystującym elektroniczne fiszki w połączeniu z mnemotechnikami. Program ten wykorzystuje powtórki w odstępach czasowych, w celu zwiększenia szybkości i efektywności zapamiętywania. Również fiszki są skonstruowane w taki sposób, aby ułatwić ich zapamiętywanie. W tym celu wykorzystywane są różne mnemotechniki, odwołujące się do skojarzeń, podobieństw, itp.

Na Memrise jest dostępnych wiele kursów dla różnych języków obcych. Kursy są tworzone przez społeczność użytkowników. Można tam znaleźć ciekawe kursy odpowiadające naszym potrzebom, szczególnie na początkowych etapach nauki.

Wypróbuj Memrise.

 

LingQ

Następnym programem, który możemy wykorzystać w praktykowaniu czytania jest LingQ.

Korzystając z LingQ możemy czytać różne teksty w języku obcym, którym najczęściej towarzyszą nagrania wymowy, wykonane przez native speakerów.

Czytając, tworzymy ling-i, przypisując nieznanym nam słowom języka obcego ich właściwe znaczenie. Mamy możliwość skorzystania tutaj z sugestii wysuniętych przez program, lub sprawdzeniu znaczenia słowa w słowniku, i wpisaniu własnej odpowiedzi.

Słowa takie będą od teraz zaznaczone na żółto, i będą widoczne we wszystkich przyszłych lekcjach. Jeżeli natrafimy na jedno z takich słów w kolejnych tekstach, aby przypomnieć sobie jego znaczenie wystarczy, że najedziemy na nie kursorem, a program pokaże nam jego znaczenie.

Nauka z LingQ zasadniczo polega na czytaniu i słuchania lektora, oraz powtarzaniu poznanego słownictwa (ling-ów).

Na LingQ są dostępne następujące języki: angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański, portugalski, włoski, japoński, koreański, chiński, szwedzki, niderlandzki, grecki i polski.

Więcej na temat LingQ znajdziesz tutaj.

 

Bliu Bliu

Kolejnym programem, z którym warto się zapoznać jest Bliu Bliu.

Na Bliu Bliu jest dostępnych ponad sto języków obcych. Tutaj również czytamy teksty w języku obcym. Podobnie jak w LingQ tutaj również w tekstach niektóre słowa będą zaznaczone innym kolorem od pozostałych. Będą to słowa nieznane lub trudne dla nas.

Zawsze możemy zmienić „status” każdego ze słów, z trudnego na łatwy, lub na odwrót, klikając na nie i wybierając właściwą opcję. Program zapamiętuje nasze wybory w odniesieniu do każdego ze słów.

Klikając na słowa w tekście możemy również sprawdzić ich tłumaczenie, na wybrany przez nas język.

Wielu tekstom towarzyszą nagrania audio, wykonane przez native speakerów. Czytając teksty samemu a następnie słuchając native speakerów mamy możliwość uczenia się prawidłowej wymowy.

Pełny dostęp do programy wymaga wykupienia abonamentu.

Więcej na temat Bliu Bliu znajdziesz tutaj.

 

Mam nadzieję, że aplikacje do nauki języków obcych przedstawione tutaj okażą się pomocne w twojej nauce języka obcego.

Artur P.

 


Kategorie: Aplikacje do nauki językówJak się uczyć Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *